کسب درآمد از تورم / غارت در ونزوئلا؟!

خاطرات تلخ و شیرین مهاجرت و پناهندگی
ارسال پست
ShimaMoradi

کسب درآمد از تورم / غارت در ونزوئلا؟!

پست توسط ShimaMoradi » یک شنبه 26 آبان 1392, 4:10 am

سلام.

امروز بانک بودم و سیستم شماره دهی خراب بود و حدود ۴۵ دقیقه سرپا تو صف بودم. یه سری هیولا هم با لباس پلیس تو بانک بودن. من غیر از تو هلند آدم با این هیکل و قد و قواره ندیده بودم!

چند روزیه دوستان جدیدی به خواننده های وبلاگ اضافه شدن و تو همین چند روز چند تا تا سوال مشابه دریافت کردم و یه کامنت که با معذرت خواهی بابت کلمه بدی که داره آخر این پست میذارم.

سوال اول:

غارت فروشگاه ها توسط مردم در ونزوئلا؟

غارت نیست مسلما. دولت داره به انبار تمام فروشگاه ها سر میزنه و کسایی که جنس احنکار کردن رو مجبور میکنه که جنس ها رو به قیمت خرید بفروشن. پلیس میاد می ایسته، مردم فقیر و "یه عده خارجی" هم با صف میرن تو و خرید میکنن. البته من شخصا با این سیاست مخالفم، چون با وجود تورم کسی که جنسش رو به قیمت پارسال بفروشه الان خودش نمیتونه همین جنس رو دوباره بخره و در درازمدت و با توجه به تعداد بالای این فروشگاه ها به هر حال بازار ضربه میخوره. مشکل ریشه ای باید حل بشه.

الان به نظر شما این مردم در حال غارت هستن؟

(عکس ها رو از اینترنت گرفتم)

سوال دوم:

چطور تورم دوست بیزینس منه و چرا صراف ها وقتی دلار گرون میشه وضعشون خوب میشه؟

من تو این مدت که رسیدم ونزوئلا با خرید و فروش پلی اتیلن یه بار یه ٧٠٠٠ دلار رو کردم ٧٨٠٠ دلار و یه بار یه ٢٠٠٠ دلار رو کردم ٢۴٠٠ دلار. فرمول و جزییات رو با یه مثال و اعداد خیلی ساده توضیح میدم که هر کس که تو کشوری زندگی میکنه که تورم بالاست بتونه استفاده کنه. البته توجه کنید که این یه مثاله و شاید هیج جای دنیا ارزش دلار به نسبت پول اون کشور تو یه هفته دوبرابر نشه. قبل از اینکه وارد مثال بشیم خودم این رو بگم که این یه فرمول قدیمی و سادست که من تو دوره دانشجویی تو ارمنستان، زمانی که تو بازار فارکس کار میکردم یاد گرفتم، رو اینترنت هم منبع در موردش خیلی زیاده. پس نه ادعای باهوشی و زرنگی دارم و نه اینکه این سیستم اختراعی خودمه. اصل این سیستم بر ابتدا فروختن و بعد خریدنه. با این سیستم هم میشه تو دوره پایین رفتن قیمت استفاده برد و هم بالا رفتن قیمت که الان موضوع ما افزایش قیمت ها یا تورم مثیته. این سیستم به ضرر مصرف کننده نهایی نیست و سودی که تولید کننده یا پخش کننده اصلی میخواد در مدت بیشتری به دست بیاره رو با من تقسیم میکنه، ولی تو مدت کوتاه تری به سودش میرسه، پس قیمت نهایی کالا تغییری نمیکنه.

برای این روش باید چند نکته رو در نظر گرفت: مهمترین موضوع انتخاب کالای مورد معامله ست که باید حداقل بخشی از اون تو انحصار دولت باشه تا تورم به صورت خاص روی اون تاثیر نذاره. موضوع دیگه که من کلا تو زندگیم همیشه بهش توجه میکنم به دلار یا یورو پول ساختن و به دلار و یورو خرج کردنه. فرقی نمیکنه تو ایران باشی، ارمنستان یا هلند. به این صورت تو یه کشور با تورم پایین ضرر نمیکنی و تو کشوری با تورم زیاد سود میکنی. (در تئوری با این روش تو کشوری که تورم منفیه ضرر میکنی. تو این کشور ها نباید با ارز کشور دیگه زندگی کرد)

موضوع مهم دیگه داشتن روابط و اعتباره. به نظر من اعتبار مهمترین دارایی یه جوونه که میتونه باهاش زندگیش رو بسازه. یادمه تنها دلیلی که باعث وارد نشدن من به گلد کوییست تو سالهای اول ورودش به ایران شد ترسم از از دست دادن اعتباری بود که تازه داشتم ذره ذره برای خودم جمع میکردم، وگرنه راستش پلن سیستم من رو تو سن ١۵-١۶ سالگی قانع کرده بود و البته هنوز هم معتقدم که گلد کوییست سیستم بازاریابی و شستشوی مغزی خیلی خوبی داشت.

بریم سروقت سیستم خیلی ساده کسب درآمد از تورم با یه مثال که بعد از این میبینید یا قبلا بهش فکر کرده بودید یا با یکمی فکر کردن بهش میرسیدید.

هر دلار در ابتدای هفته: ١ تومان

هر دلار در انتهای هفته: ٢ تومان

هر کیلو برنج در ابتدای هفته: ١ تومان

هر کیلو برنج در انتهای هفته: ١ تومان (اینجا برنج رو کالای در انحصار دولت تصور کردیم که تورم تاثیری روش نمیذاره)

من در ابتدای هفته یک کیلو برنج میخرم و برای آخر هفته یه چک به دوستان برنج فروشم میدم. پس الان نیازی ندارم که برای خرید این یک کیلو برنج یک دلار بفروشم. برنج ها رو امروز میفروشم و با پولش یه دلار میخرم و آخر هفته که دلار دو تومن شد من برای پرداخت پول برنجی که خریدم نیاز به فروختن نیم دلار دارم و نیم دلار سود باقی مونده رو میزارم تو جیبم! به همین سادگی، به همین ...؟

خب الان حتما چند تا سوال دارید که این سیستم نمیتونه اینطور به صورت صد در صدی سود بده، چون دلار همچین افزایش قیمتی نداره یا اینکه قیمت خرید و فروش نمیتونه یکسان باشه. دقیقا درست میگید، این فقط یه مثال بود برای نشون دادن سودده بودن این سیستم. در ضمن این سیستم ممکنه هزینه هایی هم داشته باشه. مثلا برای اینکه بتونید با قیمت یکسان بخرید و بفروشید باید با حجم بالا خرید و کم کم فروخت که در این صورت هزینه انبار خواهیم داشت، یا ممکنه جنسی باشه که به ما هزینه حمل و نقل تحمیل کنه. همینطور اختلاف قیمت خرید و فروش دلار وجود داره (که تو ونزوئلا زیاده). مهم اما اینه که با برسی ارتباطات، اعتبار، نرخ تورم، کشش بازار، بازار هدف و ... به سود n+1 برسیم، بعد از این میتونیم با بالا بردن سرمایه طرح رو به سود قابل توجه برسونیم. در ضمن میشه با بالا بردن زمان تحویل سود رو بالاتر برد. مثلا شما هفته قبل جنس رو میفروشی و پولش رو میگیری و دلار میخری، این هفته جنس رو از فروشنده تحویل میگیری و تحویل خریدار میدی و چک فروشنده رو میدی و هفته بعد دلار میفروشی و چک رو پرداخت میکنی. البته این اعتبار زیادی میخواد که بتونی یه مدت قبل از تحویل پول رو از خریدار بگیری که من هنوز این اعتبار رو ندارم؛ البته هرچقدر پیش پرداخت بگیری باز هم بردی.

نظری رو که گفتم یکی از خواننده ها رو وبلاگ گذاشته رو هم با معذرت خواهی دوباره اینجا میذارم. این دوست محترم فرمودن که هم صراف ها و هم تو دلالهای لاشخور هستید که از تورم پول در میارید. بدون اینکه اهمیتی به این نظر بدم و بخوام به این دوستمون توضیحی بدم، در حالی که دلارهام رو میشمرم و تو جیبم میذارم، بهش لبخند میزنم و زندگی کارمندی خوبی براش آرزو میکنم!

مرسی،

شیما :)

mehran.mb

Re: کسب درآمد از تورم / غارت در ونزوئلا؟!

پست توسط mehran.mb » پنج شنبه 19 شهریور 1394, 9:23 pm

همین روزا با چک بازی نیفتی زندان صلوات ;)

mosafer ghorbat
تماس:

Re: کسب درآمد از تورم / غارت در ونزوئلا؟!

پست توسط mosafer ghorbat » پنج شنبه 19 شهریور 1394, 9:39 pm

جالبه ، اما این شغل تو ایران در انحصار عاقازاده ها و بچه های ساندیس هست هرکسی هم نمیتونه انجام بده مثل خیلی از مشاغل دیگه ..،، مثل کاری ک عنتری نژاد تو مدت 8سال انجام داد از وارد کردن دسته چوب اره و درپوش بطری ....
به یزدان که گرما خرد داشتیم
کجا این سرانجام بد داشتیم
از آنروز این خانه ویرانه شد
ک نان آورش مرد بیگانه شد

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 24 مهمان