در خواست پناهندگی و شرایط زندگی پناهجویان در کشور مالزی

درخواست پناهندگی از طریق کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UN)
ارسال پست
soheil.green

در خواست پناهندگی و شرایط زندگی پناهجویان در کشور مالزی

پست توسط soheil.green » جمعه 29 دی 1391, 9:55 pm

با سلام خدمت دوستان
من سهیل هستم . به اتفاق خانوادم و تعدادی از دوستان خانوادگیمون به مالزی اومدیم. الان حدود 2 ماه هست که در کوالا لامپور ساکنیم. از همون ابتدا به un مالزی رفتیم و اعلام پناهندگی کردیم.
زمان اولین مصاحبمونو 9 ماه دیگه دادن . البته دوستانی که چند ماه قبل از ما اعلام پناهندگی کردن بهشون 3 ماه دیگه وقت دادن. یکی از شرایط بد اینجا اینه که بعد از تموم شدن ویزای 3 ماهه با یک سری مشکلات از طرف دولت مالزی روبه رو میشیم . همینطور کار کردن در مالزی برای دوستان un یمون سخت هست و از همه مهمتر اینکه un مالزی هیچ حمایتی از لحاظ مالی و اسکان در کشور مالزی انجام نمی دهد.
حالا دوستانی که مثل ما تو مالزی هستن یا دوستانی که از طریق un مالزی به کشور ثالث رفتن اعلام کنن تا تبادل نظر کنیم .
با تشکر

ali2013

Re: در خواست پناهندگی و شرایط زندگی پناهجویان در کشور مالزی

پست توسط ali2013 » جمعه 13 بهمن 1391, 1:25 am

سلام.دوست عزیز من الان تو مالزی هستم و دوستام بهم میگن تو این یکی دوساله عرب ها و میانماریها خیلی اینجارو شلوغ کردن و شاید کارت تا ۵ سال هم طول بکشه میخاستم بپرسم با توجه به این شلوغی و وضعیت اقتصاد جهانی و بیکاری در تمام دنیا ارزش جون کندن رو داره و اینکه اگه قبل از اولین مصاحبه بخام انصراف بدم جریمه میگیرن؟
ممنون

Sara20

پست توسط Sara20 » شنبه 19 اسفند 1391, 1:54 am

دوستان عزيز با سلام
من به عنوان شخصي كه ٢ سال پيش در دفتر كميسارياي عالي سازمان ملل در مالزي ثبت نام كردم مي خوام تجربيات خودم را تا امروز در اختيارتون قرار بدم اميدوارم مفيد واقع بشه.
اول از هر چيز بايد بگم واقعا اگر مشگل خاصي در ايران نداريد از اين طريق اقدام نكنيد چون حق اونايي كه واقعا مشگل دارند رو ضايع مي كنيد .
دوما اينكه شما در دفتر كميسارياي عالي در مالزي دو نفر رو پيدا نخواهيد كرد كه روند كارشون مثل هم باشه چيزي كه من تو اين دو سال ديدم واقعا جالبه پس روند كاريتون رو با هيچ كس مقايسه نكنيد .
متاسفانه بعضي از دوستان اطلاعات غلطي را در بدو ورود در اختيار پناهجو قرار مي دهند كه اين خودش باعث ميشه كه شما نتونيد درست تصميم بگيريد.پس حواستون كاملا جمع باشه.
بهتره كه به محض ورود به مالزي براي اين كار اقدام كنيد.
در روز ثبت نام كه براي ايراني ها چهار شنبه هاي هر هفته هست ساعت ١٢ ( حالا ممكنه كه ساعت تغيير كرده باشه ) در دفتر يو ان حاضر شده به همراه پاسپورت و افرادي كه قرار هست ثبت نام كنند ( همه افراد حتي نوزاد ) . يو ان به شما تاريخي اعلام مي كنه براي پيش مصاحبه كه هر دوره اي فرق داره مثلا به ما ٣ ماهه وقت دادند ( مثلا به كساني كه يك ماه قبل از ما رفته بودن ١ ماهه.اين بسته به مقطع زمانيه . )
از روي پاسپورت مشخصات شما رو وارد سيستم مي كنند به همراه يكه شماره تلفن از شما . پاسپورت ها رو بهتون پس مي دن و بهتون يك برگه مي دند كه تاريخ انقضاي برگه تاريخ پيش مصاحبه شماست. براي هر شخص يك برگه . اين برگه حكم مجوز شماست . با دقت نگه داري كنيد و بهتره از روش كپي كنيد و كپي رو هميشه همراهتون داشته باشيد .
اما نكته مهم در رابطه با شماره تلفن هست. قبل از مراجعه به يو ان يك سيم كارت خريده و شماره تلفن رو به يو ان بديد و هميشه حواستون به تلفنتون باشه چون در بعضي موارد زودتر از تاريخي كه براي پيش مصاحبه بهتون اعلام كردند تماس مي گيرند كه بريد براي مصاحبه پس حتما به اين موضوع توجه كنيد.
در روز پيش مصاحبه ساعت ٧ صبح يو ان باشيد چون ترافيك صبح در مالزي سنگينه و اگه دير برسيد ممكنه ايراني ديگري زود تر اومده باشه و اون روز به دليل كمبود مترجم از شما مصاحبه نشه و بگن بريد يك ماه ديگه بياييد يا فردا بياييد و.... پس صبح زود بريد.
دم در ورودي بهتون شماره مي دن و راهنمايي مي شيد كه در سالن انتظار بشينيد
اونجا در سالن مي شينيد تا مترجم بياد و شماره شما رو صدا بزنه در ابتدا يك فرم پر مي كنيد در رابطه با مشخصات فردي خودتون و خانوادتون پدر مادر خواهر برادر. تاريخ تولد اعضاي خانوادتون رو داشته باشيد اگر متاهل هستيد مشخصات همسرتون هم اضافه مي شه بر اين مشخصات.
بعد براي مصاحبه مي ريد داخل اتاق. تك تك مصاحبه مي شيد.
ابتدا مشخصات فردي رو ازتون مجدد مي گيرن و مختصري از اتفاقاتي كه در ايران براتون افتاده در آخر ازتون عكس مي گيرن به همراه انگشت نگاري و مجددا يك برگه مي دن به تاريخ مصاحبه اصلي كه ١٠ ماه يا ٦ ماه يا ١٤ ماه بستگي داره به شلوغي يو ان
با كليه افراد خانواده تك تك مصاحبه مختصر مي شه.
بهترين كار اينه وقتي از اتاق مصاحبه اومديد بيرون بدون اينكه با كسي حرف بزنيد تمام سوال هايي كه ازتون شده و جواب هايي كه دادي رو روي يك برگه بنويسيد. تا يادتون هست چون با توجه به تاريخ بعدي مصاحبه ممكنه فراموش كنيد و براي مصاحبه بعدي خيلي ضروريه. تك تك افراد اين كار رو بكنيد.
اگه فرزندتون بالاي ١٨ سال باشه كيسش از شما جداست ولي در اكثر موارد پس از مصاحبه اصلي كيس فرزند رو با خانواده يكي كردن و اگر زير ١٨ سال باشه كيس با شما يكي هست ولي تنها مصاحبه مي شه در بعضي موارد هم فرزند ٧ ساله هم جدا مصاحبه شده پس حواستون جمع باشه.
خلاصه بعد از اين مصاحبه مجددا يك برگه به شما مي دن با تاريخ انقضاي روز مصاحبه بعدي و اينبار عكستون هم روي برگه هست. از اين هم كپي گرفته و همراهتون هميشه باشه اگه مشگلي پيش بياد بهتره اين برگه همراهتون باشه.
در روز مصاحبه اصلي حتما صبح زود بريد و شب هم زود بخوابيد چون روز خسته كننده اي داريد. بهتره با خودتون ساندويجي از خونه تهيه كنيد چون ذائقه ما به غذاهاي اينجا عادت نداره .
در روز مصاحبه از روي همون حرفهايي كه پيش مصاحبه زديد ازتون سوال مي پرسند ولي اينبار با جزييات و تقريبا ٣-٥ ساعت براي هر نفر طول ميكشه البته سر كيس از همه بيشتر. بهتره كه بعد از مصاحبه باز هم سوال و جواب ها رو بنويسيد . چون در مصاحبه هاي بعدي از كيستون سوال مي شه.
بعد از اون بهتون يك برگه جديد مي دن با ناريخ ٣ ماه آينده براي دريافت كارت.
بعد از سه ماه اگر همه چي خوب باشه بهتون كارت مي دن وگر نه تاريخ بعدي
مهمترين چيز اينه كه حرفاتون با هم ضد و نقيض نباشه . اگر باشه پروسه كارت گرفتن به تعويق مي افته تا براي اونا روشن بشه كه شما دروغ نگفتيد.
بعد از كارت ديگه به شما ناريخ نمي دن و شما بايد حواست به تلفن باشه پس تلفن رو از خودتون دور نكنيد
بين ٦-١٢ ماه كه در افراد مختلف اين تاريخ كم و زياد شده تماس مي گيرن براي مصاحبه تعيين كشور.
در اين مصاحبه از شما مجدد مختصري از كيس رو مي پرسن و اينكه كجا فاميل داريد. اگر فاميل نداشته باشيد كه خود يو ان براتون كشور انتخاب مي كنه و اگر هم داشته باشيد كه براتون تو پرونده درج مي شه.
از اين به بعد شما بايد منتظر باشيد براي مصاحبه كشوري كه در دفتر يو ان توسط افسر سفارت انجام ميشه. تقريبا ٦-١٠ ماه طول مي كشه.
در روز مصاحبه كشوري مجدد آفيسر ازتون كيس رو مي پرسه .
بعد از اين مرحله مديكال رو داريد كه ١-٣ ماه بعد از مصاحبه كشوري شماست
بعد چك امنيتي كه اون هم زمانبره و بعد اعلام پرواز.
كلا اين پروسه خيلي زمانبره و صبر ايوب مي خواد . اين تاريخ ها كه من به شما گفتم ممكنه كم و زياد بشه ولي كلا اين پروسه ٣-٣/٥ طول مي كشه
يو ان هم حمايت مالي نمي كنه . هزينه زندگي تو مالزي بالاست و اجاره خونه از همه بالاتره.
تا قبل از پيش مصاحبه هيچ چيزي ثبت نمي شه ولي بعد اون چون انگشت نگاري مي شيد همه چه ثبت مي شه.
برخورد آفيسر هاي يو ان خيلي خوبه و من تا الان هيچ بي احترامي نديدم .
پيدا كردن كار خيلي سخته عملا صفره پس به اميد پيدا شدن كار نمونيد.
اميدوارم تونسته باشم راهنمايي كنم. باز هم اگه سوالي بود در خدمتم.
موفق باشيد.

نمایه کاربر
johnny.depp

پست توسط johnny.depp » شنبه 19 اسفند 1391, 3:29 am

تشکر از وقتی که گذاشتین .

M_th

پست توسط M_th » شنبه 19 اسفند 1391, 5:37 am

merC doste aziz

نمایه کاربر
only_england

پست توسط only_england » شنبه 19 اسفند 1391, 11:01 am

ممنون دوست عزیز بابت پست مفیدتان. Sara20
جامعه گوسفندی لایق حکومت گرگان است

Sara20

پست توسط Sara20 » شنبه 19 اسفند 1391, 7:22 pm

دوستان عزيز با سلام

با توجه به اينكه من در بدو ورود به مالزي دچار يك سردرگمي هايي شدم تصميم گرفتم كه در اين راه هموطنان عزيز رو راهنمايي كنم.
يك سري اطلاعات رو در اختيارتون قرار مي دم.

١- مسكن: 
در مالزي چندين مدل مسكن هست 
- house : خانه
- condo : آپارتمانهايي با امكانات نگهباني ، استخر ، سونا، باشگاه بدنسازي ، زمين تنيس، زمين بسكتبال،و ...... ( اكثرا اينجا اين مدل اجاره مي كنند.)
-appartment: آپارتمان بدون هيچگونه امكانات بالا
* اين اصطلاحات كه به انگليسي نوشتم در اينجا مصطلح هست .

و به سه مدل اينها اجاره داده مي شوند.
- un furnish: بدون هيچ گونه لوازم ( اين گونه مسكن هيچ لوازمي ندارد هيچ )
- partly futnishe: واتر هيتر دارد ( براي گرم كردن آب حمام ) و كولر گازي و كابينت
- fully furnish : تمام امكانات رو داره همه چي. ( يخچال ، گاز ، تخت ، كمد و..... كامل )

* پيشنهاد من و تجربه من به شما اينه كه حتما full furnish بگيريد. اينجا جابجايي معضل بزرگيه و لوازم ارزون قيمت هم  كيفيت پاييني دارند به جاي اينكه خانه بدون لوازم بگيريد و كلي پول لوازم بديد با لوازم بگيريد و پولي رو كه مي خواهيد لوازم بخريد رو ماشين بخريد. اين يك تجربه است.
حمل و نقل در مالزي بسيار ضعيف و گران است.
لوازم دست دوم به سختي پيدا مي شه.

محله هايي كه براي زندگي مناسب هست:
آمپنگ Ampang: اگر دوست داريد در مركزشهر باشيد و به برجهاي دوقلو نزديك باشيد ومحله هاي شلوغ رو ترجيح مي ديد اينجا خوبه.( در استان كوالالامپور قرار دارد)
دامنسرا Damansara: از مركز شهر حدود ٢٠ كيلومتر دوره ولي به نسبت خلوته و تمام امكانات فراهمه.  ( در استان سلانگور قرار دارد) 
مونت كيارا Mont kiara: اگر از لحاظ مالي مشگل نداريد محله بسيار سطح بالا و ساكتيه نزديك به دامنسراست و بيشتر مرفهين و خارجي ها زندگي مي كنند.( در استان كوالالامپور قرار دارد )

اجاره بهاء:
زير ١٠٠٠ رينگت براي ما ايراني ها قابل تحمل نيست. از١٥٠٠ به بالا مي تونيد يك خانه خوب در  condo خوب پيدا كنيد با كليه وسايل ولي بايد با حوصله بگرديد. ولي مي شه.
صاحبخانه از شما ٢.٥ماه  اجاره را به عنوان پول پيش مي گيره.كه در پايان قرارداد بهتون بر مي گردونه. ٢ ماه براي اجاره و نصف ماه براي پول آب و برق
يعني اگر خانه اجاره كرده باشيد ١٥٠٠رينگت  صاحبخانه از شما ٣٧٥٠ رينگت به عنوان ديپوزيت مي گيره و در پايان قرار داد پس مي ده . اين هم به اين دليل هست كه اگر در طول قرارداد اجاره شما عقب بيفته از پول ديپوزيت كم مي كنه.

* اين ٢.٥ ديپوزيت عرف اينجاست بيشتر از اين خواستند زير بار نريد.

* بسته به مبلغ اجاره بايد براي رسمي شدن اجاره نامه مبلغي رو به شخصي كه خانه رو به شما معرفي كرده بديد Agant 
*شما هـيچگونه پولي مبني بر حق كميسيون به agant پرداخت نمي كنيد و صاحبخانه پرداخت مي كنه.

* زمان اجاره دقت كنيد چون وقتي قرارداد رو بستيد اگر پشيمون بشيد و يا بخواهيد زودتر از موعد مقرر تخليه كنيد به هيچ عنوان تاكيد مي كنم به هيچ عنوان پولتون رو پس نمي دن.

* اگر خانه با وسايل كامل اجاره كرديد در هنگام اجاره ليست كليه وسايل رو بهتون مي دن كه امضا كنيد با دقت چك كنيد كه همه چي درست باشه چون در پايان قرارداد صاحبخانه تمام ليست رو چك كرده و در صورت مشگل خسارت مي گيره.

بهترين روشبراي پيدا كردن مسكن اين سايتي هست كه در زير براتون مي ذارم . 
متاسفانه در مواردي دوستان به دليل به تجربگي به دام دوستان هموطني افتادن كه راهنمايي غلط شده اند ولي اين سايت گوياي همه چيزه
www.iproperty.com
در اين سايت شما مي توانيد با هر سليقه اي كه داريد مسكن پيدا كنيد و قيمت و عكس هم دارد.
ابتدا مشخص كنيد كه condo ميخواهيد بعد نام استان را كه در بالا گفتم و سپس نام محله كه همه اينها در سايت هست .
شما بعد از پيدا كردن خانه مورد نظر با شماره agant تماس مي گيريد و قرار ديدن خانه رو مي ذاريد.
اين سايت شماره يك پيدا كردن خانه در مالزي هست.

اين اطلاعات در مورد خانه. اميدوارم مفيد واقع بشه

اما هزينه خورد و خوراك
هزينه هايي كه شما در اينجا داريد( اين هزينه ها به تعداد نفرات بستگي داره ولي اين هزينه ها براي ٢ نفر ) 
پول برق : اگر از كولر گازي بخواهيد هميشه استفاده كنيد كه ٥٠٠-١٠٠٠ رينگت را ماهانه كنار بذاريد ولي اگر از پنكه سقفي استفاده بشه نهايت ١٠٠ رينگت.
پول آب: بين ١٥-٥٠ رينگت.
كپسول گاز: ٣٠رينگت ( تقريبا ٢ ماه استفاده مي شه )
خورد و خوراك براي يك ماه ١٢٠٠ رينگت ( در افراد مختلف فرق مي كنه)
پول اينترنت: اگر اينتر نت پر سرعت بخواهيد ١٥٠ رينگت

* اينتر نت پر سرعت را از شركت TM خريداري كنيد كه در تمام مراكز خريد تقريبا ثبت نام مي كنند.

هزينه پوشاك هم بسته به شخص فرق داره.

اميدوارم كامل توضيح داده باشم. اگر سوالي هست در خدمتم.

موفق وپيروز باشيد

نمایه کاربر
johnny.depp

پست توسط johnny.depp » شنبه 19 اسفند 1391, 8:23 pm

با رینگت حدودا 1200 تومان خیلی میشه . مخصوصا برای پناهجویان که معلوم نیست چند سال باید منتظر بمانند.
من 28 روز انجاه زندگی کردم اصلا به صرفه نیست .
هتل شبی 250 تومان
سیگار تولید خودشون که معلوم نبود چیه !اشغال به معنای واقعی 16000 رینگت یعنی حدودا 20000هزار تومان همش میزدم تو سر خودم که تو فرودگاه دبی این همه بکس سیگارهای توپ بود و ارزان نگرفتم :cry: . ولی مشروب هم ارزان هست :)
راننده هاشون هم مثل راننده های تهران خودمون بودن دنبال تیغ زدن بودن میگفت از فرودگاه تا هتل 150 رینگت ! عمو پیاده برم اینقدر نمیدم منم دنبال خط اتوبوس میگشتم :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
غذا هاشون هم که نمیشه خورد معلوم نیست چی بودن به خدا ! همشون مشکل شرعی داشتن به قول قرائتی . ما هم همش مک دولاند بودیم :oops:

Sara20

پست توسط Sara20 » شنبه 3 فروردین 1392, 2:46 pm

دوستان اگه هنوز در يو ان مالزي ثبت نام نكرديد بريد تركيه
من امروز خبر دارم كه دوباره دارند كارار رو سريع انجام مي دن و وقت پيش مصاحبه رو يك ماهه مي دند
خودتون رو علاف مالزي نكنيد اينجا اصلا جاي خوبي نيست حيف پول كه بره تو جيب اين مالايي ها.

نمایه کاربر
johnny.depp

پست توسط johnny.depp » شنبه 3 فروردین 1392, 3:57 pm

Sara20 نوشته شده:دوستان اگه هنوز در يو ان مالزي ثبت نام نكرديد بريد تركيه
من امروز خبر دارم كه دوباره دارند كارار رو سريع انجام مي دن و وقت پيش مصاحبه رو يك ماهه مي دند
خودتون رو علاف مالزي نكنيد اينجا اصلا جاي خوبي نيست حيف پول كه بره تو جيب اين مالايي ها.
درسته مالزی هزینه ها واقعا بالا هستند زمانش هم زیاده .
ولی ترکیه همیشه طول میکشه بستگی به شرایط هم داره .
مضوع پیش مصاحبه نیست بلکه زمان کل پروسه است که مهمه . ممکن شما در چند ماه اول قبول بشین ولی 3 تا 4 سال طول بکشه باقی کارها .

God.Father

پست توسط God.Father » دو شنبه 5 فروردین 1392, 5:04 pm

Sara20 نوشته شده:دوستان اگه هنوز در يو ان مالزي ثبت نام نكرديد بريد تركيه
درسته مالزی خوب نیست ولی ترکیه هم همچین تعریفی نیست. کسی که میره ترکیه از قبل باید خودشو واسه 3 - 4 سال آماده کنه.

soheil.green

پست توسط soheil.green » یک شنبه 1 اردیبهشت 1392, 4:27 pm

Sara20 مرسی از وقتی که گذاشتی . اطلاعات کامل و صحیح و مفیدی بود برای دوستان.

soheil.green

پست توسط soheil.green » پنج شنبه 5 اردیبهشت 1392, 5:29 pm

میخاستم بپرسم با توجه به این شلوغی و وضعیت اقتصاد جهانی و بیکاری در تمام دنیا ارزش جون کندن رو داره و اینکه اگه قبل از اولین مصاحبه بخام انصراف بدم جریمه میگیرن؟
ممنون[/quote]
درود بر شما دوست عزیز . جریمه که نداره ولی با این کار خودتونو زیر سوال می بری

Ario barzan

دوست عزیز .می شه پس از گرفتن ویزای دانشجویی به دفتر یو ان رف

پست توسط Ario barzan » یک شنبه 11 خرداد 1393, 3:40 pm

Sara20 نوشته شده:دوستان عزيز با سلام
من به عنوان شخصي كه ٢ سال پيش در دفتر كميسارياي عالي سازمان ملل در مالزي ثبت نام كردم مي خوام تجربيات خودم را تا امروز در اختيارتون قرار بدم اميدوارم مفيد واقع بشه.
اول از هر چيز بايد بگم واقعا اگر مشگل خاصي در ايران نداريد از اين طريق اقدام نكنيد چون حق اونايي كه واقعا مشگل دارند رو ضايع مي كنيد .
دوما اينكه شما در دفتر كميسارياي عالي در مالزي دو نفر رو پيدا نخواهيد كرد كه روند كارشون مثل هم باشه چيزي كه من تو اين دو سال ديدم واقعا جالبه پس روند كاريتون رو با هيچ كس مقايسه نكنيد .
متاسفانه بعضي از دوستان اطلاعات غلطي را در بدو ورود در اختيار پناهجو قرار مي دهند كه اين خودش باعث ميشه كه شما نتونيد درست تصميم بگيريد.پس حواستون كاملا جمع باشه.
بهتره كه به محض ورود به مالزي براي اين كار اقدام كنيد.
در روز ثبت نام كه براي ايراني ها چهار شنبه هاي هر هفته هست ساعت ١٢ ( حالا ممكنه كه ساعت تغيير كرده باشه ) در دفتر يو ان حاضر شده به همراه پاسپورت و افرادي كه قرار هست ثبت نام كنند ( همه افراد حتي نوزاد ) . يو ان به شما تاريخي اعلام مي كنه براي پيش مصاحبه كه هر دوره اي فرق داره مثلا به ما ٣ ماهه وقت دادند ( مثلا به كساني كه يك ماه قبل از ما رفته بودن ١ ماهه.اين بسته به مقطع زمانيه . )
از روي پاسپورت مشخصات شما رو وارد سيستم مي كنند به همراه يكه شماره تلفن از شما . پاسپورت ها رو بهتون پس مي دن و بهتون يك برگه مي دند كه تاريخ انقضاي برگه تاريخ پيش مصاحبه شماست. براي هر شخص يك برگه . اين برگه حكم مجوز شماست . با دقت نگه داري كنيد و بهتره از روش كپي كنيد و كپي رو هميشه همراهتون داشته باشيد .
اما نكته مهم در رابطه با شماره تلفن هست. قبل از مراجعه به يو ان يك سيم كارت خريده و شماره تلفن رو به يو ان بديد و هميشه حواستون به تلفنتون باشه چون در بعضي موارد زودتر از تاريخي كه براي پيش مصاحبه بهتون اعلام كردند تماس مي گيرند كه بريد براي مصاحبه پس حتما به اين موضوع توجه كنيد.
در روز پيش مصاحبه ساعت ٧ صبح يو ان باشيد چون ترافيك صبح در مالزي سنگينه و اگه دير برسيد ممكنه ايراني ديگري زود تر اومده باشه و اون روز به دليل كمبود مترجم از شما مصاحبه نشه و بگن بريد يك ماه ديگه بياييد يا فردا بياييد و.... پس صبح زود بريد.
دم در ورودي بهتون شماره مي دن و راهنمايي مي شيد كه در سالن انتظار بشينيد
اونجا در سالن مي شينيد تا مترجم بياد و شماره شما رو صدا بزنه در ابتدا يك فرم پر مي كنيد در رابطه با مشخصات فردي خودتون و خانوادتون پدر مادر خواهر برادر. تاريخ تولد اعضاي خانوادتون رو داشته باشيد اگر متاهل هستيد مشخصات همسرتون هم اضافه مي شه بر اين مشخصات.
بعد براي مصاحبه مي ريد داخل اتاق. تك تك مصاحبه مي شيد.
ابتدا مشخصات فردي رو ازتون مجدد مي گيرن و مختصري از اتفاقاتي كه در ايران براتون افتاده در آخر ازتون عكس مي گيرن به همراه انگشت نگاري و مجددا يك برگه مي دن به تاريخ مصاحبه اصلي كه ١٠ ماه يا ٦ ماه يا ١٤ ماه بستگي داره به شلوغي يو ان
با كليه افراد خانواده تك تك مصاحبه مختصر مي شه.
بهترين كار اينه وقتي از اتاق مصاحبه اومديد بيرون بدون اينكه با كسي حرف بزنيد تمام سوال هايي كه ازتون شده و جواب هايي كه دادي رو روي يك برگه بنويسيد. تا يادتون هست چون با توجه به تاريخ بعدي مصاحبه ممكنه فراموش كنيد و براي مصاحبه بعدي خيلي ضروريه. تك تك افراد اين كار رو بكنيد.
اگه فرزندتون بالاي ١٨ سال باشه كيسش از شما جداست ولي در اكثر موارد پس از مصاحبه اصلي كيس فرزند رو با خانواده يكي كردن و اگر زير ١٨ سال باشه كيس با شما يكي هست ولي تنها مصاحبه مي شه در بعضي موارد هم فرزند ٧ ساله هم جدا مصاحبه شده پس حواستون جمع باشه.
خلاصه بعد از اين مصاحبه مجددا يك برگه به شما مي دن با تاريخ انقضاي روز مصاحبه بعدي و اينبار عكستون هم روي برگه هست. از اين هم كپي گرفته و همراهتون هميشه باشه اگه مشگلي پيش بياد بهتره اين برگه همراهتون باشه.
در روز مصاحبه اصلي حتما صبح زود بريد و شب هم زود بخوابيد چون روز خسته كننده اي داريد. بهتره با خودتون ساندويجي از خونه تهيه كنيد چون ذائقه ما به غذاهاي اينجا عادت نداره .
در روز مصاحبه از روي همون حرفهايي كه پيش مصاحبه زديد ازتون سوال مي پرسند ولي اينبار با جزييات و تقريبا ٣-٥ ساعت براي هر نفر طول ميكشه البته سر كيس از همه بيشتر. بهتره كه بعد از مصاحبه باز هم سوال و جواب ها رو بنويسيد . چون در مصاحبه هاي بعدي از كيستون سوال مي شه.
بعد از اون بهتون يك برگه جديد مي دن با ناريخ ٣ ماه آينده براي دريافت كارت.
بعد از سه ماه اگر همه چي خوب باشه بهتون كارت مي دن وگر نه تاريخ بعدي
مهمترين چيز اينه كه حرفاتون با هم ضد و نقيض نباشه . اگر باشه پروسه كارت گرفتن به تعويق مي افته تا براي اونا روشن بشه كه شما دروغ نگفتيد.
بعد از كارت ديگه به شما ناريخ نمي دن و شما بايد حواست به تلفن باشه پس تلفن رو از خودتون دور نكنيد
بين ٦-١٢ ماه كه در افراد مختلف اين تاريخ كم و زياد شده تماس مي گيرن براي مصاحبه تعيين كشور.
در اين مصاحبه از شما مجدد مختصري از كيس رو مي پرسن و اينكه كجا فاميل داريد. اگر فاميل نداشته باشيد كه خود يو ان براتون كشور انتخاب مي كنه و اگر هم داشته باشيد كه براتون تو پرونده درج مي شه.
از اين به بعد شما بايد منتظر باشيد براي مصاحبه كشوري كه در دفتر يو ان توسط افسر سفارت انجام ميشه. تقريبا ٦-١٠ ماه طول مي كشه.
در روز مصاحبه كشوري مجدد آفيسر ازتون كيس رو مي پرسه .
بعد از اين مرحله مديكال رو داريد كه ١-٣ ماه بعد از مصاحبه كشوري شماست
بعد چك امنيتي كه اون هم زمانبره و بعد اعلام پرواز.
كلا اين پروسه خيلي زمانبره و صبر ايوب مي خواد . اين تاريخ ها كه من به شما گفتم ممكنه كم و زياد بشه ولي كلا اين پروسه ٣-٣/٥ طول مي كشه
يو ان هم حمايت مالي نمي كنه . هزينه زندگي تو مالزي بالاست و اجاره خونه از همه بالاتره.
تا قبل از پيش مصاحبه هيچ چيزي ثبت نمي شه ولي بعد اون چون انگشت نگاري مي شيد همه چه ثبت مي شه.
برخورد آفيسر هاي يو ان خيلي خوبه و من تا الان هيچ بي احترامي نديدم .
پيدا كردن كار خيلي سخته عملا صفره پس به اميد پيدا شدن كار نمونيد.
اميدوارم تونسته باشم راهنمايي كنم. باز هم اگه سوالي بود در خدمتم.
موفق باشيد.

Ario barzan

پست توسط Ario barzan » یک شنبه 11 خرداد 1393, 3:45 pm

آیا بهتر نیست ابتدا برای ویزای دانشجویی یکساله در مالزی اقدام کرد و سپس به یو ان رفت؟ چون در این صورت مشکل اقامت غیر قانونی نخواهیم داشت

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 23 مهمان