مراحل پناهندگی در ترکیه بخش ششم

درخواست پناهندگی از طریق کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UN)
ارسال پست
ماهنامه مرمر ترکیه
پست: 56
تاریخ عضویت: پنج شنبه 21 آبان 1394, 7:12 am
محل اقامت: استانبول
تماس:

مراحل پناهندگی در ترکیه بخش ششم

پست توسط ماهنامه مرمر ترکیه » دو شنبه 25 آبان 1394, 5:12 pm

http://marmarmagazine.com/
قوانین مرتبط به پناهجو برابر توافق‌نامه‌ی بین سازمان ملل متحد و کشور ترکیه

کشور ترکیه به فرد متقاضی پناهندگی اجازه‌ی اقامت در شهرهای از قبل تعیین شده ای خود را می‌دهد.

تعداد کمی از پناهجویان در کمپ های معدودی اسکان داده می شوند اما بقیه پناهندگان در ترکیه در کمپ اسکان داده نمی شوند و می‌بایست هزینه مسکن، غذا و دیگر مایحتاج خود از جمله درمان را خودشان تامین کنند. به این اساس فرد متقاضی می‌تواند علاوه بر کیملیک سفید، اقامت موقت شش ماهه یا یک ساله (کیملیک آبی) دریافت کنند و این اقامت را تمدید کنند. پناهجو و یا پناهنده با دریافت شماره‌ی (تی‌جی)خود می‌تواند از ارگان سوسیال ترکیه کمک دریافت کنند اگرچند که این کمک چیزی نخواهد بود که بشود باآن یک زندگی معمولی را در ترکیه گذراند شاید در بعضی از شهرها این کمک نیز وجود نداشته باشد. به علاوه با هر فرد متقاضی پناهندگی، تحت قوانین جاری ترکیه در چارچوب قوانین پناهندگی رفتار یا برخورد خواهدشد.

– قسمت سوم: پلیس ترکیه

– اقامت در شهرهای اقماری قبلا تعیین شده از طرف دولت ترکیه

معمولاً به پناهجو اجازه نمی‌دهند شهر خود را انتخاب کند اما اگر در شهری خانواده یا فامیل درجه یک داشته باشید، فردح پناهجو می‌تواند برای اقامت در یک شهر مشخص با این توضیح که در شهر مربوطه از حمایت خانواده ای پناهجو /پناهنده‌ی خود برخوردار هستند، پافشاری کند تا به آن شهر فرستاده شود . به خاطر بسپارید که تنها ارگانی که به یک پناهجو اجازه بدهد که شهر خود را تغییر بدهد، اداره پلیس امنیت عمومی ترکیه و وزارت کشور ترکیه است. پلیس هر شهر، در جزئیات کاری خود متفاوت عمل می‌کند اما فرآیند کلی آن به این شیوه است:

– هر فرد پناهجو بعد از مشخص شدن شهر ، به دفتر پلیس اتباع بیگانه آن شهر مراجعه کرده و ثبت نام کمیند. پلیس شهر، مراحل ثبت و عکس از اعضای خانواده و ثبت اثر انگشت را در چند روز انجام خواهد داد.

– بعدا برای فرد ثبت نام شده وقت مصاحبه داده می‌شود معمولا این مصاحبه بعد از ۶ ماه از ثبت نام و حتی یک سال بعد از ثبت نام نیز اجرا خواهد شد. در مصاحبه‌ی پلیس سوالاتی مشابه سوالات مصاحبه‌ی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد پرسیده می‌شود، تلاش کنید که پاسخ های گفته شود که مغایر با پاسخ های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نباشد اما فرد پناهجو در برخی موارد خاص، جواب‌های گنگ یا مختصر بدهید و در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد توضیح کامل‌تری ارائه دهید. زیرا احتمال این وجود دارد که پلیس، در صورت ضرورت پرونده فرد را در اختیار ارگانهای اطلاعاتی قرار دهد. پلیس پاسپورت را به امانت نگه می‌دارد (ممکن هم هست این کار را نکند)، به فرد متقاضی کارت شناسایی (کیملیک سفید) می‌دهد.در گذشته به پناهجویان کیملیک آبی که یک دفترچه کوچک بود تعلق می گرفت که اکنون دیگر این دفترچه صادر نمی شود.

پناهجو با کیمیلک می‌تواند در شهر محل زندگی اش خانه اجاره کند، از کلیه خدمات پزشکی در بیمارستانهای دولتی بصورت رایگان استفاده کند، حساب بانکی باز کند و موارد دیگر مرتبط به زندگی روزمره‌ی خود را انجام بدهد.

– فرد پناهجو بعد از پایان مراحل ثبت نام، مطابق شرایط هر شهر هفته ای یک یا دو بار باید به بخش پلیس اتباع خارجی رفته و با امضا، یا اثر انگشت حضور خود در شهر را تایید کند. در هر شهر، موارد مربوط به اجاره‌ی خانه، احتمال یافتن کار و موارد دیگر مرتبط به زندگی روزمره، متفاوت است و باید از ساکنین قدیمی‌تر هر شهر، برای رسیدن به اطلاعات به‌روز و معتبر استفاده کرد.

توجه : از سال ۲۰۱۳ پلیس ترکیه هیچ هزینه ای برای ارائه خدمات خود از پناهجویان دریافت نمی کند.

منبع: ماهنامه مرمر ترکیه
http://marmarmagazine.com/

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 28 مهمان