من الان 5 ماهه توی امریکا پناهنده هستم

خاطرات تلخ و شیرین مهاجرت و پناهندگی
ارسال پست
siros1

من الان 5 ماهه توی امریکا پناهنده هستم

پست توسط siros1 » یک شنبه 7 مهر 1392, 7:40 pm

سلام دوستان.من سیروس شاکری هستم.
من الان 5 ماهه که توی امریکا پناهنده ام و الان برای در اختیار گذاشتن تجربه ی تلخ پناهندگیم دارم برای شما از سانفرانسیسکوی امریکا پست جدید میذارم.
من در تاریخ 5 شهریور امسال بعد از کلی تحقیق و بررسی کشورهای مختلف پناهنده پذیر , تصمیم به سفر هوایی برای پناهندگی در امریکا گرفتم و در همین روز از فرودگاه امام به سمت امریکا پرواز کردم.توی طول مدت پرواز با خودم دائما فکر میکردم که آیا من اصلا قراره که از ایران برای همیشه برم و دیگه خانوادمم نبینم و... و حسابی با خودم کلنجار میرفتم تا به خودم بقبولانم که دارم از یه کشوری مثل ایران به امریکا میرم و امریکا شاید همون بهشت موعود من باشه و...
نهایتا تا چشم باز کردم دیدم توی امریکام و باید توی فرودگاه درخواست پناهندگی بدم و باقی مسائل.

هیچوقت یادم نمیره که من اون موقع فقط 1200 دلار پول با خودم آورده بودم که توی همون 3 هفته ی اولم این پولو خرج کردم و به بیچارگی و بدبختی افتادم.
من الان روزهایی را به یاد میارم که فقط در روز یک "وعده غذا" میخوردم و وزنم از 82 کیلوگرم به 59 کیلوگرم رسیده بود.من حتی با وجود تلاش های فراوان برای یافتن مرکز خیریه یا جایی که بتونه به افراد بیخانمان سرویس بده ,ناکام ماندم.چون تمامی این مراکز از من social security number یا همون SSN را میخواستن که چون من تبعه ی امریکا نبودم و از طرفی هم اقامت دائم یا موقت نداشتم,هیچ مرکز خیریه ای منو قبول نمیکرد.
حتی امریکاییا یه سیستمی دارن به نام food stamps دارن که به افرادی که توانایی پرداخت هزینه ی غذا ندارن , غذای رایگان میدن ولی من چون باز هم SSN نداشتم نمیتونستم از این تسهیلات استفاده کنم.

تا اینکه بالاخره پدرم با هزار و یک جور بد بختی و قرض و قوله کردن (با دانستن شرایط من) از ایران برام ماهانه یه کم پول فرستاد که با همین پول من اینجا دارم امرار معاش میکنم.اونم چه معاشی.یه زندگی نکبت بار.(واقعا از همین فاصله ی دور دست پدر بازنشستمو که با گران بودن قیمت دلار داره برام پول میفرسته رو میبوسم و بهش میگم که خیلی خیلی خیلی زیاد دوستش دارم.دلمم خیلی براش تنگ شده.هم خودش هم مامان عزیزم که الان که دارم اینو مینویسم به قرآن اشک توی چشمام جمع شده.)

من توی ایران برای خودم یه بروبیایی داشتم یه کسی بودم ولی اینجا مثل یه آدم اضافی یا یه انگل اجتماعی داره باهام برخورد میشه.من خیلی تحقیر شدم اینجا.نه تنها آبروم توی فامیل رفته ,بلکه یه خرج بسیار کمر شکنی هم روی دست پدر بازنشسته ی مستمری بگیرم گذاشتم.

الان که به گذشته ی خودم فکر میکنم فقط و فقط دارم حسرت میخورم.من هیچ مشکل سیاسی و.. توی ایران داشتم و فقط بخاطر دور زدن پروسه ی زمان بر و طولانی مهاجرت به امریکا,پناهنده ی این کشور شدم و الان هزار بار به خودم فحش دارم میدم که اصلا چرا من این تصمصیمو گرفتم و اومدم اینجا.الان دیگه نه راه پس دارم و نه راه پیش.
اینجا حتی اگه پناهنده هم نباشی خیلی سخت میشه شغل پیدا کرد چونکه آقای اوباما فکر کنم یکی دو سال پیش تمام شرکت ها و ادارات در امریکا را موظف به اولویت بندی راجع به پذیرش متقاضیان کار کرده که طی اون شرکت ها و ادارات موظف شدن که اول امریکاییها را در اولویت استخدام قرار بدن و بعد افرادی که اقامت دائم دارن.اقلا من که هنوز جواب دادگاهم نیومده و پا در هوا هستم جزو هیچکدوم از این دسته بندیا قرار نمیگیرم ,حتی نتونستم به شکل غیر قانونیش کار پیدا کنم چه برسه به قانونیش.

من الان واقعا توی این 5 ماه هزار بار مردم و زنده شدم.نمیدونم جواب دادگاهم چطور میشه و اصلا کی قرار به دادگاه اصطلاحا summon بشم و احظارم کنن برای دادگاه.همین انتظار هم برای یه پناهنده میتونه کشنده باشه.چون اگر جواب منفی باشه اون موقع دیگه از امریکا هم رانده میشم.

من الان فقط به اون دسته از دوستانی که میخوان بیان امریکا میخوام بگم که من اصلا نمیخوام کسی رو دلسرد کنم یا ناامید کنم ولی اینو میخوام بهتون بگم که اگر آدمای پولداری هستین بیاین امریکا ولی اگر پولدار نیستین دیگه خودتونو برای هر بدبختی ای توی امریکا آماده کنید و اینو بدونید که یه پناهنده دیگه اسمش با خودشه.باید تا ته خطو بره.

من الان دیگه چوبشو خوردم و دیگه نمیخوام واقعا یکی دیگه از هموطنام دچار این مشکلات بشه و هم خودشو عذاب بده هم خونوادشو.

راستی اینم یادم رفت که بگم یه دوست دیگه هم داشتم به اسم رامین که اون الان رفته کانادا پناهنده شده و با هم مدام در تماسیم.ایشون الان ماهی فقط 500 دلار بهش دولت کانادا میده که اونم به گفته ی خودش فقط خرج غذاش داره میشه و با این پول توی کانادا اصلا نمیشه یه آپارتمان خیلی کوچیک هم اجاره کرد.
رامین میگفت توی کانادا اجاره خونه ها از ماهی 800 دلار به بالاست تازه منهای پول شارژ و...
الان رامین هم مثل من خونوادش دارن براش پول میفرستن تا بتونه اجاره خونه ی ماهیانشو بپردازه.
حتی یه بار رامین بهم گفت که کاشکی مثل من میومده امریکا چون توی کانادا خرج و مخارج زندگی خیلی بیشتر از امریکاست و تقریبا همه ی اجناس و اجاره خونه و.. در کانادا خیلی گرون تر از امریکاست.ولی خب امریکام یه بدی داره و اونم اینه که تا پرونده ی شما مورد قبول واقع نشه , به شما به عنوان یه پناهنده که پروندش در دست بررسیه , هیچ کمکی از طرف دولت داده نمیشه.

الان فکر کنم نیم ساعته دارم که تایپ میکنم و احساس میکنم که یه کم خالی شدم و اقلا صدامو به گوش کسی رسوندم.

شاد و موفق باشید هموطنای عزیز دلم.
دلمم خیلی برای خانواده و بچه محله هام تنگ شده.دوستتون دارم.
خداحافظ.
هشدار : اگر از جون خودتون سیر شدین و یا میخواین بمیرین , قاچاقی به کشور مقصد سفر کنین.
گول کسانی را هم که تبلیغ قاچاقی رفتن میکننو نخورین چون اصلا امکان نداره بتونین قاچاقی جایی برین.مرزهای همه ی کشورها دارای امنیت کافی هست و قاچاقی رفتن افسانه ای بیشتر نیست.حتی اگر هم از یکی دو تا کشور رد بشین , بازم در کشور سوم گیر میفتین و از همه ی اینها گذشته برای قاچاقی رفتن باید ساعتها در چمدان بخوابین که خطر خفگی خیلی زیاده.با قایق هم برین غرق میشین.

danielxx64

Re: من الان 5 ماهه توی امریکا پناهنده هستم

پست توسط danielxx64 » پنج شنبه 11 مهر 1392, 6:49 pm

دلمون بد خالی شد
البته من قصد آمریکا ندارم - اول به استرالیا فکر میکنم بعد کانادا - میخوام پناهنده بشم
میدونم که خیلی سخته شایدم هم خیلی بیشتر از اونچه که فکر میکنم ولی دیگه اینجا طاقت موندن ندارم - (البته یه لیسانسی دارم)
نمیدونم قاچاقی برم یا قانونی ------- هنوز هم نتونستم کیس داشته باشم
خیلی داغونم

farbod1

پست توسط farbod1 » شنبه 13 مهر 1392, 12:14 am

اقا سیروس کاش قبل رفتن کمی اطلاعات میگرفتی بعد میرفتی ،تو امریکا کمک مالی نمیشه تا زمان قبولی
ولی شما که تونستی بدون مشکل از فرودگاه قانونی بری و ویزای امریکا رو تونستی بگیری، تعجب میکنم که تو خرج و مخارج اونجا موندی!
ولی به نظرم تا اونجا رفتی سختی هاشو کشیدی پولاتم خرج کردی دیگه نباید تا امید باشی،به هر صورت ممنون از اطلاع رسانی ، امیدوارم بتونی با موفقیت اقامت اونجا را بگیری
گویند کسان بهشت با حور خوش است

من میگویم که آب انگور خوش است

این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار

آواز دهل شنیدن از دور خوش است

siros1

پست توسط siros1 » شنبه 13 مهر 1392, 3:23 pm

danielxx64 نوشته شده:دلمون بد خالی شد
البته من قصد آمریکا ندارم - اول به استرالیا فکر میکنم بعد کانادا - میخوام پناهنده بشم
میدونم که خیلی سخته شایدم هم خیلی بیشتر از اونچه که فکر میکنم ولی دیگه اینجا طاقت موندن ندارم - (البته یه لیسانسی دارم)
نمیدونم قاچاقی برم یا قانونی ------- هنوز هم نتونستم کیس داشته باشم
خیلی داغونم
فکر استرالیا رو نکن که در صورت پناهنده شدن به جزایر درو بر استرالیا تبعیدت میکنه سازمان پناهندگی استرالیا و بعدشم همونجا تا 3 سال زندانی میشی و توی اون جزایر که معروفترینشون جزیره ی کریستی هستش میان مختو شست و شو میدن و تمام تفکرات و عقایدتو عوض میکنن و بعدا به تو به عنوان یه خاورمیانه ای اجازه ی زندگی در خود استرلیا داده میشه.
البته ی توی اون مدت غذا و کمپ داری و زبان انگلیسی هم بهت یاد داده میشه ولی دیگه باید خودتو برای تبعید آماده کنی.

من از اونجایی که خیلی از منابع انگلیسی مهاجرت و پناهندگی رو توی سایت سازمانهای مختلف کشورهای مختلف خوندم میتونم بهت اینو با قاطعیت بگم که اصلا استرالیا رو انتخاب نکن.

راجع به کانادا هم بگم که کانادا همه چیش خوبه ولی یه ضعف بزرگ داره و اونم اینه که اصلا کمپ نداره اونجا و با پول خیلی کمی که دولت کانادا بهت میده که در حد 500 دلاره , باید غذا بخری و خونه یا اتاق اجاره کنی.
هشدار : اگر از جون خودتون سیر شدین و یا میخواین بمیرین , قاچاقی به کشور مقصد سفر کنین.
گول کسانی را هم که تبلیغ قاچاقی رفتن میکننو نخورین چون اصلا امکان نداره بتونین قاچاقی جایی برین.مرزهای همه ی کشورها دارای امنیت کافی هست و قاچاقی رفتن افسانه ای بیشتر نیست.حتی اگر هم از یکی دو تا کشور رد بشین , بازم در کشور سوم گیر میفتین و از همه ی اینها گذشته برای قاچاقی رفتن باید ساعتها در چمدان بخوابین که خطر خفگی خیلی زیاده.با قایق هم برین غرق میشین.

akbar

پست توسط akbar » جمعه 24 آبان 1392, 8:30 am

آق سیروس اینجوری که شما داستان سرایی میکنید نیست . و افرادی که کمی اطلاعات سفر دارن میدونن که این یک داستان بیش نبود . شما داری از آمریکا صحبت میکنید . شما از 85 کیلو اومدی 58 کیلو بقیه مثل هویج به شما نگاه کردن . چطور پیش خودتون حساب میکنید . نکنه فکر میکنید هرجا میرید باید بقیه سازو دول دستشون بگیرن که ما اومدیم . آقا همجای دنیا باید کار کرد و کار که کنید زندگی تون میچرخه . و بیشتر افراد کار سیاه میکنن . شما اگه یک پناهنده بودی خوب یک حق و حقوقی داشتی که اینو همه میدونن که درسته زیاد نیست ولی کفاف میکنه . دیگه چرا داشتی وزن کم میکردین بعدشم خوب هر راهی سختی خودشو داره بیا ببین افقانی هایی که چند ساله تو ایران زندگی میکنن یک حق کوچیکم ندارن . شما نرسیده میخواین چهل نفر بیان بادتون بزنن . فکر نکنی اطلاعات بیرون رو ندارم . به حدی سختی تو ترکیه کشیدم که تعریف کردنش دو جلد کتابه ولی به ولله اون سختی از اینجا برام بهتر بود چون لااقل یک جریانی داشت . اگه میخوای موفق بشی باید همچی رو تحمل کنی و کم نیاری اینجور زندگیت جریان داره افغانی رو میشناختم که با 3 تا بچه از افغانستان زده بود بیرون و به هزار بدبختی خودشو رسونده بود ترکیه و فقط به هدفش فکر میکرد که به اسکاندیناوی برسه . اونموقع شما رفتی تو فرودگاه پرواز کردی چند ساعت مهماندار بهتون رسیده بعدشم یالان یالان رفتی گفتی من پناهندم . چه سختی کشیدی . کمی داستانهارو دنبال کن .......

amir87

پست توسط amir87 » یک شنبه 26 آبان 1392, 7:15 pm

به نظرم نباید آدم اینجوری کسیو که اومده و تجربیاتشو در اختیار دیگران قرار داده برخورد کنه باهاش.
به هر حال حرفایی که ایشون زده رو من حدود 2 هفته پیش راجع بهش تحقیق کردم و حتی از یکی از فامیلامون که الان امریکاست(ولی قانونی رفته) و منم میخوام برم پیشش پرسیدم و درسته.

البته من به همین آقا سیروس هم پیغام خصوصی دادم و از ایشون راهنمایی خواستم و بعد از خوااهش و اصرار فراوان ایشون به ایمیلم یه نمونه از برگه های دادگاهی که خودش برای کیسش استفاده کرده بودو به ایمیلم فرستاد و منم الان به شدت دارم روی اون برگه کار میکنم تا بتونم تاریخ و اسماشو عوض کنم برای کیس خودم.
مراقب جانورهایی که پول سفر به خارج از کشور را ندارن و دنبال جمع کردن مسافر برای قاچاقبرها میگردن (تا تخفیف بگیرن از قاچاقبرها) باشین.در ضمن اینم بدونین که عبور از مرز کشورهای اروپایی تقریبا غیرممکنه و شاید قبلنا کسی میتونست ازشون رد بشه ولی تمام مرزهای کشورهای اروپایی امن شدن.(اگرم به عنوان مسافر قاچاقی بگیرنتون, زندانی میشین).نکته ی بعدی هم اینکه 99% قاچاقبرها شما را تا ترکیه میبرن و چون اصلا قادر به رد کردنتون از مرزهای کشورهای بعدی نیستن,توی همون ترکیه رهاتون میکنن و پولتونو میدزدن.

Moskoo

پست توسط Moskoo » چهار شنبه 18 دی 1392, 12:28 pm

ووووووووووووووووای دارم دیوانه میشم
هزینه ی خونه چیه ؟ مگه تا زمانی که دادگاهی بشید در کمپ نگه داری نمیشید ؟ آیا شرایط آمریکا فرق میکنه ؟

sarakarmania

پست توسط sarakarmania » پنج شنبه 3 بهمن 1392, 7:53 am

من با کسی زندگی میکنم که گرین کارت امریکا داره تقریبا تمام حرفای دوست پناهندمون درسته
هم خونه من با اینکه اونجا درس خونده و............. هنوز جرات نمیکنه اونجارو واسه زندگی دائم انتخاب کنه ........
مهاجرت همه جورش واسه ادم سخته چه برسه پناهندگی اونم واسه کساییکه پول یا اشنای درست وحسابی اونجا ندارن
چی میگی شمایی که داری بهش میپری که دروغ میگی وفلان من کاری به اینکه چطوری با هواپیمارفته یا با الاغ ندارم عوض این پریدنها سعی کنید یا کمکش کنید یا چیزی ازش یاد بگیرید . یه توصیه به اون دوستمون که واسه استرالیا میخاد پناهنده بشه فکرشم نکنننننننننننننن
به یزدان اگر ما خرد داشتیم................کجا این سر انجام بد داشتیم

نمایه کاربر
Australia

پست توسط Australia » پنج شنبه 3 بهمن 1392, 11:21 am

man az in ke Australia oumadam khyli razi hastam
vaghti ke sharayet panahjoyan dige dar keshvaray dige ro mibinam
100
bar khoda ro shokr mikonam
ta hala adam khora ham nakhordanemon,inja bejay adam khor
dokhtarani hastan ke to omram to filmhay hollywood ham nadidam az khoshkeli
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
inja mahi 900 ta migirim
har ghalati ham ke bekhaim mikonim
khodaeish
dastan ounai ke badee ghanon oumadan jodast
ke hanoz to camp mondan
khoda be ouna komak kone

man asheghe Australia hastam
,chon bem ehteram mizaran
,jonam ro dar darya police daryaei in keshvar nejat dad
bedone inke ghaboli begiram behem hoghoghi ro midan ke 89% ye sharvand bikar inja daryaft mikone
bala tarin aminat ro inja ehsas mikonam

man khoda ro dar in keshvar peyda kardam
dar iran rozi 1000 bar fohshe khoda va rozegar ro midadam

khodaya shokret
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

doa ham mikonam agha siros zodtar karash dorost she
--
-
شعری زیبا از رابرت لی فراست!

راهی را برخواهم گزید که کمتر کسی پا در آن گذاشته است!رفتن به راهی که توسط دیگران

آزموده شده هنر چندانی نیست!راهی متفاوت خواهم رفت برای ماندگاری!!!

فروش ویژه تخم مرغ و جوجه 1 روزه
آدرس : نائورو/ درخت نارگیل قدیمی/ چادر 007
راه ارتباطی : کفتر طوقی جلد میدون شوش/ نائورو/سیدنی

milad motaghi

پست توسط milad motaghi » جمعه 15 فروردین 1393, 7:42 pm

سلام دوستان
من میلاد از ایران هستم میخواستم چند تا سوال بپرسم راجع به پناهندگی آمریکا لطفا من رو راهنمایی کن.
من میخوام مستقیما به عنوان دانشجو به آمریکا بیام و اینجا اعلام پناهندگی کنم کیس مذهبی میخوام انتخاب کنم (بهاییت)
آیا بهتره برم ترکیه و در ترکیه اعلام پناهندگی کنم و کشور مقصد را آمریکا قرار بدم یا بیام آمریکا و در اونجا اعلام پناهندگی کنم کدام بهتره ؟
اگر بیام مستقیما آمریکا ترتیب کار به چه شکل است ؟
با تشکر از راهنماییتون
میلاد

amir87

پست توسط amir87 » شنبه 16 فروردین 1393, 10:01 am

امریکا ظرف 6 ماه اول دادگاه اولتو برقرار میکنه و اگه روسفید بیرون بیای که فبها وگرنه باید تا چند سال سرگردون بشی.

توی اون 6 ماه هم باید از جیب مبارک خرج کنی و اصلا و ابدا هیچ کمکی بهت انجام نمیشه حتی از سازمان خیریه.(اینو اقلا خودم با مکاتبه و ایمیل از خودشون پرسیدم).

اگر پولدار هستی و میتونی هزینه های زندگیتو تامین کنی واسه 6 ماه که بسم الله.در غیر اینصورت جای دیگه را انتخاب کن.

راجع به ترکیه هم بگم که اونجا 2-3 سال الاف میشی تا وقتی جواب بهت داده بشه از طریق کمیساریای مسخره ی سازمان ملل.

خوبی امریکا اولا کار غیرقانونی و بدون ویزای کارشه که میتونی با کمی جسجو توی اونجا کار گیر بیاری و من پیشنهادم ایالت کالیفرنیاست که هم آب و هواش خوبه و هم حدود 2 میلیون مهاجر غیرقانونی دارن توی این ایالت زندگی میکنن.و خوبی دیگر امریکا اینه که 60 درصد به بالای پرونده ها جواب قبولی میگیرن.(برای پرونده هایی که از خاورمیانه میاد این درصد قبولی حتی بالاتره).
مراقب جانورهایی که پول سفر به خارج از کشور را ندارن و دنبال جمع کردن مسافر برای قاچاقبرها میگردن (تا تخفیف بگیرن از قاچاقبرها) باشین.در ضمن اینم بدونین که عبور از مرز کشورهای اروپایی تقریبا غیرممکنه و شاید قبلنا کسی میتونست ازشون رد بشه ولی تمام مرزهای کشورهای اروپایی امن شدن.(اگرم به عنوان مسافر قاچاقی بگیرنتون, زندانی میشین).نکته ی بعدی هم اینکه 99% قاچاقبرها شما را تا ترکیه میبرن و چون اصلا قادر به رد کردنتون از مرزهای کشورهای بعدی نیستن,توی همون ترکیه رهاتون میکنن و پولتونو میدزدن.

amirzarghan

پست توسط amirzarghan » دو شنبه 9 تیر 1393, 2:47 pm

من میخوام بدون این آقا سیروس با ویزا رفتن یا بدون ویزا اونجا درخواست دادن . اصلا بدون ویزا میشه به یه کشور رفت و تو فرودگاه اونجا درخواست پناهندگی داد

نمایه کاربر
iranian
محل اقامت: Denmark
تماس:

پست توسط iranian » سه شنبه 10 تیر 1393, 1:25 am

amirzarghan نوشته شده:من میخوام بدون این آقا سیروس با ویزا رفتن یا بدون ویزا اونجا درخواست دادن . اصلا بدون ویزا میشه به یه کشور رفت و تو فرودگاه اونجا درخواست پناهندگی داد
وضعیت امریکا و کانادا فرق میکنه
اما به این معنی نیست که اگر کانادا و امریکا بری با ویزا و کیس مناسب نداشته باشی بهت اقامت بدن خیر همچین چیزی نیست
ولی اگر کیس مناسب ارائه بدید با ویزا هم که برید امریکا یا کانادا میتونید اقامت بگیرید وضعیتش با اروپا فرق میکنه
<p style="text-align: left;">Tanha ID man dar in site faghat hamin hast baghie ID ha &nbsp;jali ast</p>
<p style="text-align: left;">email : xiranianx@gmail.com</p>

amirjoon16

پست توسط amirjoon16 » سه شنبه 7 مرداد 1393, 7:22 am

اقا میلاد ببخشید شما با این کیس و ویزای دانشجویی چهطوری میخوای پناهنده بشی؟
آخه بهایی ها رو تو ایران که اصلا نمیگذارن درس بخونن
میشه یکم توضیح بدی

naser torabi 9

پست توسط naser torabi 9 » دو شنبه 7 مهر 1393, 7:43 pm

چرا اینهمه زحمت کشیدین متن طولانی نوشتین که همه رو نا امید کنین مگه داشتین میرفتین خونه ی خاله معلومه که خارج رفتن و پناهنده شدن کلی درد و زجر داره

bigbang666

پست توسط bigbang666 » شنبه 14 فروردین 1395, 8:25 pm

siros1 نوشته شده:سلام دوستان.من سیروس شاکری هستم.
من الان 5 ماهه که توی امریکا پناهنده ام و الان برای در اختیار گذاشتن تجربه ی تلخ پناهندگیم دارم برای شما از سانفرانسیسکوی امریکا پست جدید میذارم.
من در تاریخ 5 شهریور امسال بعد از کلی تحقیق و بررسی کشورهای مختلف پناهنده پذیر , تصمیم به سفر هوایی برای پناهندگی در امریکا گرفتم و در همین روز از فرودگاه امام به سمت امریکا پرواز کردم.توی طول مدت پرواز با خودم دائما فکر میکردم که آیا من اصلا قراره که از ایران برای همیشه برم و دیگه خانوادمم نبینم و... و حسابی با خودم کلنجار میرفتم تا به خودم بقبولانم که دارم از یه کشوری مثل ایران به امریکا میرم و امریکا شاید همون بهشت موعود من باشه و...
نهایتا تا چشم باز کردم دیدم توی امریکام و باید توی فرودگاه درخواست پناهندگی بدم و باقی مسائل.

هیچوقت یادم نمیره که من اون موقع فقط 1200 دلار پول با خودم آورده بودم که توی همون 3 هفته ی اولم این پولو خرج کردم و به بیچارگی و بدبختی افتادم.
من الان روزهایی را به یاد میارم که فقط در روز یک "وعده غذا" میخوردم و وزنم از 82 کیلوگرم به 59 کیلوگرم رسیده بود.من حتی با وجود تلاش های فراوان برای یافتن مرکز خیریه یا جایی که بتونه به افراد بیخانمان سرویس بده ,ناکام ماندم.چون تمامی این مراکز از من social security number یا همون SSN را میخواستن که چون من تبعه ی امریکا نبودم و از طرفی هم اقامت دائم یا موقت نداشتم,هیچ مرکز خیریه ای منو قبول نمیکرد.
حتی امریکاییا یه سیستمی دارن به نام food stamps دارن که به افرادی که توانایی پرداخت هزینه ی غذا ندارن , غذای رایگان میدن ولی من چون باز هم SSN نداشتم نمیتونستم از این تسهیلات استفاده کنم.

تا اینکه بالاخره پدرم با هزار و یک جور بد بختی و قرض و قوله کردن (با دانستن شرایط من) از ایران برام ماهانه یه کم پول فرستاد که با همین پول من اینجا دارم امرار معاش میکنم.اونم چه معاشی.یه زندگی نکبت بار.(واقعا از همین فاصله ی دور دست پدر بازنشستمو که با گران بودن قیمت دلار داره برام پول میفرسته رو میبوسم و بهش میگم که خیلی خیلی خیلی زیاد دوستش دارم.دلمم خیلی براش تنگ شده.هم خودش هم مامان عزیزم که الان که دارم اینو مینویسم به قرآن اشک توی چشمام جمع شده.)

من توی ایران برای خودم یه بروبیایی داشتم یه کسی بودم ولی اینجا مثل یه آدم اضافی یا یه انگل اجتماعی داره باهام برخورد میشه.من خیلی تحقیر شدم اینجا.نه تنها آبروم توی فامیل رفته ,بلکه یه خرج بسیار کمر شکنی هم روی دست پدر بازنشسته ی مستمری بگیرم گذاشتم.

الان که به گذشته ی خودم فکر میکنم فقط و فقط دارم حسرت میخورم.من هیچ مشکل سیاسی و.. توی ایران داشتم و فقط بخاطر دور زدن پروسه ی زمان بر و طولانی مهاجرت به امریکا,پناهنده ی این کشور شدم و الان هزار بار به خودم فحش دارم میدم که اصلا چرا من این تصمصیمو گرفتم و اومدم اینجا.الان دیگه نه راه پس دارم و نه راه پیش.
اینجا حتی اگه پناهنده هم نباشی خیلی سخت میشه شغل پیدا کرد چونکه آقای اوباما فکر کنم یکی دو سال پیش تمام شرکت ها و ادارات در امریکا را موظف به اولویت بندی راجع به پذیرش متقاضیان کار کرده که طی اون شرکت ها و ادارات موظف شدن که اول امریکاییها را در اولویت استخدام قرار بدن و بعد افرادی که اقامت دائم دارن.اقلا من که هنوز جواب دادگاهم نیومده و پا در هوا هستم جزو هیچکدوم از این دسته بندیا قرار نمیگیرم ,حتی نتونستم به شکل غیر قانونیش کار پیدا کنم چه برسه به قانونیش.

من الان واقعا توی این 5 ماه هزار بار مردم و زنده شدم.نمیدونم جواب دادگاهم چطور میشه و اصلا کی قرار به دادگاه اصطلاحا summon بشم و احظارم کنن برای دادگاه.همین انتظار هم برای یه پناهنده میتونه کشنده باشه.چون اگر جواب منفی باشه اون موقع دیگه از امریکا هم رانده میشم.

من الان فقط به اون دسته از دوستانی که میخوان بیان امریکا میخوام بگم که من اصلا نمیخوام کسی رو دلسرد کنم یا ناامید کنم ولی اینو میخوام بهتون بگم که اگر آدمای پولداری هستین بیاین امریکا ولی اگر پولدار نیستین دیگه خودتونو برای هر بدبختی ای توی امریکا آماده کنید و اینو بدونید که یه پناهنده دیگه اسمش با خودشه.باید تا ته خطو بره.

من الان دیگه چوبشو خوردم و دیگه نمیخوام واقعا یکی دیگه از هموطنام دچار این مشکلات بشه و هم خودشو عذاب بده هم خونوادشو.

راستی اینم یادم رفت که بگم یه دوست دیگه هم داشتم به اسم رامین که اون الان رفته کانادا پناهنده شده و با هم مدام در تماسیم.ایشون الان ماهی فقط 500 دلار بهش دولت کانادا میده که اونم به گفته ی خودش فقط خرج غذاش داره میشه و با این پول توی کانادا اصلا نمیشه یه آپارتمان خیلی کوچیک هم اجاره کرد.
رامین میگفت توی کانادا اجاره خونه ها از ماهی 800 دلار به بالاست تازه منهای پول شارژ و...
الان رامین هم مثل من خونوادش دارن براش پول میفرستن تا بتونه اجاره خونه ی ماهیانشو بپردازه.
حتی یه بار رامین بهم گفت که کاشکی مثل من میومده امریکا چون توی کانادا خرج و مخارج زندگی خیلی بیشتر از امریکاست و تقریبا همه ی اجناس و اجاره خونه و.. در کانادا خیلی گرون تر از امریکاست.ولی خب امریکام یه بدی داره و اونم اینه که تا پرونده ی شما مورد قبول واقع نشه , به شما به عنوان یه پناهنده که پروندش در دست بررسیه , هیچ کمکی از طرف دولت داده نمیشه.

الان فکر کنم نیم ساعته دارم که تایپ میکنم و احساس میکنم که یه کم خالی شدم و اقلا صدامو به گوش کسی رسوندم.

شاد و موفق باشید هموطنای عزیز دلم.
دلمم خیلی برای خانواده و بچه محله هام تنگ شده.دوستتون دارم.
خداحافظ.
دوست عزیز شما که میگی کانادا از امریکا بدتره و میگی اونجا هزینه از امریکا بیشتره این مسئله کاملا غلطه و اینو من از عمویم که 25 ساله در امریکا و کاناداست و دکترای مهندسی مکانیکه و هرسال یکماه یا دوماه سر جمع به ایران میادش پرسیدم و همینطور دوست صمیمی من الان کاناداست و کاملا راضیه
_____________________________--
شما سعی کردی در هر روش ورود ب غرب اون روشو بد و ترسناک نشون بدی عمو ی من به من گفته بود اونا ایرانی هایی که میان اونجا دوست ندارن بقیه هم بیان راست میگفت
و درضمن حقوق پناهندگی کانادا از 1100 تا 1600 دلاره دوست عزیز (بستگی به شرایط پناهنده داره ولی 500 دلار عمرا)
تازه شما سعی کردی پناهندگی برای هیچ کشوریو توصیه نکردی و هرکی بهت گفت فلان خیلی بدجور پشیمونش میکردی
خب معلومه پناهندگی سختی هاییم داره اما اصلا اونطوری که تو میگی نیست
شاد و موفق باشید

hesamtmj

پست توسط hesamtmj » یک شنبه 15 فروردین 1395, 1:23 pm

Aqa migam k
Mn naZdike ye sal donbal karhaye panahandegiam v emsa tunesam hme chimo kamel knm fqt 2 mah dg mirm torkie!!!
Khob mni k tasmim am ro qatii grftm !
Bayd bdunm unja brm qarar nis khosh bgzre
Ta zamani k qabul shm momkene bbkhshid dar hade sag sakhti bkshm.
Mn k 16 salme taze mifrastanam camp tu torkey va shayd dar un had sakhti nkshm!!
Ama mn raziam nafrestan camp brm kar knm chon hm zabunesho bldm
V ham nmitunm bikar bashm..
Shoma k rftin bdun hich tahqiqi
Y ruze 2 3 mored khundio hmun ruz rafti
Entezar dari sAkhtiam nkshi!
B mola khaste nbashi arezum moafaqiatete ama ba in gofte ha injuri dide mishe k mikhy maro delsard knio baes bshi ma nayayim unvar.
B jash ensaniat b khrj bdin bishtar ma moshkel darim mes to inja Zendegi khubo bdun moshkel ndrim !!

Vas hmin karas k irania jahan sevomian

loveforlove

پست توسط loveforlove » یک شنبه 9 خرداد 1395, 5:46 pm

البته تایپیک ماله 3 ساه پیش بود @
والا مهاجرت سختی رنج عذاب خودشو داره بخدا ایشون با تشریفات راحت رفتن این همه مینالن اون بدبخت هایی که تو راه پر خطر قاچاق گیر میفتن غرق میشن بلا سرشون میاد تا برن به یه کشور اروپایی اگه خدا بخاد منم قصد مهاجرت بصورت قاچاق دارم امار گرفتم از تهران تا ایتالیا 22 مون میبرن نمیدونم میشه راه ارزون تری راه پیدا کرد از ترکیه به ار.چا یا نه البته پارسال خیلی عجیب غریب مردم رفتن

mehrdad_1989

پست توسط mehrdad_1989 » شنبه 29 آبان 1395, 12:06 pm

واقعاكه تيتيش ماماني هستي و كم اطلاع از سختي

Danielradcliffe

پست توسط Danielradcliffe » شنبه 19 فروردین 1396, 4:49 pm

پناهندگی تو هلند شرایطش بهتر از کانادا و آمریکاس ؟؟؟؟ البته میدونم صد در صد کیس پناهندگی هم تاثیر داره ، برای ما دگرباش ها احترام خیلی زیادی تو هلند قائل هستن و این حرفم رو تمام بچه هایی که رفتن تایید میکنن ولی میخوام بدونم نظر شما دوستان چی هستش ؟؟؟

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 20 مهمان