معاون وزارت خارجه ایران: سفارت بریتانیا در تهران به زودی باز

اخبار، قوانین و اطلاعات مرتبط با پناهندگی
ارسال پست
مشاور
Site Admin
پست: 718
تاریخ عضویت: شنبه 10 تیر 1391, 10:08 am

معاون وزارت خارجه ایران: سفارت بریتانیا در تهران به زودی باز

پست توسط مشاور » پنج شنبه 20 شهریور 1393, 7:08 am

مجید تخت روانچی، معاون وزارت امور خارجه ایران گفته است که سفارت بریتانیا در تهران که از آذر سال ۱۳۹۰ تعطیل است، "به زودی" بازگشایی می شود.
آقای تخت روانچی به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که سفارت ایران در لندن در بخش کنسولی فعال است اما سفارت بریتانیا در تهران در حال انجام اقدامات اولیه برای بازگشایی است.
معاون امور اروپا و آمریکای وزارت خارجه ایران گفته "زمان دقیقی را نمی توانیم برای بازگشایی تعیین کنیم اما به زودی این کار انجام خواهد شد."
به دنبال حمله گروهی از "دانشجویان بسیجی" به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران در آذر ۱۳۹۰، ویلیام هیگ وزیر خارجه وقت بریتانیا از تعطیلی سفارت کشورش در تهران خبر داد و تصمیم به اخراج دیپلمات های ایرانی را اعلام کرد.
شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و شماری از کشورها، حمله به سفارت بریتانیا در تهران را محکوم کرده بودند. آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هم نزدیک به یک سال پس از این واقعه در مرداد ۱۳۹۱ گفت "در قضیه اخیر اشغال آن سفارت خبیث [بریتانیا]، احساسات جوانان درست بود ولی رفتنشان [به داخل سفارت] درست نبود."
پیش از حمله "دانشجویان بسیجی"، مجلس ایران در واکنش به تحریم های یکجانبه بریتانیا علیه برنامه اتمی ایران، رای به کاهش روابط از سفیر به سطح کاردار گرفته بود.
با تعطیلی سفارتخانه های دو کشور، روابط ایران و بریتانیا تا شهریور سال گذشته در پایین ترین سطح پیش از قطع کامل قرار گرفت اما در دیدار وزرای خارجه دو کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام شد که تهران و لندن برای بهبود گام به گام روابط کاردار غیرمقیم معرفی می کنند.
مناسبات ایران و بریتانیا که در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به طور روزافزون رو به سردی گذاشت، طی یک سال اخیر بهبود یافته است. در یک سال گذشته یک هیات پارلمانی بریتانیا به ایران سفر کرده و سایمون گس مدیرکل وزارت خارجه این کشور هم دیداری از تهران داشته است.
http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2014/ ... ning.shtml
ایمیل: info@panahandegi.com
Skype: panahandegi
تلفن: ۰۰۴۴۲۰۳۲۳۹۳۳۷۳

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 129 مهمان