آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

راههای کسب اقامت در آلمان (پناهندگی، کار، ازدواج، سرمایه گزاری و...)
ارسال پست
نمایه کاربر
Admin
Site Admin
پست: 1803
تاریخ عضویت: چهار شنبه 25 فروردین 1389, 7:05 pm
محل اقامت: لندن
تماس:

آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط Admin » چهار شنبه 2 تیر 1395, 1:09 pm

کسی که با هدف دریافت پناهندگی به آلمان سفر می‌کند، باید ابتدا یا در اداره کنترل مرزی، اداره پلیس یا یک اداره مربوطه دیگر درخواست پناهندگی خود را تسلیم کند.

بسیاری از ایرانی ها که تصمیم به گرفتن پناهندگی از اروپا دارند، کشور آلمان را به عنوان یک گزینه جدی در نظر می گیرند. به نقل از صدای آلمان، در مجموع شمار درخواست‌های پناهندگی در آن کشور طی سال‌های اخیر به طور بی‌سابقه‌ای افزایش داشته است. این نشان میدهد که این کشور به خاطر شرایط ویژه اجتماعی و اقتصادی خود، در کنار آمریکا، کانادا و استرالیا به یکی از اهداف اصلی متقاضیان پناهندگی تبدیل شده است.

وجود حمایتهای اجتماعی برای پناهجویان پذیرفته شده مطابق آنچه در کانادا دیده می شود، فرصتهای شغلی و اقتصادی تقریبن برابر با آمریکا و پذیرش سیاسی بهتر از پناهجویان نسبت به استرالیا می توانند دلایل این افزایش بی سابقه متقاضیان پناهندگی از کشور آلمان در مرکز اروپا باشد.

اما زندگی یک پناهجو پس از ورود به خاک آلمان چه شکلی دارد و او چه مراحلی را تا زمان قبول یا رد درخواست‌ خود پشت سر می‌گذارد؟ این مراحل چگونه شروع می شوند؟ با شخص متقاضی چگونه رفتار می شود؟ او را در کجا نگه می دارند؟ و اگر بپذیرند که درخواست او را بررسی کنند، تا زمان پایان رسیدگی کجا می تواند اقامت کند؟ همه این اطلاعات و بیشتر از آن را می توانید در زیر به دست آورید.

شروع:

کسی که با هدف دریافت پناهندگی به آلمان سفر می‌کند، باید ابتدا یا در اداره کنترل مرزی، اداره پلیس یا یک اداره مربوطه دیگر درخواست پناهندگی خود را تسلیم کند. شخص متقاضی پناهندگی سپس به یکی از اقامتگاه‌های موقت پناهندگان منتقل می‌شود. در آنجا تصمیم گرفته خواهد شد که وی به کدام ایالت و شهر فرستاده شود.

طبق قانون، پناهجویان باید به نسبت جمعیت ۱۶ ایالت آلمان میان آن‌ها تقسیم شوند. چنانچه شمار ساکنان یک ایالت بیشتر باشد، باید به همان نسبت نیز تعداد بیشتری پناهجو بپذیرد. در برخی موارد نیز تقسیم پناهجویان به ظرفیت اقامتگاه‌ها و کشور زادگاه آنان بستگی دارد.

ایستگاه اول

اقامتگاه‌های موقت غالبا ساختمان‌هایی بزرگ و دارای حفاظ هستند که دارای ایستگاه پلیس، پزشک، سالن غذاخوری و سالن‌های خواب باظرفیت بسیار زیاد می‌باشند. هر پناهجو حدود ۶ و نیم متر مربع فضای شخصی در این اقامتگاه‌ها در اختیار دارد.

در این اقامتگاه‌ها اطلاعات شخصی اولیه در مورد پناهجو جمع‌آوری شده و عکس و اثرانگشت وی نیز در سیستم به ثبت می‌رسد. سپس اثرانگشت به سازمان فدرال جنایی آلمان فرستاده می‌شود تا مشخص گردد آیا پناهجو در کشور اروپایی دیگری نیز تقاضای پناهندگی داده است یا خیر.

در این اقامتگاه‌ها کارکنان اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان، از متقاضیان پناهندگی دلیل خروج آنان از کشور زادگاه‌شان را پرسیده و چنانچه پناهجو قادر به تکلم به زبان آلمانی نباشد (امری که در بیشتر موارد صدق می‌کند) مترجمی جهت ترجمه گفته‌ها حضور می‌یابد. پروتکل این پرسش و پاسخ در نهایت آماده شده و طبق آن تصمیم گرفته می‌شود که آیا برای شخص متقاضی پرونده پناهندگی باز شود یا خیر.

ایستگاه دوم

ایستگاه دوم برای کسانی که درخواست پناهندگی‌‌شان پذیرفته و پرونده‌ای برایشان باز شده، بستگی به یک سیستم کامپیوتری دارد که تعیین می‌کند پناهجو به کدام ایالت آلمان فرستاده شود. متقاضی پناهندگی سپس در شهری که سیستم آن را تعیین کرده، در یک اقامتگاه گروهی اسکان داده می‌شود. بسیاری از متقاضیان خواستار اسکان در شهر یا ایالتی هستند که در آن خویشاوند یا دوستی دارند.

در این موارد تنها به درخواست متقاضیان زیر سن قانونی یا کسانی که همسرشان در آن ایالت سکونت دارد، پاسخ مثبت داده خواهد شد.

از ابتدای سال جاری میلادی پناهجویان اجازه سفر در سراسر آلمان را دریافت کرده‌اند. تا پیش از آن این افراد تنها می‌توانستند در محدوده محل استقرار خودشان تردد داشته باشند.

در این مرحله شخص متقاضی پناهندگی اجازه کار نیز دارد، اما با این حال شانس پیدا کردن کار بسیار پایین است. افراد بیکارماهانه ۳۵۲ یورو دریافت می‌کنند که این مبلغ حداکثر برای ۱۵ ماه پرداخت می‌شود. هزینه محل‌ سکونت و گرمایش آن نیز از سوی نهادهای ایالتی پرداخت می‌شوند.

در این میان کمک‌های مالی دیگری نیز ممکن است در اختیار پناهجو قرار گیرد که تأمین‌کننده این هزینه‌ها نه دولت ایالتی که دولت فدرال آلمان است.

زمان طولانی رسیدگی به درخواست‌ها

رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی در اصل نباید بیش از سه ماه به طول انجامد اما معمولا بیش از زمان یاد شده طول می‌کشد و گاهی حتی به یک سال یا بیشتر نیز کشیده می‌شود. افزایش شمار درخواست‌های پناهندگی‌ در آلمان در سال‌های اخیر به گفته مسئولان، یکی از دلایل اصلی طولانی شدن زمان رسیدگی به درخواست‌هاست.

مسئولان رسیدگی به درخواست‌ها برای پناهجویان سوری و عراقی استثنا قائل می‌شوند و درخواست‌های این گروه را با سرعت بیشتری بررسی می‌کنند و اغلب با این درخواست‌ها موافقت می‌کنند.

پاسخ نهایی در مورد پذیرش یا عدم پذیرش درخواست پناهندگی همواره به صورت کتبی در اختیار فرد پناهجو قرار می‌گیرد. در این نوشته دلیل رد شدن درخواست و در صورت لزوم راهنمایی‌های حقوقی ذکر شده است. همچنین ترجمه‌ای از این نوشته‌ها به زبان مادری پناهجو وجود دارد. چنانچه با درخواست پناهندگی موافقت شده باشد، شخص اجازه اقامت سه ساله و نیز حق برخورداری از خدمات اجتماعی دریافت می‌کند. پس از گذشت این مدت دوباره پرونده بررسی خواهد شد.

استثناها

در این میان استثناهایی نیز وجود دارد: برای نمونه اشخاصی که در کشور زادگاه‌هشان به طور جدی با خطر شکنجه، اعدام یا جنگ داخلی روبرو بوده‌اند، در همان ابتدا به عنوان “پناه‌جویانی با حق حفاظت جانی بین‌المللی” دسته‌بندی شده و برای یک سال اجازه اقامت دریافت می‌کنند. پس از آن پرونده این افراد مجددا بررسی می‌شود.

چنانچه تقاضای پناهندگی رد شود، فرد متقاضی باید کشور را ترک کند. سال گذشته بیش از ۱۰ هزار متقاضی پناهجویی مجبور به ترک آلمان شدند. البته می‌توان نسبت به رد درخواست نیز اعتراض کرده و شکایتی به دادگاه ارائه کرد. تسلیم شکایت باید حتما توسط یک وکیل صورت گیرد.

در برخی موارد شخصی که درخواست وی رد شده، با این حال می‌تواند در کشور باقی بماند. این افراد غالبا کسانی هستند که پاسپورت ندارند یا این‌که کشورشان درگیر جنگ است و هیچ پروازی به آن صورت نمی‌گیرد. به این افراد پناهجویان “تحمل شده” می‌گویند. پناهجویانی هم که دارای فرزند از یک شهروند تبعه آلمان باشند، به راحتی از کشور اخراج نخواهند شد.

یک پناهجو پس از رد درخواست‌اش می‌تواند مجددا درخواستی جدید ارائه دهد. البته باید توجه داشت که بررسی این درخواست در صورتی انجام می‌گیرد که در مفاد قانونی مربوط به پناهجویی تغییری صورت گرفته باشد. برای نمونه وضعیت کشور زادگاه پناهجو در دسته‌بندی‌های قانونی عوض شده باشد، یا این‌که وی مدارک جدیدی را ارائه کند که نشان‌دهنده به خطر افتادن جانش در کشور زادگاهش باشند.
با درود فراوان.
چاوشی، مدیر سایت.
ایمیل: info@panahandegi.com
تماس مستقیم (دفتر): 00442032393373
تلگرام، واتساپ، وایبر، لاین: 00447481749300
کانال تلگرام: www.telegram.me/panahandegi
اسکایپ: panahandegi

tyz10332
پست: 1
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 مهر 1395, 8:18 am

Re: آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط tyz10332 » پنج شنبه 1 مهر 1395, 8:36 am

سلام
خسته نباشید
لطفا بهم کمک کنید
یه هفته پیش خواهرم غیبش زد و روز عید غدیر با واتس اپ پیام داد که ترکیس و داره با پاس شباهتی با پرواز میره آلمان
الان از 3 شنبه که پرواز کرده 30 شهریور 3 روز میگذره. نه زنگ زده نه پیام نه خطش زنگ می خوره.
میخاستم بدونم این افراد معمولا بعد از چه مدت می تونن با خانوادشون تماس بگیرن
اینجا همه دارن دیوانه میشن. هیچ اطلاعاتی هم نداریم که با کی رفته چه جوری رفته ولی ظاهرا تا ترکیه با پاس خودش رفته از اونجا هم با پاس شباهتی
ممنونم میشم راهنماییم کنید

shahin_msh
پست: 1
تاریخ عضویت: شنبه 22 آبان 1395, 9:16 pm

Re: آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط shahin_msh » یک شنبه 23 آبان 1395, 12:00 pm

سلام
بنده دو سوال داشتم لطفا جواب بنده رو بدید

من میخوام تمام مسیر ، از ایران تا آلمان ، رو به طور قاچاقی و زمینی برم. تا اینجا هم متوجه شدم که باید در کشور ترکیه و یونان و خلاصه کشور های در مسیر حرکت اثر انگشتی از خودم به جا نذارم. اما چطوری میشه که اثر انگشتی از من نگیرن؟؟ اگه مجبور کردن چی؟؟

سوال دومم هم اینه که مثلا وقتی توی کشور مقصد(آلمان) از من میپرسن که از چه کشورهایی عبور کردی؟؟
بعضی از مطالبی که از اینترنت خوندم، میگفتن که نباید بگید مثلا در یونان یا مجارستان یا ایتالیا بودم و از اونجا گذشتم.
خب سوالم اینه پس من باید بگم از ایران تا آلمان رو از کجا گذشتم و چطور ازم اثر انگشت نگرفتن. خب نمیپرسن مگه من پرواز کردم و به آلمان اومدم.

اگه ممکنه به طور کامل و ساده توضیح بدید. ممنون میشم. واقعا سر در گم شدم. آخه بعضی اوقات خیلی مسائل رو پیچیده توضیح دادن.

s.k
پست: 409
تاریخ عضویت: دو شنبه 21 اسفند 1391, 7:19 am

Re: آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط s.k » یک شنبه 23 آبان 1395, 7:32 pm

دوست عزیز یکم فکر کن یکم بیشتر تحقیق کن
شما میگی من نمیدونم سوار کامیون بودم هیچ جایی بلد نبودم هیچی ندیدم ...

88setare
پست: 1
تاریخ عضویت: دو شنبه 3 اردیبهشت 1397, 1:31 pm

Re: آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط 88setare » دو شنبه 3 اردیبهشت 1397, 1:54 pm

سلام .من و همسرم وپسرم میخوایم برای پناهندگی المان یا اتریش اقدام کنیم.یه سوال داشتم اگه تقاضای پناهندگیمون رد شد و مجبور به بازگشت به کشور شدیم ایا مشکلی تو ایران برامون پیش میاد(از لحاظ قانون)؟کیسمون هم اجتماعیه

sasan1989
پست: 4
تاریخ عضویت: پنج شنبه 7 تیر 1397, 9:18 pm

Re: آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط sasan1989 » پنج شنبه 7 تیر 1397, 10:05 pm

سلام به همه
دوستان کسی هست منو راهنمایی کنه در خصوص پناهندگی؟
دو بچه زیر7 سال داریم بهمون گفتن نفری 45 بدین و یچه هامون هم هرکدوم نصف 45 ، تقریبا 135 میشه چهار نفرمون
وکیل گفته از صفر تا صد کار باهامون هست و قرارداد میبنده
میخوام بدونم واقعا میشه بدون دردسری پناهنده شی و شهروند قانونی المان بشی؟
زن و بچه ادیت نمیشن؟؟؟؟
ممنون میشم کسی جواب بده

اروپا
پست: 8
تاریخ عضویت: شنبه 23 تیر 1397, 2:34 pm

Re: آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط اروپا » شنبه 23 تیر 1397, 2:37 pm

sasan1989 نوشته شده:
پنج شنبه 7 تیر 1397, 10:05 pm
سلام به همه
دوستان کسی هست منو راهنمایی کنه در خصوص پناهندگی؟
دو بچه زیر7 سال داریم بهمون گفتن نفری 45 بدین و یچه هامون هم هرکدوم نصف 45 ، تقریبا 135 میشه چهار نفرمون
وکیل گفته از صفر تا صد کار باهامون هست و قرارداد میبنده
میخوام بدونم واقعا میشه بدون دردسری پناهنده شی و شهروند قانونی المان بشی؟
زن و بچه ادیت نمیشن؟؟؟؟
ممنون میشم کسی جواب بده
گول‌نخور به‌این‌راحتی نیست که پیاهندکی بگیری با ۱۳۵ تومن
خودت برو اکر تونستی بگیری خانپادت الکی‌در به در نکن

Baran68
پست: 326
تاریخ عضویت: چهار شنبه 16 خرداد 1397, 2:14 pm

Re: آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط Baran68 » چهار شنبه 7 شهریور 1397, 8:16 pm

هرکی خواست از صربستان بره یونان
از یونان به آلمان و....

آی دی کارت و پاسپورت برای رفتن به انگلیس و کانادا
با کمترین قیمت وبالاترین کیفیت

و حتی پست به ترکیه و کشورهای دیگر
به تلگرامم پیام بده

آی دی تلگرام saharrr2020

ایمیل chalesh.mohajerat2018@gmail.com

pesare_khob1375
پست: 75
تاریخ عضویت: چهار شنبه 21 فروردین 1398, 11:47 am

Re: آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط pesare_khob1375 » یک شنبه 22 اردیبهشت 1398, 10:44 pm

سلام میتونم برای کیس پناهندگی بهتون کمک بکنم که درصد موفقیتتون بیشتر بشه
راحت میتونم بگم هر کشوری برید با این کاری که براتون انجام میدیم هم کاراتون سریع تر انجام میشه و هم این که احتمال پناهنده شدنتون بیشتر میشه
هزینش هم بین 7 تا 10 میلیون تومن هست که واقعا در قبال اینکه شانستون خیلی بیشتر میشه مبلغ زیادی نیست اصلا ، چنیدن برابرش رو به وکیل هم بدین ممکنه نتونه شانستون رو بیشتر بکنه و ما راهی سراغ داریم که شانستون خیلی بیشتر میشه و زود تر هم انجام میشه کاراتون
تلگرام پیام بدین بهم
THEROFAN

faranak hamidi
پست: 10
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 بهمن 1398, 6:03 pm

Re: آشنائی با مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور آلمان

پست توسط faranak hamidi » یک شنبه 6 بهمن 1398, 6:22 pm

سلام عزیزان
من هم چند روزه رسیدم.هوایی.از ایران
کارشون واس آوردنم خوب بود و هزینشم عالی.
تبلیغشونو از خیلی وقت پیش داخل این سایت دیدم.
Id مسافر بر این هست.به امید موفقیت یکایک شما:mohajeratonline

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 98 مهمان