مقایسه ایران، ارمنستان، هلند و ونزوئلا!

خاطرات تلخ و شیرین مهاجرت و پناهندگی
ارسال پست
ShimaMoradi

مقایسه ایران، ارمنستان، هلند و ونزوئلا!

پست توسط ShimaMoradi » یک شنبه 10 آذر 1392, 5:13 pm

سلام.

گاهی دوستام ازم سوال میکنن، از ونزوئلا راضی هستی؟ چرا هلند نموندی و اصلا چرا از ایران خارج شدی؟ اینکه چرا از ایران خارج شدم رو همیشه اینطوری جواب میدم که چرا شماها هنوز از ایران خارج نشدید؟ ولی ترک کردن ارمنستان و به خصوص هلند در شرایطی که خیلی راحت میتونستم با یه PhD و بعدش یه Post Doc اقامت اروپا رو بگیرم برای بعضیا که تو اون شرایط نبودن شاید سوال ایجاد کنه. سعی میکنم هلند و ونزوئلا و گاهی ارمنستان رو با هم تو زمینه های مختلف مقایسه کنم. نه جانبداری کشوری رو خواهم کرد و نه کشوری رو بر خلاف واقیعت زیر سوال میبرم. اول قصد داشتم ایران رو هم تو این مقایسه بیارم ولی هممون ایرانی هستیم و شرایط رو میدونم. فقط چیزای خاص ایران رو خواهم گفت. همینطور سعی میکنم مطالبی رو بگم که رو ویکیپدیا و اینجور جاها نباشه، وگرنه خب ویکیپدیا از من معتبرتره مسلما، میرید اون رو میخونید دیگه، چه کاریه!

شاید بعضی از دوستان ساکن هلند، ارمنستان یا ونزوئلا با حرفهای من موافق نباشن، این ها فقط دیدگاه شخصی منه.

اولین چیزی که به فکرم میرسه آزادیه. ازهمین اول کار از ایران میگذریم و میریم ارمنستان، من به این کشور از 10 امتیاز شماره 7 رو میدم. تو نگاه اول ارمنستان خیلی آزاد به نظر میاد، ولی این برای مردمیه که از سانسور شدید روی روزنامه ها و فشار روی سایتهای معتبر خبر ندارن. یه چیزی مثل کویت که فقط اسمش مترادف با آزادیه، ولی تو خیلی از زمینه ها به زندان ابوغریب گفته ...! تفریحات تو ارمنستان شرایط خوبی داره و مردم از این لحاظ شرایط بدی ندارن که این هم به نوعی از مشخصه های حکومت های یه کمی دیکتاتوره، حکومت های بیشتر دیکتاتور هم که اینقدر به خودشون غره ان که اصلا نیازی نمیبینن که یه کم مردم رو سرگرم کنن.

هلند تو زمینه ی آزادی یه چیز عجیب غریبه! هیچ محدودیتی تو زندگی عادی نمیبینید، گرچه مثلا موقع عکاسی خیلی باید مراقب بود که یه بچه یا نوجوون تو کادر دوربینتون نباشه، به هیچ عنوان اجازه لمس کردن یا ناز و نوازش کردن بچه ها رو ندارید که به طرز غیرقابل باوری باهاتون برخورد میشه. فرقی نمیکنه دختر باشید یا پسر. شمال اروپابه دلیل پیشگیری از سوء استفاده از تصاویر بچه ها تو سایت های مخصوص بزرگسالان به طور عجیبی روی این موضوع حساسن. اما برای مثال حتی تو ادارات و دانشگاه ها و هرجای دیگه هیچ محدودیتی نمیبینید. و البته فیس بوک، یوتوب و اینجور سایتها هم تو محل کار یا دانشگاه فیلتر نیست ;)

تو ونزوئلا آزادی خیلی نسبی و سیاسیه، بستگی داره چیکار میکنید. روزنامه نگارید؟ شرایط بدی ندارید، چون به دلیل آزاد بودن کامل اخبار عملا کسی نمیتونه اذیتتون کنه. مخالف دولتید و اسم و رسمی ندارید؟ اوخ اوخ اوخ، خیلی مراقب باشید! بیزینس میکنید؟ مالیاتتون رو درست بدید و باند بازی نکنید، کسی کاری باهاتون نداره، ولی اگه دنبال دردسر میگردید مالیات ندید ببینید چه پوستی ازتون میکنن. خارجی هستید؟ سرتون تو کار خودتون باشه، اقامت غیر قانونی نداشته باشید، حله. در شغل شریف مواد مخدرید؟ حسابتون با کرام الکاتبینه، سیاسی نیستید و یه زندگی و کار شخصی دارید؟ ونزوئلا جای همینجور زندگی کردنه.

اقتصاد هلند خیلی داینامیک و پویاست، به قول معروف تمام تخم مرغهاشون رو تو یه سبد نذاشتن. هلند صادر کننده گاز و تولید کننده گردن کلفت نفته، ولی کشاورزی و دامداری خیلی عظیمی هم داره، توریسم واقعی و صنعتی که بازار اصلیش آمریکا و اتحادیه اروپاست. یه اقتصاد سوشالیستی اما با کلی فرصت برای سرمایه گذاری های بزرگ. هلند برای من جای خوبی برای بیزینس نبود، من سرمایه ی زیادی ندارم و برای کاری که من میکنم بازار و اقتصاد هلند زیادی راکد و با ثباته. نمیگم این رکود بده، ولی به درد من نمیخوره، وگرنه خود مردم هلند حالش رو میبرن. هلندی ها با کارمندی هم میتونن زندگی راحتی داشته باشن که این نشونه ی قدرتمند بودن اقتصادشونه. هزینه های زندگی دانشجویی تو هلند رو میشه برای یه یک نفر دانشجو حداقل 1500-1600 یورو در ماه حساب کرد.

ونزوئلا اقتصادی متکی به نفت داره، این رو همه میدونیم، ولی حدود 80 ساله که سرمایه گذاری بزرگی روی توریسم انجام شده و خیلی خوب نتیجه داده. تورم امکان زندگی سطح بالا رو از کارمند ها میگیره، گرچه برای مثال همین تورم کمک زیادی به هزینه اجاره خونه میکنه. شما خونه رو به قیمت امروز اجاره میکنید و تو طول سال با قیمت همون روز اجاره خونه رو پرداخت میکنید. تولید (چه کوچیک و چه بزرگ) تو ونزوئلا شرایط خوبی داره، هزینه نیروی انسانی خیلی پایینه (فشار روی کارمندها و کارگرها) و بورس شرایط خوب و داینامیکی داره. صادرات و واردات هر دو همینطور. به نظر من زندگی مالی روزمره مردم به دو دسته ی کارگر و کارفرما تقسیم میشه، هم تکلیف زندگی و آینده کارگرها مشخصه و هم کارفرماها! هزینه زندگی دانشجویی تو ونزوئلا رو در حدود 100-200 دلار در ماه میشه در نظر گرفت.

برخورد مردم با همدیگه و احترام متقابل تو ایران حتی در مقایسه با ارمنستان تو وضعیت فاجعه باری قرار داره. پلیس به دَرَک، تو ایران کدوممون از دست همدیگه تو خیابون احساس آرامش میکردیم؟ (و میکنیم) تو مترو چند نفر تو طول یه روز از باقی مردم احترام میبینن؟ این تازه یه مقایسه با ارمنستان و مردم واقعا با شخصیتشونه. ارمنی ها خیلی شبیه مردم روستاهای شمال ایرانن، ولی... آ ه ه ه... پسرای ارمنی رو بین خودشون اصطلاحا برادر صدا میکنن، کسایی که ایرانی ها قیافشون رو ببینن اصلا چیزی حسابشون نمیکنن نهایت احترام رو به همدیگه میزارن.

تو ونزوئلا احترام متقابل مردم خیلی بر اساس خونگرمی و رفاقت و دوستیه، اما تو هلند مردم اصولا کاری به هم ندارن و نهایت برخورد های روزانشون یه لبخند و از کنار هم رد شدنه. تو ونزوئلا مردم خیلی زود با هم گرم میگیرن و مثلا تو بارها یا دیسکو ها خیلی زیاد میبینید که دو تا گروه غریبه چقدر زود با هم دوست میشن و شروع میکنن با هم صحبت کردن و غذا نوشیدن! و رقصیدن. تو هلند کم پیش میاد اکیپ ها وارد باقی اکیپ ها بشن، اصولا روابط خیلی خط کشی شده تر از باقی جاهاست. تو هلند تنها برخوردهایی که من دو سه بار تو خیابون دیدم وقتی بوده که مثلا یه نفر دست بچش رو با حالت تندی کشیده یا بچش رو تنبیه بدنی کرده که باقی مردم سریعا عکس العمل شدیدی نشون میدن که البته این رفتار های بد با بچه ها از خود هلندی ها دیده نمیشه، من هر بار دیدم مهاجر های ترک و عرب بودن. در مقابل تو ونزوئلا به طور مطلق هیچ برخوردی نمیبینی، چه کسی آشغال بریزه، چه کسی با بچش بد برخورد کنه یا تصادف بشه. ونزوئلایی ها واقعا خیلی آرومن، خیلی عجیب تر از چیزی که کسی تا ندیده بتونه باور کنه. تو هلند و ونزوئلا تمام فروشگاه های بزرگ و بانکهایی که من دیدم یکی دو تا باجه برای افراد پیر، باردار و یا معلول دارن که خلوت تر از سایر باجه هاست و کارشون سریعتر راه میوفته، اگه جایی هم این باجه مخصوص نباشه مردم خیلی حواسشون به این مصلب هست و حتی من تو یه فروشگاه تو ونزوئلا دیدم که یه پیرزن رو بیست سی نفر جلوتر کارش رو راه انداختن و حتی یه نفر از این تعداد آدم اعتراضی نکرد. تو آمستردام چندین بار با دوستانی که تو دانشگاهی که قرار بود توش درس بخونم بیرون رفتم و چیزهایی دیدم که انگار اونا از یه دنیای دیگه اومدن. مثلا یه چیزی که همیشه برای همه تعریف میکنم این بود که یه بار تو صف دستگاه خودپرداز بانک بودیم، دو تا دستگاه بود و دو تا صف، ما تو یکی ایستاده بودیم و اونیکی صف زودتر خلوت شد ولی کسی از این صف تو صف خلوت تر نرفت. چیزی که درکش برای ماها خیلی سخته، حتی ما تعریفی از این موضوع نداریم و خیلی ایرانی ها به من میگن اونا احمقن، وقتی یه دستگاه خالیه میشه رفت با اون دستگاه کار کرد. ولی من مطمئنم هلندی ها از ماها احمق تر نیستن که نفهمن میشه این کار رو هم کرد، میگم که ما درک و تعریفی از این مسائل نداریم. تو هلند پاکینگ دانشگاه ها از دورترین مکان به در شروع به پر شدن میکنن تا کسایی که دیرتر میرسن و وقت کمتری دارن، زودتر وارد دانشگاه بشن. آدمایی که هیچ وقت احساس زرنگی نمیکنن و جامعشون رو به سطحی از ترقی رسوندن که خیلی از مردم دنیا حتی تعریفی از این رفتار ها ندارن.

یه بار تو ونزوئلا. خجالت هم نمیکشن اینقدر زهرماری میخورن

یه حرام سرا در هلند. چقدر زشت و زننده. مرگ بر استکبار جهانی

از نظر تمیزی و آشغال نریختن من بیشترین امتیاز رو به ارمنستان و بعدش به هلند میدم، صبح زود تهران تقریبا مثل طول روز آمستردامه. یه چیزی که تو پاریس توجه من رو به خودش جلب کرد حجم آشغال ریختن فرانسوی هاست. واقعا انگار فرانسوی ها سطل آشغال های تو خیابون ها رو نمیبینن. اگه پاریس نسبتا تمیز دیده میشه به دلیل اینه که رفتگر ها تمام وقت کار میکنن و تعدادشون خیلی زیاده. فرانسوی ها از دید من از نظر بهداشت خیلی عقب مونده هستن، ایرانی ها تو این زمینه واقعا رو به جلو حرکت کردن و یکی از چیزهاییه که میشه بهش ببالیم. ونزوئلا هم از نظر آشغال ریختن مردم شرایط خوبی نداره. مردم واقعا به این موضوع توجه نمیکنن، حتی آدم های تحصیل کرده رو هم خیلی زیاد دیدم که اصلا متوجه این رفتار زشتشون نیستن، مثلا شکولات بچه شون رو باز میکنن و همونجا جلوی چشم بچه آشغالش رو میندازن رو زمین. هلند هم همونطور که گفتم تقریبا مثل صبح های تهرانه. نمیشه گفت هیچ آشغالی نمیبینی، ولی مقدارش نسبت به جمعیت قابل قبوله. تو هلند، ارمنستان و ونزوئلا مثل کشورهایی مثل امریکا هفته ای دو سه بار برای بردن زباله های خونه ها و مغازه ها میان، نه مثل تهران هر شب.

بخش خوشمزه مطلب امروزم راجع به غذاهاست که یه بار دیگه ایران خودش رو خیلی خوب نشون میده. این نه فقط نظر من که بیشتر عمرم رو غذای ایرانی خوردم و ذائقم عادت داره، بلکه نظر تمام افرادیه که من دیدم غذاهای ایرانی رو تجربه کردن. حتی چینی ها که خودشون غذاهای خیلی سالم و خوشمزه ای دارن غذاهای ایرانی رو میپسندن. به نظر من غذاهای ایرانی حتی در مقایسه با کشورهای اطراف هم عالین. من ترکیه نبودم، میگن غذاهای ترکها هم خوشمزست، اما همه دوستانم که طولانی مدت ترکیه بودن و اون تازگی ای که وقتی آدم جایی میره احساس میکنه رو پشت سر گذاشتن نظرشون روی غذاهای ایرانیه. ارمنستان هم کمی نزدیک به ماست، اما هلند!!! حتی خودشون هم غذاهای خودشون رو مسخره میکنن. هلندی ها برای خوردن یه غذای خوب به رستوران مردم کشورای دیگه میرن، غذاهای چینی، ایرانی، ترکی، یونانی یا فست فودها غذاهای مورد علاقه ی هلندی هاست. غذاهای بومی ونزوئلایی گرچه خیلی محدوده اما به خاطر تنوع فرهنگی و مهاجرتی در کل غذاها خیلی متنوعن. به علاوه اینکه به خاطر منابع طبیعی گستردشون غذاها خیلی اورگانیک و طبیعیه، به اندازه ای که خیلی از مواد غذایی طعم متفاوتی دارن و خیلی زود هضم و سبکن. میوه های هلند خیلی متنوع، خوشگل و از نظر ظاهری ممتاز، اما بیمزه و تو ونزوئلا خیلی متنوع و خوشمزه و از نظر ظاهر متنوع هستن. تو هلند میوه به نسبت باقی هزینه ها چیز ارزونی محسوب نمیشه، تو ونزوئلا نسبت به درآمد میوه قیمت مناسبی داره.

همه میدونیم که آب و هوای هلند سرده. 17-18 درجه تو هلند تقریبا گرم محسوب میشه. گرچه من روزهای 26 درجه ای رو هم یادمه، اما امکانات خیلی مناسب تر از یه کشور سرد دیگه مثل ارمنستانه. تو ارمنستان هنوز سیستم گرمایی نهایتا بخاری های گازسوزه، اما تو هلند از بخاری گازی خبری نیست، سیستم های پکیج برقی یا گازی خونه ها رو گرم میکنن. سرمای هلند یکی از مهمترین عوامل نموندن من تو هلند بود. مثل خیلی از جاهای اروپا روزهای آفتابی مردم رو از خود بی خود میکنه. هلند سرزمین خیلی مسطحیه. دولت هلند مدت زیادیه که سرگرم پروژه های ساخت کوه و نقاط مرتفعه، چون مردم تو درازمدت نیاز به داشتن یه نقطه ی بلند برای تماشا یا تنوع تو مناظری هستند که هر روز جلوی چشمشونه. همینطور برای داشتن سایت های ورزشهای کوهستانی مثل صخره نوردی، دوچرخه سواری کوهستان و کوهپیمایی این کوه ها در دست ساختن. در حال حاضر بلندترین نقطه هلند یه تپه 323 متری تو استان لیمبورگه. شاید این هم یکی دیگه از مواردی باشه که خیلی ها تصویر و تعریفی براش ندارن، ولی حقیقت اینه که هلندی ها بعد از پشت سر گذاشتن خیلی چیزا الان دارن به این موارد میپردازن. هوای بیشتر جاهای هلند تمیزه، باد زیادی هست، اما با توجه به سرما و کمبود نسبی بارندگی و صنعتی بودن نمیشه اسمش رو یه هوای درجه یک گذاشت. تقریبا نیمی از سال هوا حدود ساعت 4 صبح روشن میشه و تا حدود 10 شب روشه، و تو نیمه ی دیگه ی سال هوا حدود ساعت 9 صبح روشن میشه و بعد از 3-4 عصر باید چراغ روشن کرد.

طرح یکی از کوه هایی که تو هلند در حال ساخته

من مدال طلای بهترین آب و هوا رو به ونزوئلا میدم. هم از نظر تنوع، هم از نظر تمیزی و هم از نظر اقلیم. تو ونزوئلا از هوای گرم استوایی تا معتدل و مرطوب تا سرد کوهستانی رو میشه پیدا کرد. جنوب ونزوئلا تو آمازون و خط استواست و غرب و شمال غربی کوهستان های برفی داره. هوا به غیر از خیابون های شلوغ شهرها یا نزدیک فرودگاه ها فوق العاده تمیزه و بارندگی و باد اجازه نمیدن صنایع هوا رو آلوده کنن. تقریبا تمام طول سال از حدود ساعت 6 صبح تا 6 عصر هوا روشنه و مثل هلند شش ماه شش ماه هوا تاریک و روشن نمیشه.

این عکس واقعا از ونزوئلاست!

تو ونزوئلا آدمهای مذهبی خیلی زیاد دیده میشن، شاید همه اهل کلیسا رفتن نباشن، اما خیلی ها خودشون رو مذهبی میدونن و اصلا هم دلیلی برای این موضوع ندارن. با توجه به اینکه تو مدارس غیر کاتولیک و غیر مذهبی به هیچ عنوان شستشوی مغزی در کار نیست، این حجم از آدمهای مذهبی واقعا برای من عجیبه. حکومت کاملا و به طور مطلق غیر دینی اداره میشه و مردم به شدت برای عقاید باقی افراد احترام قائلن. یه عرب با خیال راحت تو مغازش علائم اسلامی داره و مثلا مواد غذایی اسلامی میفروشه، یه مسیحی از همون آدم خرید میکنه و یه اتئیست خیلی راحت و آروم درمورد دیدگاه ها و جهانبینیش با همون عرب صحبت میکنه. نسبت تعداد اتئیست ها به خدا باوران رو من تو ونزوئلا تقریبا به اندازه ی ایران میبینم.

هلند؟! آدم مذهبی؟! شوخی میکنی...

آدم چاق و بد هیکل تو ونزوئلا بیشتر از هلنده. هلندی ها کلا ژنتیکی استخون بندی قشنگی دارن و خیلی اهل ورزش هستن. شبا برای ورزش بیرون برید خیلی آدمهای نوجوون و جوون و مسن رو میبینید دارن ورزش جدی میکنن. تعداد این جور افراد تو ونزوئلا کمتره و ارتباط مستقیمی با وضع تحصیلات و وضعیت مالیشون داره. بیشتر ونزوئلایی ها نسبت به هلندی ها قد کوتاهتری دارن. تقریبا یه چیزی تو مایه های ایرانی ها، اما تو ونزوئلا دورگه لاتین-اروپایی زیاده که ظاهرشون خیلی با بومی های ونزوئلا متفاوته. این خیلی شخصی و سلیقه ایه، اما در کل "به نظر من" پسرای هلندی خوش هیکل تر و خوشتیپ تر و خوش قیافه تر و دخترهای ونزوئلایی خوش هیکل تر و خوشتیپ تر و خوشگل ترن. تو هلند دوچرخه سوار خیلی میبنیم، دانشجوها، استادهای دانشگاه و خیلی از مردم برای رفتن به محل کارشون یا زندگی روزمره از دوچرخه استفاده میکنن. اصولا دولت هلند هزینه ی ماشین داشتن رو برای مردم زیاد کرده و داشتنش رو سخت. تو ونزوئلا هم دوچرخه تقریبا زیاد دیده میشه، ولی قشری که کارهای روزمره شون رو با دوچرخه انجام میدن معمولا قشر ضعیف جامعه هستن. البته شب ها تو مناطق خلوت و مرغوب خیلی زیاد مردمی رو میشه دید که برای ورزش یا تفریح دارن دوچرخه سواری میکنن.

برخورد مردم با خارجی ها تو ارمنستان خیلی بستگی داره که بدونن کجایی هستی! خیلی خیلی برامون بهتره که نفهمن ایرانی هستیم: "آهااان.. ایرانی... OK..." تو هلند کم پیش میاد که بپرسن کجایی هستی و در کل بهتره که تو موقعیتی قرار ندیشون که ازت بپرسن، تو فرانسه و آلمان هم شرایط خیلی بدی به وجود میاد اگه به دلیلی پلیس بفهمه ایرانی هستی و عموما مردم تمایلی به دیدن کسی که موهاش سیاه باشه و قیافه شرقی داشته باشه ندارن. من تو آلمان داشتم تو فروشگاه خرید میکردم که میشنیدم به انگلیسی (که مطمئن باشن اون خارجی متوجه میشه) به هم میگفتن ما مالیات میدیم و خاورمیانه ای ها ازش استفاده میکنن. تو این موارد شور حسینی هم نباید برتون داره و در مورد تمدن ده میلیارد سالتون براشون توضیح بدید، چون خونتون به قلیان اومده و صورتتون سرخ شده سریعا پلیس میاد سروقتتون که با موهای سیاه، یه وقتی بلوند ها رو زنده زنده نخورید، باور کنید این احتمال رو میدن. برخورد ونزوئلایی ها با خارجی ها باز هم خیلی بر اساس خونگرمیه، خوشبختانه "فعلا" رفتار مردم آمریکای جنوبی با ایرانی ها قابل قبوله. این رفتار بخصوص تو کشورهایی که ایرانی ها سرمایه گذاری کردن بهتره و بهتر از اون تو شهرهاییه که ایرانی نیست. چون مثلا ونزوئلایی ها شنیدن که ایرانی ها دارن تو کشورشون سرمایه گذاری میکنن، اما هنوز اون دسته از ایرانی هایی رو که فقط یه آلت تناسلی متحرک و سرگردانن رو زیارت نکردن و از همصحبتی باهاشون بهره مند نشدن و فعلا یه تصویر مثبت و قابل قبول ازشون دارن. با فعالیت خارق العاده تستسترونی ایرانی ها، میتونم این نوید رو بهتون بدم که ونزوئلا تا 10-15 سال دیگه ارمنستان یا تایلند دوم باشه.

از نظر من بهداشت و سرویسهای درمانی تو هلند و ونزوئلا تو شرایط تقریبا مساوی قرار داره. گرچه اختلاف طبقاتی بیشتر تو ونزوئلا باعث میشه که بخشی از جامعه مجبور به استفاده از امکانات دولتی که سرعت (و نه کیفیت) پایینتری داره باشن. البته تو هلند هم امکانات دولتی خیلی گسترده و فراوونه، اما به دلیل وجود بیمه های خیلی مدرن و کارآمد، این امکانات دولتی از نظر سرعت اختلاف زیادی با امکانات خصوصی ندارن. بهداشت شخصی هم تو هلند و ونزوئلا از دید من به نظر کیفی خیلی نزدیک به همه. بی خانمانی نه تو هلند و نه تو ونزوئلا بر خلاف کشورهای کپتالیست معنا نداره. بله، ممکنه چه تو هلند و چه تو ونزوئلا آدمهای کارتون خواب ببینید، اما تعدادشون به هیچ عنوان و از هیچ نگاهی قابل مقایسه با کشورهایی مثل آمریکا، انگلیس یا ایران نیست. همچنین از نظر برخورد پرسنل بیمارستانها و مراکز درمانی تقریبا اختلافی بین ونزوئلا و هلند نیست. در صورتی که تو ونزوئلا بیمه نباشید به نسبت بیماری هزینه درمان و دارو ممکنه بالا بره، اما تو هلند ممکن نیست بیمه نباشید. اصولا تو هلند شما اجازه ندارید از بی پولی بمیرید، چون برای وجهه کشور بده! پس شما بالاجبار بیمه خواهید شد و بالاجبار از بیمه استفاده خواهید کرد. همینه که هست :|

مرسی :)

شیما

منبع: http://apassengertovenezuela.persianblog.ir
فیس بوک من: https://www.facebook.com/shhimamoradi

shahin zx

Re: مقایسه ایران، ارمنستان، هلند و ونزوئلا!

پست توسط shahin zx » دو شنبه 11 آذر 1392, 8:55 pm

برخورد مردم با همدیگه و احترام متقابل تو ایران حتی در مقایسه با ارمنستان تو وضعیت فاجعه باری قرار داره. پلیس به دَرَک، تو ایران کدوممون از دست همدیگه تو خیابون احساس آرامش میکردیم؟ (و میکنیم) تو مترو چند نفر تو طول یه روز از باقی مردم احترام میبینن؟
من وقتی ایران بودم به هر کی احترام میزاشتم ،ازش احترام می دیدم!!!!!!؟؟؟؟؟

ShimaMoradi

Re: مقایسه ایران، ارمنستان، هلند و ونزوئلا!

پست توسط ShimaMoradi » چهار شنبه 13 آذر 1392, 9:47 pm

خیلی خوشحالم از شنیدن این :)

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان