مهاجرا چه شغل هایی دارن تو ونزوئلا؟!

خاطرات تلخ و شیرین مهاجرت و پناهندگی
ارسال پست
ShimaMoradi

مهاجرا چه شغل هایی دارن تو ونزوئلا؟!

پست توسط ShimaMoradi » دو شنبه 10 آذر 1393, 11:17 pm

سلام

امروز با یکی از شریکام راجع به مهاجرای کشورای مختلف که به ونزوئلا اومدن صحبت میکردیم و رو اینترنت هم در مورد این ماجرا فضولی میکردیم. این دوست من خودش اینجا به دنیا اومده و بزرگ شده، ولی پدر مادر بزرگش حدود 65 سال پیش از چین مهاجرت کردن به ونزوئلا. خودش 10 سال امریکا بوده، اینجا مهندسی معدن خونده و درواقع برادرزاده کسیه که من تو ارمنستان تو رستورانش کار میکردم.

طبق اطلاعات اون که روی سایتهای دولتی امریکایی هم میشه در موردش مطلب پیدا کرد هر سال حدود 1600 نفر دانشجوی امریکایی از میامی وارد ونزوئلا میشن، چون میانگین هزینه تحصیل برای لیسانس بدون بورس تو آمریکا چیزی حدود 60000 دلاره، ولی اینجا رقم ها خیلی پایینتر از اونجاست و چون اصولا دانشگاه های ونزوئلا با سیستم آمریکایی کار میکنن، مشکلی از نظر آینده و کارشون تو آمریکا ندارن. تو میامی هم که ملت کلا اسپانیایی صحبت میکنن و مشکلی از نظر زبان نیست.
در مورد مهاجرین عمده به ونزوئلا، موضوع جالب اینه که مهاجرای هر ملیت معمولا تو یه بیزینس خاص هستن و به خاطر ارتباطات و حمایت و پشت گرمی ای که به هم دارن خیلی سریع پیشرفت میکنن. مثلا اینجا بیشتر اعراب تو بیزینس لوازم خونگی هستن و تعداد کمی هم غذای عربی میفروشن، خیلی موفقن و بیشتر مردم هم دید خیلی خوبی بهشون دارن. راجع به حمایتی که از هم میکنن جالبه این رو تعریف کنم، وقتی حدود 4 سال پیش من یه بار اومدم ونزوئلا یه پسر سوریه ای تقریبا یه سال بود که اومده بود اینجا. اونموقع یه وانت خیلی قدیمی خریده بود و میگفت از هموطنهاش جنساشونو میگیره میبره تو شهر پخش میکنه یا دم خونه تحویل مشتریهاش میده و سودش رو با صاحب جنس نصف میکنن. البته سرویس اون مغازه نبود، خودش مشتریهای خودش رو پیدا کرده بود و فقط چون مغازه و جنس نداشت، اون هموطنش با جنساش این رو تغذیه میکرد. مردم هم چون به اعراب دید خوبی دارن، تو مدت کمی تونسته بود کلی مشتری جمع کنه. وقتی امسال میخواستیم برای دفتر انبار میز و صندلی و وسایل بخریم، به شریکم گفتم من یک دوستی داشتم، از اون بخریم که یک کمکی هم به اون بشه، جوونه، گناه داره. بهش زنگ زدم و اولا که کلا من رو نشناخت، بعدش گفت من الان تو شهر بارکیسیمتو مغازه دارم، خواستید بیاید از اینجا ببرید یا کاتالوگ رو از رو سایت نگاه کنید پول بریزید براتون بفرستم! پشت گرمی به هموطن یعنی این، حالا خود من به عنوان اولین نمونه سعی میکنم اصلا از یه کیلومتری ایرانی ها رد هم نشم!

در مورد باقی ملیتها: چینی ها بیشترشون سوپر مارکتهای کوچیک و متوسط دارن، همینطور رستوران غذاهای چینی که معمولا خیلی شلوغن و غذاهاشون هم خیلی با کیفیته و عده کمیشون هم تو کار ساخت و سازن و قدیمیاشون تو کار واردات که معمولا با دولت کار میکنن. ایتالیایی ها و پرتغالی ها بیشترشون رستوران یا ابزار فروشی دارن. آلمانی ها بیشتر هتل و کلوپ های تفریحی دارن. آرژانتینی ها و برزیلی ها بیشتر تو بازار حمل و نقل جاده ای هستن و صادرات از ونزوئلا به کشورهاشون و برعکس. خیلی از ایرانی ها تو بیزینس واردات تستسترون هستن و تقریبا تمام تپه های ونزوئلا رو فتح کردن، در حدی که مثلا اگه بگی تپه خوب تو فلان شهر کجا هست میتونن کروکیش رو هم برات بکشن و اسم صاحب و کارمنداش رو هم میگن و خیلی هم مفتخرن به این موضوع، حتی گاهی رو فیس بوک بدون این که بپرسی خودشون میگن رفته بودیم تپه! حالا یا واقعا افتخار میکنن، یا مثلا اینجوری میخوان سر صحبت رو باز کنن. بعضیهاشون تو کار ساختمون سازی خصوصی هستن و خیلی هم خوب کار میکنن، یکی از بزرگترین وارد کننده های لوازم کامپیوتر از امریکا به ونزوئلا یه ایرانیه که بیشتر از 50 ساله اینجاست. بیزینسهای دیگه ای هم هست که با صاحباشون رو فیس بوک حرف میزنم و البته خیلی عالی و موفق و ابرومندانست، اما ازم خواستن که جایی نگم. دو تا دختر جوون کلمبیایی میشناسم که پدر مادراشون بیزینسای کوچیک راه میندازن و به سود دهی که رسید میفروشنش. این خیلی کار جالبیه، ولی کلا زیاد صمیمی نمیشن و نمیشه از زبونشون حرف کشید و فهمید چیکار میکنن دقیق :( بعضی از کلمبیایی ها و مردم اکوادور گویا صادرات مواد غذایی و کالک هم میکنن از ونزوئلا. آمریکایی ها هم از ایام خیلی دور همچنان تو کار هتل داری هستن و چند تا دانشگاه خصوصی هم دارن. اسپانیایی ها هم خیلیاشون تو بازار ابزار و مصالح هستن که خود ما خیلی مصالح از اونا خریدیم و دیسکو هم زیاد دارن.

مرسی :)

شیما

لینک فیس بوک من https://www.facebook.com/shhimamoradi
http://apassengertovenezuela.persianblog.ir

mehrdad_1989

Re: مهاجرا چه شغل هایی دارن تو ونزوئلا؟!

پست توسط mehrdad_1989 » شنبه 29 آبان 1395, 12:10 pm

جالب بودن اطلاعاتت ، برو باز هم فضولي كن بيا بنويس

خخخخ

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 28 مهمان