راهنمای پناهندگی در ترکیه

شرایط، مشکلات، مزایا و اطلاعات مفید جهت درخواست پناهندگی در ترکیه و اندونزی
ارسال پست
pagan

راهنمای پناهندگی در ترکیه

پست توسط pagan » سه شنبه 28 مرداد 1393, 9:54 am

____________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
-
-
راهنمای کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل
تصویر

لطفا کامل مطالعه کنید

قسمت عمده ای از نامه هایی که روزانه دریافت می کنیم در ارتباط با مسائل پناهندگی و سوالاتی است که دوستان عزیز می پرسند. برخی از این دوستان نیز با مشکلاتی مواجه شده اند که از سازمان درخواست راهنمایی می کنند. در تعدادی از شماره های چراغ، نشریه ی قبلی سازمان که در حال حاضر تعطیل شده است، به این موضوع پرداخته ایم و در چهارمین شماره ی ندا نیز مطالبی در این باره وجود دارد. تصمیم گرفته ایم که مجموعه ای از پرسش ها و پاسخ های متداول تهیه کنیم که دوستان غزیز بتوانند با مراجعه به آنها پاسخ سوالات خود را پیدا کنند. این نوشته در ارتباط با ترکیه می باشد اما شرایط کلی پناهجویی دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه، مالزی و سوریه شباهت های زیادی دارد. – آرشام پارسی

الف) روند پناهندگی

من در ایران مشکلات زیادی دارم و می خواهم که از ایران خارج شوم. شما چه کمک هایی به من می توانید کنید؟

سازمان دگرباشان ایرانی (IRQR) یک سازمان غیرانتفاعی است که برای گسترش و رعایت حقوق دگرباشان ایرانی تلاش می کند و خدماتی را نیز به پناهجویان دگرباش ایرانی ارائه می کند. این خدمات شامل مسائل حقوقی، اجتماعی، مشاوره ای و مالی می باشد. سازمان IRQR می تواند پرونده ی پناهندگی شما را مورد پیگیری قرار دهد و از توانایی های خود برای تسریع روند پناهجویی شما استفاده نماید. تمام خدمات سازمان به صورت رایگان است و لازم نیست هیچ وجهی بابت این خدمات پرداخت نمایید.

من باید از کشور خارج شوم اما پاسپورت ندارم، باید چه کار کنم؟

چنانچه شرایط خروج قانونی از مرز برای شما وجود ندارد و می بایست برای حفظ امنیت و سلامت خود از ایران خارچ شوید می توانید به صورت غیرقانونی از ایران خارج شوید. اما باید متذکر شد که خروج غیرقانونی خطرهای زیادی از قبیل دستگیری، بازپس فرستادن، اخاذی کردن و … دارد و باید بسیار هوشیارانه عمل کنید.

آیا شما کسی را می شناسید که من را به صورت غیرقانونی از ایران خارج کند؟

متاسفانه سازمان IRQR در این زمینه قادر به همکاری نیست زیرا نه تنها کسی را نمی شناسیم بلکه اگر بخواهیم با رابط های پناهجویانی تماس بگیریم که قبلا به صورت غیر قانونی از ایران خارچ شده اند، به دلیل تغییر مداوم شماره های تماس شان همواره ناموفق می مانیم. ما زمانی قادر هستیم که بیشترین کمک را در مورد پناهجویی انجام دهیم که فرد پناهجو خارج از ایران باشد. چنانچه تصمیم دارید که به صورت غیر قانونی خارج شوید حتما ما را مطلع کنید تا توصیه های لازم را ارائه نماییم.

آیا اگر درخواست پناهندگی دهم، می توانم بعد از آن به ایران برگردم و یا هیچگاه دیگر نمی توانم به ایران مسافرت کنم؟

شخص پناهجو کسی است که به دلیلی نمی تواند در کشورش زندگی کند و ترس موجهی از مرگ، شکنجه و یا تبعیض داشته و ناچار است که از کشورش خارج شود. پناهجویی و مهاجرت دو مقوله ی جدای از هم هستند که نباید آنها را با هم اشتباه گرفت. توصیه ی ما به دوستان این است که چنانچه نیاز به خروج از کشور دارید این کار را انجام دهید و در این صورت بالطبع نمی توانید به ایران بازگردید مگر در شرایط بازگشت اختیاری که به آن خواهیم پرداخت. چنانچه می توانید شرایط خودتان را به گونه ای در ایران تغییر دهید که زندگی بهتری داشته باشید و ترس موجه شما برطرف شود و همواره پناهجویی را به عنوان آخرین راه در نظر بگیرید چون پناهجویی به هیچ عنوان ساده و راحت نیست.

من تا به حال در ایران دستگیر نشده ام و پرونده ای ندارم. آیا باز می توانم درخواست پناهندگی دهم؟

برای درخواست پناهندگی به دلیل گرایش جنسی و یا هویت جنسی حتما نباید که سابقه ی دستگیری و یا حکم های قضایی داشته باشید. هستند تعداد زیادی از دگرباشان که مشکلات زیاد خانوادگی و یا اجتماعی دارند و همواره از دستگیر شدن و مجازات شدن هراسان بوده اند اما تا به حال اتفاقی برای آنها نیافتاده است. این افراد به دلیل اینکه ترس موجهی از اینگونه ازار و اذیت به دلیل گرایش جنسی شان دارند می توانند درخواست پناهندگی دهند. سازمان ملل به دنبال یک تراژدی نیست و تنها می خواهد بداند که چرا فرد از کشور خارج شده است و اگر برگردد چه اتفاقی برای او می افتد و یا از چه چیزی ترس دارد.

من چند روز دیگر به ترکیه میرسم اما نمی دانم اول از همه چه کار باید بکنم؟

اولین مرحله ی کاری شما مراجعه به دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل است. در گذشته در همان روز اول شما برای ثبت نام وارد ساختمان میشدید اما در حال حاضر به دلیل تعداد زیاد مراجه کنندگان برای شما تاریخ ثبت نام یا به اصطلاح پیش مصاحبه تعیین می شود. در همان روز نیز معمولا شهر محل ثبت نام شما تعیین می گردد. برخی از پناهجویان مستقیم به آنکارا می روند اما برخی در ابتدا به شهری که مایل هستند در آن اقامت داشته باشند و یا دوست و آشنایی دارند رفته و بعد از آن به آنکارا می روند.

من چند روز دیگر از تهران با هواپیما به سمت آنکارا به صورت قانونی پرواز میکنم. روزی که میرسم باید یک هتل یا مسافرخانه برای 2 الی 3 روز جهت کارهای اداری در سازمان ملل بگیرم. آیا هتل یا مسافرخانه ای میشناسید که از بابت هزینه به صرف باشد؟

قیمت هتل ها و یا مسافرخانه ها بنا به فصل متغیر هستند اما در آنکارا بیشتر هتل هایی که در محله ی اولوس هستند قیمت مناسب تری دارند اما هتل هایی که به آدرس دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل نزدیک هستند معمولا قیمت بالاتری دارند. می توانید از این سایت برای پیدا کردن هتل ها و قیمت ها در آنکارا استفاده کنید و یا اینکه رزرو کنید. http://www.booking.com

آدرس دقیق کمیسریای عالی سازمان ملل در آنکارا را به ترکی دارید که بتوانم به راننده تاکسی بدهم ؟

BMMYK: Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

Sancak Mahallesi – 12. Cadde – 212. Sokak – No3

من به ترکیه آمدم تا درخواست پناهندگی بدهم. چه باید بکنم؟

باید به دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل درشهر های آنکارا و یا وان (اگر به صورت غیرقانونی وارد ترکیه شده اید) بروید و وقت مصاحبه بگیرید. آنها با توجه به دستورالعمل وزارت کشور ترکیه، شهری را جهت اقامت به شما معرفی خواهند کرد که باید در آنجا خود را به اداره ی پلیس معرفی کنید. پناهندگان سازمان ملل می توانند در بیش از شصت شهر ترکیه اقامت موقت داشته باشند که برخی از آنها عبارتند از: آدانا، آفیون، آغری، آکسارای، آماسیا، اوشاک، بیلجک، بوردور، دنیزلی، جانکیری، جوروم، اسکی شهیر، گاضی آنتپ، هاکاری، هاتای، اسپارتا، کاهرامان ماراس، کارامان، کاستامون، کایسری، کیرکاله، کیرشهیر، کونیا، کوتاهیا، مرسین، نوشهیر، نیده، سیواس، سیرناک، توکات، وان، یوزگات و …

وزارت کشور ترکیه معمولا بر حسب ملیت پناهندگان آنها را در شهرهایی اسکان می دهد که امکاناتی از قبیل مترجم برای آنها فراهم کند. به عنوان مثال ایرانی ها بیشتر در شهرهای کایسری، اسپارتا، نوشهیر، دنیزلی و نیده متمرکز هستند. پناهجویان نمی توانند در شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر اقامت داشته باشند و این محدودیت به دلیل تامین امنیت آنها توسط اداره ی اتباع خارجی پلیس می باشد مگر در شرایط خاص پزشکی. برای دریافت اجازه ی اقامت موقت در ترکیه باید هر چه سریعتر با ارائه ی فرم های سازمان ملل به اداره ی پلیس در آنجا اقدام به ثبت نام کنید.

من زبان ترکی بلد نیستم و زبان انگلیسی من هم خیلی ضعیف است چطور باید با کارمندان سازمان ارتباط بر قرار کنم ؟

معمولا سازمان ملل برای انجام مراحل قانونی پناهجویان مترجم تعیین می کند و می توانید به زبان خود مراحل اداری خود را انجام دهید.

آیا می توانم شهر محل اقامتم را خودم تعیین کنم؟

چنانچه قانونی وارد ترکیه باشید معمولا این امکان برای شما وجود دارد که در شهری که مایل هستید و دوست یا آشنایی دارید اقامت کنید مشروط به اینکه پلیس آن شهر ظرفیت پذیرش پناهنجوی جدید را داشته باشد. هر کدام از شهرهای پناهجوپذیر تعداد مشخصی را در سال می توانند ثبت نام کنند و چنانچه سهمیه ی آنها تکمیل شده باشد می بایست در یک شهر دیگر اقامت داشته باشید.

آیا اگر قانونی وارد ترکیه شوم لازم است که پاسپورتم را از بین ببرم؟

خیر. چنانچه قانونی وارد ترکیه شوید پلیس پاسپورت شما را تا زمان خروجتان از ترکیه به مقصد کشور مقصد نگهداری می کند. توصیه ی ما این است که مدارک قانونی خود را از بین نبرید چون دلیلی برای این کار وجود ندارد و داشتن مدارک قانونی به روند پرونده تان کمک بیشتری می کند.

من به ترکیه آمده ام و درخواست پناهندگی داده ام. چه مدت زمانی برای انجام روند اداری باید صبر کرد و یا به اصطلاح چند سال باید در ترکیه صبر کنم؟

طول مدت روند پناهجویی و پناهندگی تابع شرایطی است که همواره در حال تغییر است. این مدت زمان برای افرادی که در سال دو هزار و هشت وارد ترکیه شدند حدود سه سال بود و برای افرادی که در سال دو هزار و ده وارد ترکیه شدند حدود یک سال و نیم. عواملی که بر تغییر طول مدت روند پناهجویی/پناهندگی موثر هستند عبارتند از: بودجه ی دریافتی دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل – دریافت کمک های مالی به سازمان ملل توسط دولت – تعداد نیروی انسانی مشغول به کار در کمیسریا – تعداد کارمندان سفارت های کشورهای پناهنده پذیر – میزان رشد سالانه ی پناهجویان – سهمیه ی پذیرش پناهندگان کشورهای پناهنده پذیر و …

بنابراین اعلام مدت زمان انجام این پروسه دشوار است. دفاتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل و همچنین سازمان های غیر انتفاعی کمک به پناهجویان در تلاش هستند که این روند هر چه سریعتر انجام پذیرد و پناهجویان/پناهندگان به کشور امن منتقل شوند.

آیا پناهچویان سوری باعث طولانی شدن این روند شده اند؟

خیر. پناهندگان سوری توسط دولت ترکیه خدمات رسانی می شوند و دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل بیشتر نقش نظارتی داشته و این پناهجویان تاثیری بر طولانی شدن روند بررسی پرونده های سازمان ملل نداشته اند. بلکه طبق آمار ارائه شده در جلسه ی آرشام پارسی با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل آنکارا در ژانویه ۲۰۱۳، جمعیت پناهجویان ایرانی سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۱۱ حدود سی درصد افزایش داشته است. این افزایش برای پناهجویان عراقی نزدیک به هشتاد درصد و برای پناهجویان افغانی نزدیک به هزار درصد بوده است که دلیل اصلی طولانی شدن روند پناهندگی شده است.

به نظر شما برای انجام مراحل اداری از ثبت نام تا مصاحبه ، حالا 8 تا 10 ماه یا بیشتر برای زندگی در ترکیه 2500 دلار می تواند کافی باشد اگر کم بیارم می توانم در آنجا به هر صورتی که شده کار کنم ( این مقدار پول با گرانی و تحریم های ایران ، گرانی ارز بسیار زیاد است اما متاسفانه در کشورهای دیگر خیلی ناچیز ) ؟

خب همانطور که در سوالات دیگر اشاره کرده ایم بستگی به شهری که در آن زندگی می کنید و شرایط زندگی تان اعم از داشتن همخانه و … هزینه ها متفاوت می باشد. به هیچ عنوان نمی توان گفت که این مبلغ برای چند ماه کافی است چون مدام قیمت دلار و لیر و ریال در حال تغییر است و با توجه به سبک زندگی افراد هزینه ها کاملا متفاوت می باشند.

من به تازگی به ترکیه آمده ام و نیازمند کمک هستم. اما هر کس سازمانی به من معرفی می کند و از من می خواهد که با آنها کار کنم. کاملا گیج شده ام.

خوشبختانه در حال حاضر تعداد سازمان ها و افرادی که مایل هستند به پناهجویان دگرباش ایرانی کمک کنند افزایش یافته است. شایان ذکر است که تمام سازمان ها تلاش می کنند که خدماتی به پناهجویان/پناهندگان ارائه نمایند. اکثر سازمان هایی که ما از آنها مطلع هستیم خدمات خود را رایگان ارائه می کنند بنابراین نگرانی ای از سواستفاده مالی از شخص پناهجو/پناهنده وجود ندارد. شما مجبور نیستید که از سازمانی درخواست کمک کنید اما چنانچه مایل باشید می توانید در ارتباط با خدمات سازمان های مختلف تحقیق کرده و از آنها درخواست کمک کنید. این کاملا قابل درک است که پناهجویان/پناهندگان برای حتی یک روز کوتاهتر شدن روند کاری شان تلاش می کنند اما پیشنهاد ما مبنی بر تحقیق و دقت به این دلیل است که مایل نیستیم کاری انجام شود که نه تنها روند کاری را کوتاه تر نکند بلکه آن را طولانی تر نیز نماید.

من اگر قبلا فرم سازمانی را تکمیل کرده باشم و الان تصمیم بگیرم که آن را عوض کنم و با یک سازمان دیگر کار کنم چه کارهایی را باید انجام دهم؟

داشتن نماینده اختیاری است. شما می توانید با سازمان های زیادی در ارتباط باشید و از خدمات آنها استفاده کنید اما سازمان ملل ترجیح می دهد که برای پیگیری پرونده ی پناهجویی با یک سازمان در ارتباط باشد. چنانچه شما مایل باشید که با یک سازمان دیگر کار کنید باید به هر دو سازمان اطلاع دهید تا اقدامات لازم انجام پذیرد. معمولا شما باید نامه ای را مبنی بر عزل فرد/سازمان قبلی و تعیین فرد/سازمان جدید را تهیه و امضا کنید و برای سازمان ملل ارسال نمایید.

برای درخواست از سازمان IRQR چه باید کرد؟

زمانی که خودتان را به دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل معرفی کردید می بایست فرم مخصوصی که بر روی سایت سازمان قرار دارد را تکمیل و ارسال کنید. فرم درخواست تاییدیه برای پناهجویان دگرباش که آن را می توانید در سایت سازمان مشاهده کنید اطلاعاتی مربوط به پناهندگی شما را در اختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم در حد توان به شما کمک کنیم.

چطور می توانم با سازمان دگرباشان ایرانی در تماس باشم؟

راه های تماس با ما زیاد است اما بهترین راه تماس ارسال ایمیل می باشد. ما به تمام ایمیل ها پاسخ می دهیم اما به دلیل حجم بالای ایمیل ها پاسخ دادن ما ممکن است تا ده روز کاری به طول انجامد. چنانچه پاسخی دریافت ننمودید حتما دوباره ایمیل خود را ارسال کنید. همچنین از طریق اسکایپ، وایبر، تلفن، ویچت، فیسبوک، توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی نیز می توانید با ما در تماس باشید.

آیا اطلاعاتی را که سازمان IRQR می دهیم محرمانه می ماند و چه کسانی به آنها دسترسی دارند؟

تمام اطلاعاتی که در اختیار سازمان قرار می دهید کاملا سری و محرمانه خواهد ماند و به هیچ عنوان در دسترس دیگران قرار نخواهد گرفت. آرشام پارسی، مدیر سازمان، تنها کسی است که تمام اطلاعات را در اختیار دارد و در سالیان گذشته هیچ کدام از آنها را در دسترس فرد دیگری قرار نداده است و حفط امنیت و اطلاعات شخصی شما از مهمترین مسائل ماست. نام هایی هم که برای گزارش ها استفاده می شوند همگی مستعار هستند.

آیا باید مبلغی برای امور پناهندگی خود به دفتر سازمان ملل و یا دیگر سازمان ها بپردازم؟

خیر. هرگز. تمام خدمات دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل رایگان می باشد. همچنین فعالیت اکثر سازمان های غیر انتفاعی جهت کمک به پناهجویان نیز رایگان است. چنانچه با هر مورد تخلفی روبرو شدید می توانید با ما به آدرس info@irqr.ca و یا مستقیما با دفتر نظارت و بازرسی سازمان ملل در ژنو به آدرس ایمیل inspector@unhcr.org و یا شماره تلفن 0041227398844 تماس بگیرید.

چه مدت زمانی طول خواهد کشید تا مشخص شود آیا درخواست پناهندگی من قبول شده است یا نه؟

تعداد پناهجویان ثبت نام شده در دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه هر روز رو به افزایش است در حالی که تعداد کارمندان همچنان ثابت مانده است و متاسفانه زمان انتظار پناهجویان افزایش یافته است. این آمارها به ویژه پس از انتخابات سال گذشته در ایران افزایش چشمگیری داشته است و در نتیجه روند پناهجویی نیز طولانی تر شده است.

در حال حاضر متوسط زمان انتظار بین ثبت نام و مصاحبه ی قانونی برای دگرباشان نه ماه است و همچنین بین مصاحبه و تصمیم نهایی این زمان به طور میانگین ده ماه می باشد هر چند گاهی اوقات مدت زمان انتظار می تواند طولانی تر و گاهی کوتاه تر باشد که به تعداد پناهچویان در آن ماه بستگی دارد. گاهی اوقات پرونده ها نیاز به تحقیقات و مطالعات بیشتر و یا حتی تاییدیه ی دفتر مرکزی در ژنو دارد که خود باعث افزایش مدت زمان انتظار برای پناهجویان می شود.

این مدت برای من خیلی طولانی است. آیا می شود زمان مصاحبه ی زودتری گرفت؟

خوشبختانه سازمان دگرباشان ایرانی موفق شده است که با پیگیری های مداوم خود در طول سالیان گذشته دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل را متقاعد نماید تا دگرباشان را در لیست اوناهجویان آسیب پذیر و اضطراری قرار دهد. از اواخر سال ۲۰۱۱ تا به حال پناهجویان دگرباش نسبت به دیگر پناهجویان از روند سریعتری برخوردار هستند. به عنوان مثال اگر یک پناهجوی سیاسی در ژانویه ی ۲۰۱۳ به سازمان ملل مراجعه کند برای ثبت نام او حداقل تاریخی در دوازده ماه آینده تعیین خواهد شد در حالی که برای دگرباشان به صورت میانگین سه ماه است. همچنین جنانچه یک پناهجوی سیاسی در ژانویه ی ۲۰۱۳ ثبت نام شود برای مصاحبه ی اصلی او تاریخی در حدود ژوئن ۲۰۱۴ در نظر گرفته خواهد شد در حالی که برای دگرباشان حدودا نوابر ۲۰۱۳ خواهد بود.

با توجه به مثال های بالا می توان فهمید که دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا تمام تلاش خود را خواهد کرد تا پرونده ی دگرباشان را با سرعت بیشتری بررسی کند. شایان ذکر است که سازمان دگرباشان ایرانی (IRQR) موفق شده است که با درخواست رسمی از دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روند مصاحبه ی پناهجپیان/پناهندگان دگرباش ایرانی را بیش از این تسریع بخشد. اگر چنانچه شرایط خاصی دارید و مدارکی برای اثبات شرایط ویژه تان به همراه دارید با ما تماس بگیرید تا تلاش کنیم دفتر سازمان ملل زمان مصاحبه ی شما را در صورت امکان تغییر دهد. سازمان IRQR پرونده پناهجویان را به صورت مداوم و هفتگی بررسی و پیگیری می نماید.

من مصاحبه ام را مدتی پیش انجام داده ام اما متاسفانه مطلبی را فراموش کردم که به افسر پرونده ام بگویم. آیا راهی است که با او تماس بگیرم و اطلاعات تکمیلی را در اختیار او قرار دهم؟

شما می توانید مطالب خود را نوشته و به همراه نام و شماره ی پرونده ی خود به دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل از طریق نامه، فاکس و یا ایمیل ارسال کنید. مکاتبات شما در اختیار افسر قانونی پرونده تان قرار خواهد گرفت.

چطور می توانم از نتیجه ی پرونده ام با خبر شوم؟

راحت ترین راه پیگیری پرونده تان از طریق سایت http://results.unhcr.org.tr است. لازم است که هرگونه تغییر آدرسی را سریعا به اطلاع دفتر سازمان ملل برسانید تا بتوانند به موقع با شما مکاتبه کنند. برای دوستانی که در کشورهای دیگر زندگی می کنند از تلفن و ارسال نامه به صورت حضوری می توانند از نتایج پرونده شان مطلع شوند.

به من خبر داده شده که با درخواست پناهندگی ام موافقت شده است. حالا باید چه کار کنم؟

باید آدرس و شماره تلفن خود را به دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده باشید تا بتوانند با شما تماس بگیرند. چنانچه پرونده تان مورد پذیرش قرار گرفته باشد در ظرف معمولا دو هفته از شما می خواهند تا در مصاحبه ی تعیین کشور شرکت کنید و در همان روز برگه ی قبولی شما صادر می شود. در نظر داشته باشید که برخی از پرونده ها مدت زمان طولانی تری نیاز دارد زیرا برای اسکان مجدد آنها باید با دولت های کشور ترانزیت هماهنگ شود. همچنین پذیرفتن پناهنده در اختیار کامل کشورهای پناهنده پذیر است نه دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل. این دفاتر تنها پرونده ها را در ابتدا به کشورهای پناهنده پذیر پیشنهاد می کنند و در صورت تایید آنها، مراحل بعدی اسکان مجدد را پیگیری می کنند.

من برگه ی قبولی ام را گم کرده ام. چه باید بکنم؟

باید سریعا به پلیس و سازمان ملل گزارش دهید و یک نسخه از گزارش آنها را نگهداری کنید تا دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل نسخه ای دیگر برای شما صادر کند.

چطور می توانم شهر محل اقامتم را تغییر دهم؟

این وزارت کشور دولت ترکیه است که تصمیم می گیرد پناهندگان باید در کدام یک از سی شهر معرفی شده اقامت گزینند. چنانچه مایل هستید شهر محل اقامت خود را تغییر دهید باید درخواست کتبی خودتان را به دفتر امور اتباع خارجی مستقر در اداره ی پلیس ارائه کنید و در آن دلایل تغییر شهرتان را توضیح دهید. چنانچه پلیس نامه تان را تحویل نگرفت شما می توانید آن را به آدرس زیر ارسال کنید. ممکن است که وزارت کشور با درخواست جابجایی تان موافقت نکند. چنانچه درخواست جابجایی شما به دلیل مسائل امنیتی است حتما سازمان ملل را نیز در جریان قرار دهید.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Yabancılar Daire Baskanlığı, İltica Bölümü, İlkadım Cad. No: 89, Dikmen 06100 ANKARA

پلیس به من اطلاع داده است که با درخواست جابجایی شهر من موافقت نشده است. چه کار می توانم انجام دهم، آیا سازمان می تواند به من کمک کند؟

می توانید به این تصمیم اعتراض کنید و دلایل و مدارک بیشتری را برای دولت ارائه کنید و یک بار دیگر از آنها بخواهید تا در تصمیمشان بازنگری کنند. همچنین می بایست یک نسخه از نامه تان را به همراه رد درخواست شما توسط پلیس را به دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل ارسال کنید.

چطور می توانم در ترکیه ازدواج کنم؟

بایستی مدارک شناسایی معتبری در اختیار داشته باشید که نشان دهد شما فردی مجرد هستید و می توانید در یکی از دفترخانه های قانونی ازدواج کنید. چنانچه مدارکی دال بر مجردی تان در اختیار ندارید ممکن است دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل بتواند در این زمینه به شما کمک کند. باید توجه داشته باشید که در ترکیه ازدواج همجنسگرایان قانونی نیست ولی دگرجنسگونگان می توانند با همسرانشان ازدواج کنند.

من و همسرم به صورت قانونی با هم ازدواج کرده ایم. چطور می توانیم پرونده هایمان را یکی کنیم؟

باید هر کدام از شما جداگانه به دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل نامه نوشته و درخواستتان را همراه با مدار موجود ارائه دهید. آنها درخواستتان را بررسی می کنند و چنانچه واجد شرایط باشید پرونده هایتان را با هم ادغام می کنند. البته این روند ساده ای نیست و سازمان ملل شرایط زیادی را در نظر می گیرد.

آیا برای گرفتن پناهندگی به وکیل نیاز دارم؟

خیر. نیازی به وکیل ندارید اما این حق را دارید که چنانچه مایل هستید وکیل قانونی داشته باشید. باید توجه داشته باشید که تمام هزینه های قانونی وکیل بر عهده ی خودتان می باشد.

آیا سازمان IRQR وکالت ما را بر عهده می گیرد؟

سازمان IRQR یک دفتر حقوقی نیست و وکالت کسی را بر عهده نمی گیرد و همانند دیگر سازمان های غیر انتفاعی پرونده های پناهجویان را پیگیری می کند. سازمان IRQR با پیگیری مداوم تلاش می کند که در روند پناهندگی پناهجویان دگرباش آنها را همراهی کند و مراقب باشد تا سوء استفاده و یا موارد خلاف قانون و حقوق فردی اتفاق نیافتد.

آیا اجازه نامه هایی که امضا می کنیم و برای سازمان ملل و یا وکیل قانونی مان می فرستیم به معنی دادن وکالت به آرشام پارسی است؟

خیر. این اجازه نامه ها همانطور که از نام آنها مشخص است به سازمان ملل این اجازه را می دهند که در مورد پرونده ی شما با آرشام پارسی صحبت کند. به دلیل حفظ اصول امنیت هویت شخصی سازمان ها اطلاعات افراد را بدون اجازه ی آنها در اختیار دیگران قرار نمی دهند مگر با امضای اینگونه اجازه نامه ها. شایان ذکر است که سازمان دگرباشان ایرانی برای پیگیری پرونده ی پناهجویان نیازی به این اجازه نامه ها ندارد زیرا سازمان دگرباشان ایرانی ارائه کننده ی اطلاعات است و با خود پناهجویان/پناهندگان به صورت مستقیم در ارتباط است و معمولا از سازمان ملل اطلاعاتی در ارتباط با پرونده ها نمی خواهد. بنابراین نیاز مبرم به این اجازه نامه ها وجود ندارد. اما داشتن این اجازه نامه کمک می کند که در مواقع اضطراری از قبیل دستگیری و یا در معرض بازپس فرستاده شدن شخص، سازمان دگرباشان ایرانی می تواند اقدامات لازم را برای کمک به شخص پناهجو از جانب او انجام دهد.

به من اطلاع داده شده است که سازمان ملل پرونده ام را در اختیار یکی از مسئولین سازمان فعال حقوق پناهندگان قرار داده است و ایشان پرونده ی من را مطالعه کرده اند. آیا سازمان ملل پرونده های ما را در اختیار دیگران قرار می دهد؟

به هیچ عنوان. اطلاعاتی که به شما داده شده است نادرست است. طبق اسانامه ی سازمان ملل اطلاعات محرمانه ی شما در اختیار هیچ کس قرار داده نمی شود و تنها افرادی که شما به آنها اجازه داده اید می توانند از سازمان ملل سوال پرسیده و آنها پاسخشان را می دهند اما پرونده در اختیار فرد سومی جهت مطالعه قرار نمی گیرد. موارد زیادی از این گونه شایعات گزارش شده است که بیشتر جنبه ی ایجاد ترس و واهمه داشته است.

آیا با در اختیار گذاشتن شماره پرونده ام در اختیار سازمان دگرباشان ایرانی از اسم من برای دریافت پول استفاده می شود؟

سازمان دگرباشان ایرانی هیچ وابستگی مالی به سازمان و دولت ها ندارد و تنها با دریافت کمک های داوطلبانه ی مردمی امکان ارائه ی خدمات خود به پناهجویان/پناهندگان دگرباش و پرداخت هزینه های معمول سازمان می باشد. بنابراین با داشتن شماره پرونده های شما کمک های مالی ما افزایش نخواهد یافت و ارتباطی بین تعداد پرون

ب) حمایت

آیا چنانچه در بازداشت باشم می توانم درخواست پناهندگی دهم؟

چنانچه سعی کرده باشید تا از کشور ترکیه به صورت غیر قانونی خارج شوید و در نتیجه توسط پلیس دستگیر و در بازداشتگاه به سر می برید این امکان را دارید که درخواست پناهندگی دهید. باید به پلیس این موضوع را مطرح کرده و با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل تماس بگیرید. تنها تماس با سازمان ملل کافی نیست و حتما پلیس باید از درخواست شما مطلع باشد. باید در نظر داشته باشید که دولت ترکیه مایل نیست به کسانی که در ابتدای ورودشان به ترکیه درخواست پناهندگی نداده اند و قصد خروج غیر قانونی داشته اند، کمک زیادی کند.

آیا در زمانی که بازداشت هستیم می توانم درخواست وکیل کنم؟

در چارچوب قانون، بله. اما امکان دسترسی به وکلای تسخیری که مایل به کمک به خارجی ها باشند زیاد نیست. همچنین معمولا در بازداشتگاه ها مترجمی نیست که امکان ارتباط با مسئولان را برای شما فراهم کنند.

حقوق اساسی من در ترکیه رعایت نمی شود و من فکر می کنم نیاز به حمایت قانونی دارم. چه باید بکنم؟

می توانید با کانون وکلای شهر محل اقامتتان تماس بگیرید و تلاش کنید از امکانات رایگان آنها استفاده کنید تا به پرونده ی شما رسیدگی شود و چنانچه امکان پیگیری قانونی وجود داشته باشد توسط آنها پیگیری خواهد شد. اما باید توجه داشت که دسترسی به آنها ساده نیست. چنانچه مسئله ی مهمی برایتان اتفاق افتاده است ما را مطلع کنید تا در حد توان کمکتان کنیم.

آیا زمانی که درخواست پناهندگی دهم از بازداشتگاه آزاد خواهم شد؟

لزوما خیر. این دولت ترکیه است که تصمیم می گیرد آیا شما می توانید آزاد شوید یا خیر. اعلام درخواست پناهندگی دلیلی برای آزادی شما نیست.

چنانچه در بازداشتگاه باشم آیا توسط دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل مورد پیگیری قرار می گیرم و آیا آنها با من مصاحبه هایشان را در بازداشتگاه انجام می دهند؟

دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل تلاش خواهد کرد تا مصاحبه ها را در بازداشتگاه انجام دهد اما برای اجرای آن باید با وزارت کشور مجوز آن گرفته شود.باز توجه داشته باشید چنانچه در ابتدای ورودتان خودتان را معرفی نکرده و درخواست پناهندگی ندهید و در حین خروج غیرقانونی دستگیر شوید ممکن است دولت ترکیه امکان دسترسی شما به روند پناهنده پذیری را محدود کند.

آیا چنانچه درخواست پناهندگی ام قبول شود از بازداشتگاه آزاد خواهم شد؟

باز هم تصمیم به عهده ی وزارت کشور است حتی چنانچه به عنوان پناهنده قبول شده باشید.

با من همانند یک برده رفتار می شود و مورد سو استفاده ی جنسی قرار گرفته ام و مجبورم کارهایی انجام دهم که مایل به انجامشان نیستم. پاسپورت و مدارم دیگرم نیز از من گرفته شده است. چه باید بکنم؟

شما ممکن است یکی از قربانیان سوء استفاده انسانی و نقض حقوق بشر باشید. عاملان این گونه رفتارها مجازات کیفری خواهند داشت. چنانچه فکر می کنید یکی از این قربانیان هستید باید با پلیس ترکیه به شماره ی 155 و یا ژآندارمری با شماره ی 156 تماس بگیرید. همچنین می توانید با شماره ی 157 که مخصوص کمک است در هر ساعت شبانه روز به صورت مجانی تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. همچنین می توانید مشکلتان را با سازمان IRQR در تماس بگذارید تا امورات لازم انجام پذیرد.

پ) اسکان مجدد

اسکان مجدد چیست؟

اسکان مجدد یکی از سه مرحله ایست که هر پناهجوی سازمان ملل باید آن را طی کند. اسکان مجدد توسط کشورهای پناهنده پذیر یک امر کاملا داوطلبانه است و دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل پرونده های پناهجویانی که با درخواست آنها موافقت شده است را به کشورهایی پیشنهاد می دهد که امکان پذیرش آنها وجود داشته باشد و چنانچه آن پرونده ها مورد توافق کشورهای پناهنده پذیر قرار گرفت مراحل تکمیلی اسکان مجدد که بیشتر امور مهاجرتی است، آغاز می شود.

چرا پناهندگان از ترکیه به یک کشور دیگر منتقل می شوند؟

ترکیه یکی از امضا کنندگان کنوانسیون 1951 ژنو مربوط به حمایت از پناهجویان است که شامل محدوده های جغرافیایی است. چنانچه فردی از کشورهای اروپایی به ترکیه بیاید و درخواست پناهندگی دهد، امکان اقامت او تا مادامی که نیاز باشد می تواند فراهم شود اما غیراروپاییان تنها می توانند به صورت موقت در ترکیه اقامت داشته باشند تا پرونده ی آنها به عنوان پناهنده قبول و به کشور پناهنده پذیر منتقل شوند و یا اینکه داوطلبانه کشور را ترک کنند.

چه کشورهایی از ترکیه پناهنده می گیرند؟

تعداد بسیار معدودی از کشورها به صورت مداوم پناهندگان سازمان ملل مستقر در ترکیه را می پذیرند و این ها عبارتند از امریکا، کانادا، استرالیا و برخی موارد ممکن است کشورهای دیگری از جمله فنلاند، سوئد، نروژ و آلمان نیز تعدادی پناهنده از ترکیه قبول کنند اما معمولا این پرونده ها به صورت خاص انتخاب می شود.

آیا با قبول شدن درخواست پناهندگی خود به خود امکان اسکان مجدد برای ما فراهم می شود؟

خیر. اسکان مجدد حقی نیست که به صورت خودکار پس از قبولی پرونده تان مشمول آن شوید. دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل نمی تواند هیچ کشوری را مجبور به پذیرفتن پرونده های پناهندگان کند و این کار کاملا داوطلبانه و بسته به معیارها و نظر کشورهای پناهنده پذیر است. طبق آمارهای موجود حدود ششصد و پنجاه هزار پناهنده در سرتاسر دنیا در انتظار اسکان مجدد هستند در حالی که فقط هفتاد هزار امکان اسکان مجدد وجود دارد.

آیا من حق انتخاب کشور پناهنده پذیرم را دارم؟

خیر. پناهجویان حق انتخاب کشور را ندارند و پس از قبولی دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل اقدام به بررسی پرونده ها برای تعیین کشور می نماید. تصمیم گیری معمولا بر اساس ضوابط و محدودیت هایی صورت می گیرد که هر کشور پناهنده پذیر آنها را از قبل اعلام کرده است. باید متذکر شد که شما نیز مجبور به اسکان مجدد در کشوری که به هیچ عنوان تمالی به زندگی در آن ندارید نیز نخواهید شد. اما به صورت معمول سازمان ملل تلاش می کند که کشوری را برای اسکان مجدد انتخاب کند که برای پناهنده مناسب تر باشد. به صورت غیر مستقیم نیز شخص پناهنده یم تواند درخواست اسکان مجدد برای کشور خاصی را ارائه دهد.

چه مدت روند اسکان مجدد طول خواهد کشید؟

روند اسکان مجدد با توجه به شرایط و مقررات کشور پناهنده پذیر تعیین می شود. برای اکثر کشورها این روند از چند ماه تا یک سال نیز طول خواهد کشید تا تصمیمشان را مبنی بر قبول یا رد پناهنده اعلام کنند. پس از آن نیز چند ماهی زمان لازم است تا مراحل قانونی خروج از ترکیه و ورود به کشور پناهنده پذیر انجام شود.

من مدت زمان زیادی است که در ترکیه هستم اما هنوز مراحل اسکان مجدد من تمام نشده است. چه باید بکنم؟

مسائل خیلی زیادی در اسکان مجدد تاثیرگذار است. یکی از عمده ترین آنها سقف تعداد پذیرش پناهندگان توسط هر کشور است. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۹ استرالیا سالیانه تنها ۳۰۰ پرونده، کانادا ۴۵۰ پرونده، سوئد ۵۰ پرونده و امریکا ۲۰۰۰ پرونده می پذیرفت. در سال ۲۰۱۲ کانادا ۹۰۰ پرونده از ترکیه و امریکا ۱۰۰۰۰ پرونده از منطقه ی غرب خاورمیانه پذیرفته است که کانادا این سقف را در سال ۲۰۱۳ به ۱۲۰۰ نفر افزایش داده است. بنابراین زمان انتظار برای اسکان مجدد نیز رابطه ی مستقیم با تعداد پناهجویان نیز دارد و این بر طولانی شدن این روند نیز تاثیر می گذارد.

همچنین این کشورها قوانینی دارند که چه افرادی را مایل هستند به کشور خود راه دهند. برخی از کشورها فقط شهروندان کشور خاصی را می پذیرند. برخی از کشورها برخی از فعالین سیاسی و حزبی و همچنین افرادی که در تن فروشی سابقه داشته اند را نمی پذیرند. برخی کشورها افراد بیمار و یا زیر سن قانونی را نمی پذیرند. برخی از کشورها تنها افرادی را می پذیرند که فامیل یا آشنایی در آن کشور داشته باشند. به دلیل این محدودیت ها حدود سی درصد پناهندگان بدون کشور می مانند و هیچ کشوری حاضر نیست که پرونده ی آنها را بپذیرد. همچنین دولت ترکیه نیز می توانند محدودیت های بیشتری ایجاد کند. به عنوان مثال افرادی که در کشورهای دیگر درخواست پناهندگی داده اند و سپس به ترکیه می آیند و یا افرادی که دولت ترکیه آنها را واجد شرایط اسکان مجدد نبیند و یا حتی افرادی که نتوانند هزینه ی اقامت موقت خود را به دولت ترکیه پرداخت کنند ممکن از از خروج آنها جلوگیری شود.

من اچ. آی. وی مثبت هستم. آیا این باعث می شود که کشورهای پناهنده پذیر من را رد کنند؟

خیر. به دلیل مثبت بودن اچ. آی. وی مشکلی برای اسکان مجدد شخص پناهنده به ویژه برای کانادا و امریکا وجود ندارد. اما برخی از بیماری های ویروسی هستند که باید قبل از ورود به کشور پناهنده پذیر معالجه شوند از قبیل سل، سفلیس و … که سلامت عمومی را ممکن است در حطر بیاندازد.

چه اتفاقی در صورت رد درخواست اسکان مجدد توسط کشور پناهنده پذیر، خواهد افتاد؟

دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل تلاش می کند تا پرونده ی شما را به کشور دیگری ارسال کند.

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر هیچ کشوری حاضر نشود پرونده ی من را قبول کند و یا دولت ترکیه مانع خروج من شود؟

این اتفاق ها در قبل افتاده است و از کنترل سازمان ملل خارج است. چنانچه مراحل اسکان شما انجام نپذیرد همچنان شخص مورد توجه خاص سازمان ملل قرار خواهد گرفت و تلاش می شود که او در ترکیه به صورت قانونی منتظر انجام روند کاری اش باشد.

چنانچه یکی از فامیل و یا بستگانم نامه ساپورت برای من بفرستند آیا ممکن است که پرونده ام را به آن کشور بفرستند چون در آنجا کمک دارم؟

خیر. اسکان مجدد با مهاجرت فرق دارد و نیازی به اسپانسر و یا حمایت مالی برای اسکان مجدد نیست و تاثیری بر تصمیم گیری ها ندارد. اما چنانچه مایل هستید به کشور خاصی منتقل شوید حتما به سازمان IRQR اطلاع دهید.

چنانچه پرونده ی من برای اسکان مجدد پذیرفته شده باشد چه اقداماتی جهت جلوگیری از هرگونه مشکل خروج از کشور باید از هم اکنون انجام دهم؟

چنانچه در اداره ی پلیس شهر محل اقامتتان ثبت نام کرده باشید و دفترچه ی اقامت موقت خود را از دولت ترکیه تحویل گرفته باشید و هزینه ی اقامت را نیز پرداخته باشید مشکل خاصی در خروج از کشور شما پیش نخواهد آمد.

آیا برای رفتن به کشور پناهجوپذیر یا همان کشور سوم نیازی هست که پول همراه داشته باشم ؟

برای پرداخت هزینه های سفر و آزمایشات پزشکی معمولا توسط کشورهای پناهجوپذیر وام به شما تعلق می گیرد و نیازی برای خرید بلیت ندارید اما بدون شک اگر پول به همراه داشته باشید می تواندی هزینه های اولیه ی زندگی جدید خود را تامین کنید چون به هر حال شما می بایست یک زندگی کاملا جدید را آغاز کنید و نمی توانید بیش از دو چمدان وسیله با خودتان حمل کنید.

ت) بازگشت اختیاری

بازگشت اختیاری چیست؟

بازگشت اختیاری یک شرایط ایده آل برای تمام پناهجویان در سرتاسر دنیا است که شرایط آنها به نحوی تغییر کند که مایل به بازگشت به کشور خودشان باشند. معمولا در شرایطی بازگشت اختیاری پیش می آید که دلیل اصلی فرار شخص از کشورش برطرف شود و خطری او را در صورت بازگشتن تهدید نکند.

درخواست پناهندگی من قبول شده است اما مایل هستم به کشورم بازگردم. چه کاری باید انجام دهم؟

لطفا با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل تماس بگیرید و این مورد را به آنها اطلاع دهید. ازشما دعوت خواهد شد که با آنها ملاقات کنید تا مطمئن شوند که شما از روی میل شخصی می خواهید به کشورتان بازگردید و کسی شما را مجبور به این کار نکرده است. همچنین اطلاعاتی دریافت خواهید کرد که مبنی بر شرایط امنیتی شما در صورت بازگشت به کشورتان است و این اطلاعات از منابع مختلفی از جمله دفتر سازمان ملل در کشورتان تهیه شده است. چنانچه دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل قانع شود که شما مایل به بازگشت به کشورتان هستید و خطری دیگر شما را تهدید نمی کند، از شما می خواهد که فرمی را امضا کنید که اعلام کننده ی بازگشت اختیاری شما به کشورتان و انصراف از ادامه ی مراحل پناهندگی تان است. بهتر است که به پلیس محل اقامتتان نیز اطلاع دهید که پرونده تان در وزارت کشور نیز بسته شود و اقدامات لازم برای خروج قانونی شما فراهم گردد.

چنانچه مایل به بازگشتن به کشورم باشم، آیا دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل می تواند به کم کمک مالی کند؟

ممکن است که آنها بتوانند در تهیه ی بلیت های غیر قابل پس دادن به شما کمک کنند. همچنین برخی موارد مقداری کمک نقدی برای هزینه های بین راه به شخص پرداخت می شود. اما چنانچه هنوز پناهچو باشید و با درخواست شما موافقت نشده باشد معمولا این کمک ها شامل شما نمی شود.

ث) زندگی در ترکیه

چه مقدار پول برای زندگی در ترکیه نیاز دارم؟

اعلام مبلغ هزینه های زندگی در ترکیه ساده نیست زیرا این هزینه ها تابع شهر محل اقامت و یا میزان تورم منطقه ای است اما به طور میانگین پناهجویانی که ما با انها در ارتباط هستیم حدود ۵۰۰ لیر در ماه هزینه ی حداقل زندگی از قبیل اجاره و خوراک و سلامت پرداخت می کنند. لازم به ذکر است که برخی موارد با داشتن چندین همخانه ممکن است بتوانید هزینه های ماهیانه را سرشکن و کمتر کرد. در این براورد حداقلی هزینه های سفر جهت شرکت در ملاقات های دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل و همچنین هزینه های پزشکی و … در نظر گرفته نشده است.

من هیچ پول دیگری ندارم. چطور می توانم دوام بیاورم؟

باید با سازمان هال محلی تماس بگیرید و یا از اداره ی پلیس بخواهید شما را به سازمان های خیریه معرفی کند. شاید بتوانید کمکی از آنها دریافت کنید اما باید گفت که هیچ سازمانی تمام هزینه های شما را نخواهد پرداخت زیرا تمام سازمان ها با محدودیت پول مواجه هستند. چنانچه مشکل مالی دارید به سازمان IRQRتماس بگیرید تا تلاش کنیم کمک هایی از طریق سازمان ملل برای شما در نظر گرفته شود.

چطور در این شهر باید درخواست کمک دهم؟

معمولا باید از اداره ی پلیس معرفی نامه داشته باشید که شما را به شهرداری و یا دیگر سازمان های دولتی و خیریه معرفی کند. آنها ممکن است برای تصمیم گیری از خانه و شرایط شما بازدید کنند. گاهی اوقات سازمان هایی هستند که تنها غذا و یا پوشاک می دهند اما برخی سازمان ها هم کمک های نقدی می کنند.

من باید پول اقامتم را پرداخت کنم اما ندارم. چه کار می توانم انجام دهم؟

شما می توانید به اداره ی پلیس مراجعه کنید و شرایط مالی تان را با آنها در میان بگذارید و درخواست دهید که در صورت ممکن قسمتی از هزینه ی اقامتتان را ببخشند و شما را از پرداخت آن معاف کنند. برای تصمیم گیری معمولا پلیس از محل زندگی شما بازدید می کند و درخواست تان را به وزارت کشور می فرستد.

چطور می توانم از دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل درخواست کمک کنم؟

چنانچه درخواست پناهندگی شما قبول شده باشد از شما برای بررسی وضعیت مالی تان دعوت می شود تا در مصاحبه ای شرکت کنید و یا اینکه به صورت تلفنی این مصاحبه انجام می شود. شما باید درخواستی به سازمان ملل بفرستید و شرایط خود را توضیح داده و از آنها بخواهید که به شما کمک کنند. به یاد داشته باشید که شماره ی پرونده و تلفن خود را در نامه ذکر کنید.

آیا هر پناهنده ای از طرف سازمان ملل کمک مالی دریافت می کند؟

متاسفانه خیر و دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل قادر نیست که به همه ی پناهندگان کمک مالی کند. در حال حاضر تنها حدود بیست درصد پناهندگان کمک های ثابت ماهیانه کمی دریافت کنند هر چند که این مبلغ برای زندگی کردن در ترکیه کافی نیست. در مصاحبه ای که با شما می شود باید هزینه های ماهیانه ی خود را شرح دهید و چنانچه واجد شرایط باشید کمک دریافت خواهید کرد و نام شما به دولت ترکیه و دیگر سازمان های همکار سازمان ملل اعلام می شود تا چنانچه آنها می توانند کمکی کنند به دیگر پناهجویان اعلام نمایند.

چه مدت زمانی باید منتظر جواب مصاحبه ی مالی باشیم؟

اگر شرایط شما اضطراری باشد ممکن است در همان روز نتیجه به شما اعلام شود اما معمولا اعلام نتیجه ی مصاحبه ی مالی حدود دو هفته طول می کشد و در شرایطی تا چهار هفته نیز طول می کشد.

چطور باید از نتیجه ی مصاحبه ی مالی ام مطلع شوم؟

نتیجه ی مصاحبه ی مالی در سایت سازمان ملل (http://results.unhcr.org.tr/) اعلام خواهد شد.

من در مصاحبه ی مالی قبول شده ام. چطور می توانم این کمک مالی را دریافت کنم؟

در یکی از بانک های طرف قرار داد سازمان ملل در شهر محل اقامتتان یعنی شهری که پلیس شما را ثبت نام کرده است می توانید کمک های ماهیانه ی سازمان ملل را دریافت کنید. این کمک ها معمولا یازدهم هر ماه از طرف سازمان ملل ارسال می شود و شاید مدت پنج روز کاری نیز برای انجام امورات اداری وقت لازم باشد تا امکان دریافت آن برای شما فراهم شود. برای دریافت پول از بانک شما لازم است که کارت شناسایی معتبر عکس دار به همراه نامه ی معرفی سازمان ملل را ارائه نمایید.

من در مصاحبه ی مالی رد شده ام. آیا می توانم دوباره اقدام کنم؟

اگر با درخواست پناهندگی شما موافقت شده باشد می توانید بعد از گذشت سه ماه دوباره درخواست کنید و چنانچه هنوز پناهجو می باشد می بایست برای درخواست مجدد شش ماه صبر کنید.

آیا سازمان دگرباشان ایرانی می تواند به من کمک مالی کند؟

بودجه ی سازمان دگرباشان ایرانی بسیار محدود است و امکان کمک مالی سازمان به پناهجویان/پناهندگان دگرباش ایرانی نیز محدود به شرایط خاص آنها می شود. فرم درخواست کمک مالی در وبسایت سازمان وجود دارد که باید آن را به دقت تکمیل کنید تا هیئت تصمیم گیرنده ی کمک های مالی درخواست شما را بررسی و در صورت واجد بودن شرایط به شما کمک مالی شود.

ج) بهداشت

من مریض هستم و باید به دکتر مراجعه کنم. آیا می توانم از کسی در این باره کمک بگیرم؟

شرایط هر شهر در این باره متفاوت است. اما معمولا باید در ابتدا به اداره ی پلیس مراجع کرده و آنها شما را به سازمان های خدمات اجتماعی و بهداشتی معرفی کرده و از آنجا به بیمارستان دولتی معرفی خواهید شد. در برخی از شهرها می توانید به کلینیک های محلی مراجعه کنید و توسط دکتر ویزیت شوید. در برخی موارد اورژانسی شما می توانید مستقیما به بیمارستان دولتی مراجعه شوید و مدارک پناهندگی خود را به همراه داشته باشید تا مورد مداوا قرار گیرید. متاسفانه روند ارائه ی خدمات پزشکی بسیار کند است و سازمان های خدمات اجتماعی و بهداشتی باید معرفی نامه ی شما از طرف اداره ی پلیس را دریافت و برای بررسی وضعیت مالی و زندگی شما از خانه تان بازدید کنند و نتیجه را کمیته ی بررسی کننده ی پرونده ها اعلام خواهد کرد که حدودا یک تا دو هفته زمان نیاز دارد و چنانچه واجد شرایط باشید اقدامات لازم به عمل خواهد آمد. چنانچه درخواست کمک مالی برای معالجات پزشکی شما رد شد از آنها بخواهید تا کتبا به شما این مورد را اعلام کنند و پس از آن برگه ی رد درخواست به همراه هزینه های مربوط را به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا ارسال کنید و از آنها بخواهید تا در این مورد به شما کمک کنند. این امکان وجود دارد که سازمان ملل هزینه ها را متقبل شود.

دکتر برای من نسخه نوشته است اما من پولی برای خرید آنها ندارم. چه باید کرد؟

باز همانند روند مراجعه به پزشک باید به پلیس و سپس به سازمان های خیریه و خدمات اجتماعی معرفی شوید و در صورت واجد شرایط بودن به شما کمک خواهد شد.

من به شدت دچار اضطراب و مشکلات روانی شده ام و نیاز به یک روانکاو و یا مشاور دارم. آیا کسی می تواند به من کمک کند؟

در اکثر شهرها می توانید از روانکاو وقت ملاقات بگیرید اما باز باید از طریق اداره ی پلیس و طی کردن روند طولانی آن اقدام کنید. گاهی اوقات نیز با تماس با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل درخواست روانکاو کنید و برای ملاقات با پزشک به آنکارا سفر کنید.

چنانچه پاسخ سوالات خود را دریافت نکرده اید لطفا به آدرس ایمیل info@irqr.ca تماس بگیرید.

سازمان نماینده ای ندارد

بدینوسیله به اطلاع می رساند که سازمان دگرباشان ایرانی هیچ نماینده ای نداشته و فعالیت هایش را از طریق هیچ نماینده ای انجام نمی دهد.
تمام خدمات سازمان دگرباشان ایرانی رایگان می باشند و هیچ هزینه ای از پناهجویان دریافت نمی شود. لطفا از پرداخت هرگونه وجه به افرادی که خود را به عنوان نمایندگان سازمان معرفی می کنند خودداری نمایید.
چنانچه با اینگونه موارد مواجه شدید ما را مطلع سازید.

منبع: http://persian.irqr.net
پیش چشم آدم آواره گل هم بوی کاهگل می دهد
**زندگی دور از وطن طعم هلاهل می دهد**

pagan

پست توسط pagan » سه شنبه 28 مرداد 1393, 7:05 pm

____________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
-
-
گام نخست

خروج از کشور

راه های خروج از کشور
خروج از مرزهای زمینی ( اتوبوس – قطار )
خروج از مرز هوایی
خروج غیر قانونی ( مرزهای زمینی )

اتوبوس

اتوبوس
در تهران از ترمینال آرژانتین بلیط اتوبوس به مقصد ترکیه – آنکارا می‌توان بلیط تهیه کرد.
در حال حاضر (پانوشت: ژانویه ۲۰۱۴) قیمت تقریبی بلیط اتوبوس ۱۲۰ هزار تومان است.
ساعت حرکت اتوبوس به مقصد آنکارا معمولن هنگام صبح است. مسیر از تهران تا آنکارا، ترمینال آشتی حدود ۴۰ ساعت طول می‌کشد.
عوارض خروج از کشور از راه زمینی/اتوبوس در حال حاضر حدود ۱۲ هزار تومان است. این مبلغ می‌بایست در زمان خروج از مرز پرداخت شود. بهتر است مبلغ مورد نیاز از پیش به لیر (پول رایج کشور ترکیه) تبدیل شود تا اجبار به تبدیل در مراکز غیرمعتبر بین راه که دلار با قیمت پایین معاوضه می‌کنند نباشد. به همراه داشتن حداقل ۳۰۰ لیر، ضروری است.
برای ارتباط تلفنی بعد از ورود به خاک ترکیه می‌توانید کارت تلفن به مبلغ ۵ لیر خریداری کنید.
می‌توانید در ترمینال آشتی آنکارا بار خود را به قسمت امانات بسپارند. در این صورت، فیشی که حاوی تعداد ساک‌ و چمدان‌های شما است را تحویل بگیرید و دقت کنید اشتباهی در تعداد رخ نداده باشد. اگر در یک کوله پشتی وسایل مختصر ضروری برای ۲۴ ساعت را جای دهید، می‌توانید شب را در هتل یا پانسیون به سر برید، فردای آن روز در محل آسام ثبت نام کنید، و سپس به ترمینال برگردید و به سفر خود، پس از تحویل گرفتن چمدان، به مقصد شهری که از سوی آسام برای شما تعیین شده ادامه دهید.
در آنکارا پانسیون‌های ویژه ایرانی‌ها با مدیریت ایرانی موجود است. در صورت تمایل می‌توانید از ترمینال آشتی با کارگروه پناهندگی سازمان ایرکو تماس بگیرید و برای مراجعه به هتل و پانسیون راهنمایی‌های لازم نظیر آدرس و هزینه‌ی اقامتگاه‌های گوناگون را دریافت کنید. هزینه‌ی اتاق در هتل‌های ارزان، از شبی ۳۰ لیر شروع می‌شود. قیمت اتاق در هتل‌های متوسط و مناسب از شبی۷۰ لیر شروع می‌شود. هزینه‌ی اتاق در پانسیون شبی ۲۰ لیر است.
برای رسیدن به مرکز شهر، در ترمینال آشتی، در محل ایستگاه مترو، بلیط تهیه کنید و به ایستگاه کیزیلای (Kizilay) بروید. قیمت بلیط مترو (پانویس: ژانویه ۲۰۱۴) یک لیر و ۷۵ کروش است. ایستگاه واقع در ترمینال آشتی، ایستگاه مبدا است و یک خط بیشتر نیست. آدرس‌های ضروری را به حروف لاتین بنویسید و همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از مردم راهنمایی بخواهید.
طبق عکس زیر
http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... izilay.png

صبح و بعد از خرید سیم کارت که در ادامه جزئیات آن شرح داده شده است، طبق نقشه زیر به ساختمان آسام جهت ثبت نام بروید.

http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... -metro.jpg

آدرس آسام : آنکارا – محله اِمِک – خیابان شماره ۸ – کوچه شماره ۲۹ – ساختمان شماره ۳۷
اگر آدرس را که در نقشه به زبان ترکی نوشته شده است به شهروندان ترکیه نشان دهید راهنمایی تان خواهند کرد. بهتر است آدرس را طبق توضیحات در نقشه به زبان ترکی و فارسی بر روی کاغذی بنویسید و همراه خود داشته باشید. تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.
هواپیما
از تمامی دفاتر هواپیمایی تهران امکان تهیه بلیط به مقصد آنکارا هست. قیمت بلیط پرواز با توجه به شرکت و زمان خرید متفاوت است. شرکت هواپیمایی ماهان دارای پرواز های منظم روزانه به مقصد آنکارا است. قیمت بلیط های این شرکت از سایر شرکت‌های هواپیمایی مناسب‌تر است.
عوارض خروج با هواپیما حدود ۵۵ هزار تومان است و می‌توان چند روز قبل از خروج، در تمامی شعب بانک ملی، و یا هنگام خروج در سالن ترانزیت فرودگاه پرداخت کرد. مبلغ اضافه‌بار با توجه به نوع پرواز و شرکتی که بلیط از آن‌جا تهیه می‌شود متفاوت است. بهتر است هنگام تهیه بلیط مقدار بار مجاز و هزینه اضافه-بار پرسیده شود. اگر احتمال می‌دهید اضافه‌بار داشته باشید، بهتر است به اندازه‌ی کافی ریال همراه داشته باشید تا ناچار به پرداخت دلار به نرخ پایین نباشید.
از سالن ترانزیت فرودگاه بین‌المللی اسن-بوآ، آنکارا، می‌توان با وسایل نقلیه عمومی و دولتی به ترمینال آشتی رفت. مناسب‌ترین راه اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی هستند که با کرایه‌ی ۱۰ لیر مسافران را به مرکز شهر و به ترمینال می‌رسانند. امکان حمل وسایل در جعبه‌بار اتوبوس موجود است.
می‌توانید در ترمینال آشتی آنکارا بار خود را به قسمت امانات بسپارید. در این صورت، فیشی که حاوی تعداد ساک‌ و چمدان‌های شما است را تحویل بگیرید و دقت کنید اشتباهی در تعداد رخ نداده باشد. اگر در یک کوله پشتی وسایل مختصر ضروری برای ۲۴ ساعت را جای دهید، می‌توانید شب را در هتل یا پانسیون به سر برید، فردای آن روز در محل آسام ثبت نام کنید، و سپس به ترمینال برگردید و به سفر خود، پس از تحویل گرفتن چمدان، به مقصد شهری که از سوی آسام برای شما تعیین شده ادامه دهید.
برای رسیدن به مرکز شهر، در ترمینال آشتی، در محل ایستگاه مترو، بلیط تهیه کنید و به ایستگاه کیزیلای (Kizilay) بروید. قیمت بلیط مترو (پانویس: ژانویه ۲۰۱۴) یک لیر و ۷۵ کروش است. ایستگاه واقع در ترمینال آشتی، ایستگاه مبدا است و یک خط بیشتر نیست. پیشنهاد می‌کنیم آدرس‌های ضروری را به حروف لاتین بنویسید و همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از مردم راهنمایی بخواهید.
برای ثبت نام در آسام، می‌بایست در ایستگاه دوم بنام Bahçeli-evler (باهچه-لی-اِولِر) پیاده شوید و به سوی محل آسام بروید.

http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... 2/asam.jpg

قطار
بلیط قطار به مقصد آنکارا را می‌توان از تمام دفاتر راه آهن جمهوری اسلامی (رجا) تهیه کرد. در حال حاضر (پانویس:‌ ژانویه ۲۰۱۴) قیمت بلیط قطار حدود ۱۲۰ هزار تومان است. می‌توانید همراه بلیط ژتون غذا نیز خریداری کنید که شامل ۴ وعده غذا است و قیمت آن حدود ۸۵۰۰ تومان است.
سفر با قطار به مقصد آنکارا ۶۰ ساعت به طول می‌انجامد.
مقدار مجاز بار در قطار ۳۰ کیلوگرم است. هزینه‌ی هر کیلوگرم بار اضافی حدود ۲۸۰۰ تومان است.
عوارض خروج از کشور با قطار در حال حاضر (پانویس:‌ ژانویه ۲۰۱۴) حدود مبلغ ۱۲ هزار تومان است.
قطار به مقصد آنکارا روزهای چهارشنبه ساعت ۱۰ شب حرکت می‌کند و شنبه بین ساعت ۹ تا ۱۲ صبح به وقت ترکیه به آنکارا می‌رسد.
بهتر است مبلغ مورد نیاز از پیش به لیر (پول رایج کشور ترکیه) تبدیل شود تا اجبار به تبدیل در مراکز غیرمعتبر بین راه که دلار با قیمت پایین معاوضه می‌کنند نباشد.
برای ارتباط تلفنی بعد از ورود به خاک ترکیه می‌توانید در ایستگاه کارت تلفن به مبلغ ۵ لیر خریداری کنید.
در آنکارا پانسیون‌های ویژه ایرانی‌ها با مدیریت ایرانی موجود است. در صورت تمایل می‌توانید از ترمینال آشتی با کارگروه پناهندگی سازمان ایرکو تماس بگیرید و برای مراجعه به هتل و پانسیون راهنمایی‌های لازم نظیر آدرس و هزینه‌ی اقامتگاه‌های گوناگون را دریافت کنید. هزینه‌ی اتاق در هتل‌های ارزان، از شبی ۳۰ لیر شروع می‌شود. قیمت اتاق در هتل‌های متوسط و مناسب از شبی۷۰ لیر شروع می‌شود. هزینه‌ی اتاق در پانسیون شبی ۲۰ لیر است.
با توجه به نقشه‌ی زیر، از ایستگاه قطار بیرون آمده و به سمت ایستگاه مترو حرکت کند. پیاده تا ایستگاه مترو ۱۰ دقیقه (۷۰۰ متر) راه است. نقشه‌ی زیر مسیر به ایستگاه مال تِپه (Maltepe) را نشان می‌دهد.
طبق این عکس:

http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... kara-2.jpg

پناهجویان می‌توانند برای ثبت نام در آسام، از محل هتل یا پانسیون با مترو به ایستگاه Bahçelievler (باهچه‌لی-اِولر) بروند.
آدرس‌های ضروری را به حروف لاتین بنویسید و همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از مردم راهنمایی بخواهید.
مطابق شکل و آدرس ذیل به ساختمان آسام بروید.

http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... kara-3.jpg

خروج غیر قانونی(قاچاقی)
این راه را معمولن کسانی انتخاب می‌کنند که پاسپورت نداشته و یا ممنوع الخروج باشند. خطرات خاص خودش را دارد. بسته به راه خروجی از مرز، معمولن بین ۶ تا ۱۳ ساعت پیاده‌روی دارد.
انتخاب قاچاق‌بری که مورد اعتماد آشنایان و افراد معتمد شما باشد و توصیه شده باشد اهمیت بسیار دارد. با توجه به این خطر دستگیری و یا مفقود شدن در هنگام خروج وجود دارد نهایت احتیاط را در انتخاب قاچاق‌بر به کار بندید. سازمان ایرکو هیچ گونه در راهنمایی در زمینه‌ی معرفی قاچاق‌بر نمی‌تواند بکند.
در حال حاضر هزینه‌ی خروج از کشور به صورت غیرقانونی و توسط قاچاق‌بر بین ۲ تا ۴ میلیون متغییر است.
در صورت تمایل، قبل از اقدام به خروج غیر قانونی با کارگروه پناهندگی سازمان ایرکو تماس بگیرید تا در مورد خطرات احتمالی و قدم‌های ضروری قبل از خروج و پس از ورود به خاک ترکیه راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما بگذارند.
پس از ورود به خاک ترکیه، می‌بایست خود را به آنکارا برسانید و بلافاصله ورود خود را به دفتر آسام اطلاع دهید و ثبت نام کنید. برخی از قاچاق‌برها تنها تا عبور از مرز و ورود به اولین شهر مرزی،‌ شهر وان، امنیت شما را تضمین می‌کنند. برخی دیگر تا ورود به آنکارا مسافر را همراهی می‌کنند. از اولین شهر مرزی، وان، تا آنکارا، با اتوبوس ۲۴ ساعت راه است و در طول مسیر ماموران انتظامی اتوبوس‌ها را برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مسافران چندین بار بازرسی می‌کنند. اگر شناسایی شوید نیروی انتظامی ترکیه شما را بازداشت می‌کند و به ماموران مرزی ایران تحویل می‌دهد. شرط احتیاط ایجاب می‌کند که با قاچاق‌بر قرار بگذارید که تا آنکارا شما را همراهی کند.
در صورت امکان در طول مسیر با کارگروه پناهندگی سازمان ایرکو در تماس باشید. در صورت نیاز، ورود شما و نیاز به درخواست پناهندگی فوری به دفتر پناهندگی سازمان ملل اطلاع داده می‌شود.
در اولین فرصت بعد از ورود به آنکارا می‌بایست به دفتر آسام مراجعه کرده و ثبت نام کنید.
پناهجویانی که به صورت غیرقانونی به خاک ترکیه وارد می‌شوند می‌بایست در اولین روز ورود به دفتر آسام رفته و درخواست پناهندگی بدهند. پناهجویانی که به صورت قانونی وارد ترکیه تا دو هفته فرصت دارند تا برای ثبت نام مراجعه کنند. با وجود این، اگر فردی در مدت زمان طولانی‌تری پس از ورود به ترکیه به وضعیتی دچار شود که او را وادار به درخواست پناهندگی می‌تواند پس از ماه‌ها نیز درخواست خود را با دفتر آسام در آنکارا مطرح کرده و درخواست پناهندگی کند.

http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... kara-4.jpg

خرید سیم کارت قبل از مراجعه به آسام
برای پناهجویانی که به صورت غیرقانونی وارد ترکیه می‌شوند، تاکید به ثبت نام در اولین روز ورود، تنها به منظور ایجاد تسهیلات و کاهش هزینه‌های اقامت در آنکارا و در هتل است. اجبار قانونی در میان نیست.
یکی از ضرورت‌های روز اول ورود به ترکیه تهیه تلفن همراه است. تلفن خود را حتمن از نمایندگی مجاز تهیه کنید. اپراتورهای تلفن همراه ترکیه به قرار ذیل می باشند. از مراکز غیرمجاز سیم کارت تهیه نکنید.
اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه :
TURKCELL, Vodafone, avea
تلفن همراهی که از ایران با خود به ترکیه می‌برید پس از ۱۰ تا ۱۵ روز از دسترس خارج می‌شود و می‌بایست آن را با اپراتورهای تلفن ترکیه ثبت کنید. ثبت تلفن‌های همراه سامسونگ در ترکیه آسانتر از دیگر مارک‌ها است.
چون هنگام ثبت نام در آسام شماره تلفن تماس از شما خواسته می‌شود، بهتر است قبل از مراجعه برای ثبت نام تلفن خود را تهیه کرده باشید. اگر موفق به تهیه تلفن در روزهای اول نباشید، شماره‌ای از کارگروه پناهندگی ایرکو را به دفتر آسام بدهید و پس از تهیه‌ی تلفن به ما اطلاع دهید تا شماره‌ی شما را به دفتر پناهندگی سازمان ملل اطلاع بدهیم.
اگر از دوستان شما کسانی هستند که در ترکیه دوران پناهجویی خود را می‌گذرانند می‌توانید در موقع ثبت نام، اعلام کنید تا برای اقامت شما شهری را تعیین کنند که نزدیک دوستان‌تان باشید.
قدم‌های بعدی اقامت موقت در ترکیه و مراحل پناهجویی را در بخش بعد در اختیار شما می‌گذاریم.

منبع: http://www.irqo.org

توجه داشته باشید قیمتها وهزینه ها مانند کرایه اتوبوس با گذشت زمان افزایش یافته است

دریافت کامل راهنمای فوق به صورت فایل پی دی اف : http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... %D8%B1.pdf

pagan

پست توسط pagan » سه شنبه 28 مرداد 1393, 7:07 pm

___________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
-
-
گام دوم: ثبت نام در آسام

حتماً زمانی که در حال ثبت نام هستید به شخصی که مشخصات شما را می پرسد بگویید که دگرباش هستید (گی ، لزبین ، بایسکشوال و یا ترنسکشوال).
توجه داشته باشید که مترجم فارسی زبان در دفتر آسام مستقر است و صحبتهای شما را ترجمه میکند. پس نگران نباشید. معمولا پناهجویان در شهرهای پناهنده‌پذیر کایسری، نوشهیر، نیده، اسپارتا، اسکی شهیر، مرسین، دنیزلی ساکن می‌شوند. اگر دوستان شما در یکی از این شهرها ساکن باشند می‌توانید درخواست کنید که به آن شهر ارجاع داده شوید تا از حمایت دوستان‌تان برخوردار باشید و تنها نمانید.
پس از آن به شما یک برگه ارائه خواهد شد که تاریخ پیش مصاحبه و شهری که باید در آن زندگی کنید در برگه درج شده است.
از ساختمان آسام که بیرون آمدید و خط تلفن شما وصل شد با مسئولین سازمان ایرکو تماس بگیرید و آنها را در جریان کار قرار دهید تا در صورت لزوم شما را راهنمایی کنند و در شهر مربوطه منتظر شما باشند.
در این فاصله به ایستگاه مترو بروید و این بار به سمت ایستگاه آشتی حرکت کنید. در ترمینال آشتی به یکی از شرکتهای مسافربری اتوبوس مراجعه و بلیط آن شهر را تهیه کنید.
چنانچه وسایل خود را در ترمینال به امانت گذاشته اید، با رفتن به قسمت امانات، وسایل خود را تحویل بگیرید و جهت سوار شدن به اتوبوس به محلی که به شما گفته شده است بروید.
ساعت حرکت خود را به مسئولین سازمان ایرکو اعلام کنید تا بدانند چه ساعتی وارد آن شهر خواهید شد تا راهنماییهای لازم را به شما بدهند.

pagan

پست توسط pagan » سه شنبه 28 مرداد 1393, 7:09 pm

__________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
-
-
گام سوم: مراجعه به شهر تعیین شده و ثبت نام پلیس

پس از ثبت نام در آسام، دو هفته وقت دارید تا به شهر مزبور بروید، و خود را به دفتر پلیس اتباع خارجی است معرفی کنید.
پلیس اتباع خارجی به شما وقتی برای مصاحبه می‌دهد، یا همان روز با شما مصاحبه می‌کند و پس از بررسی مدارک شناسی، برگه‌ی UNHCR و گرفتن پاسپورت شما، نام شما را به عنوان مقیم موقت در ترکیه ثبت می‌کند. توجه داشته باشید که حتما قبل از تحویل پاسپورت (همراه با صفحه‌ای از پاسپورت که مهر ورود شما به ترکیه را دارد) و سایر مدارکی که دارید و دریافت کرده‌اید، از این مدارک کپی بگیرید. بهتر است از پاسپورت و صفحه‌ای که مهر ورود خورده دست کم پنج کپی بگیرید چون پس از تحویل پاسپورت تا زمان خروج از ترکیه به آن دسترسی نخواهید داشت دربخش اتباع بیگانه در شهرهای مشخص شده:
از شما مدارکی را که به همراه خود آورده اید درخواست می کنند. گذرنامه شما را نگه داشته اصل مدارک دیگر را به شما بر می گردانند.
اثر انگشت و عکس شما را می گیرند.
فرم اظهارنامه ای را در رابطه با حقوق و وظایف شما در طی مدت اقامتتان در ترکیه به شما می دهند.
فرم ثبت نام شما را در صورت لزوم با کمک مترجم پر می کنند.
تاریخ مصاحبه به شما می دهند. این مصاحبه احتمالآ در طی سی روز پس از ثبت نام شما در بخش اتباع بیگانه انجام می شود.
از شما درخواست می شود که آدرس خود را در آن شهر در اختیار بخش اتباع بیگانه قرار دهید.
به شما در موردحضور در پلیس برای امضاء اطلاع میدهند.
به شما و هر عضو خانواده کارت شناسایی رایگان که اصطلاحا کیملیک سفید نامیده می شود، داده می شود.
.لطفآ توجه داشته باشید که در صورت عدم ثبت نام نزد مقامات ترکیه مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی شما درکمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد انجام نخواهد شد.
اجازه اقامت
خارجی ها در ترکیه باید اجازه اقامت برای ماندن قانونی در این کشور دریافت کنند. مقدار این هزینه هر سال از طرف دولت ترکیه تعیین می شود. برای سال ۲۰۱۳ هر فرد بالغ (بالای ۱۸ سال) باید معادل ۸۵ دلار، لیرترکیه پرداخت کند. این هزینه که برای دریافت اقامت به مدت ۱۲ ماه می باشددر میان پناهندگان با عنوان پول خاک شناخه می شود. اگر قادر به پرداخت این هزینه نمی باشید می توانید برای معافیت از پرداخت با تقاضای کتبی به فرمانداری شهر مراجعه کنید. درخواست معافیت در سایت دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد موجود میباشد. در صورت عدم معافیت تا زمانی که این مبلغ را پرداخت نکرده باشید نمی توانید از خاک ترکیه به کشور سوم بروید. پس از پرداخت این مبلغ و نیز پرداخت مبلغ ۱۹۸ لیر به اداره پلیس، شما می توانید دفترچه اقامت اتباع خارجی که اصطلاحا “کیملیک آبی” نامیده می شود، دریافت نمایید. بعضاً اوپراتورهای خطوط تلفن همراه ، خدمات اینترنت و بانکها با کملیک آبی خدمات ارائه میدهند.
شماره شناسایی (T.C No)
به منظور دستیابی به خدمات پزشکی، تحصیلی و اجتماعی از شما درخواست میشود که شماره شناسایی مخصوص خارجیان را ارائه دهید. شماره شناسایی به هر خارجی که دارای ۶ ماه اجازه اقامت باشد داده میشودو طبعا چون تمامی پناهندگان بیش از این زمان در ترکیه اقامت خواهند داشت از ابتدا این شماره برای آنها صادر می شود. شما می توانید این شماره را از پلیس اتباع خارجی شهر محل اقامت خود درخواست کنید و یا از طریق لینک ذیل آنرا دریافت کنید:
https://tckimlik.nvi.gov.tr/YabanciKiml ... Modul.aspx
در باکس بالایی(Doğum Yılı) این صفحه سال تولد به میلادی و در باکس پایین(İkamet Tezkere No) شماره دفترچه اقامت را وارد نموده و سپس بر روی دکمه Sorgula کلیک کنید. مشخصات شما و شماره شناسایی۱۱ رقمی را در قسمت Yabancı Kimlik No مشاهده خواهید نمود.
اولین کار شما پس از ورود به شهری که سازمان ملل برای اقامت شما تعیین کرده، مراجعه به بنگاه، یا وبسایت‌های بنگاه املاک است. اجاره‌ی خانه کار بسیار سختی است زیرا می‌بایست خانه یا اتاق مناسب با بودجه‌ای که دارید پیدا کنید. به دلیل این که با محیط آشنا نیستید ممکن است خانه ای نامناسب را با اجاره‌ای بیشتر از حد معمول به شما اجاره بدهند.
بعضی از صاحبان خانه‌ها، در شهرهای پناهنده‌پذیر ترکیه مایل نیستند به دگرباشان (همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، تراجنسی‌ها) جنسی خانه اجاره بدهند. موارد معدودی بوده که صاحب‌خانه پس از اطلاع از گرایش جنسی یا هویت جنسیتی پناهنده خانه را پس گرفته و مبلغ دریافتی اجاره بها و رهن یکساله را پس نداده است. در این موارد پلیس کمک زیادی به پناهنده نمی‌تواند بکند.
برای کشیدن خط اینترنت در خانه، پناهنده می‌بایست با پاسپورت یا با برگه شناسایی (آبی) خود به یکی از شرکت‌های مخابرات مراجعه کند. در مواردی، اداره مخابرات به پناهنده‌ها اجازه‌ی دریافت اینترنت را نمی‌دهد و نیاز به کمک یک شهروند ترکیه برای ارائه مدارک لازم و دریافت اینترنت هست.هزینه‌ی دریافت اینترنت در ماه ۶۰ لیر است. سپس باید صبر کنید تا نوبت پیش مصاحبه شما در UNHCR برسد.
خدمات اجتماعی برای پناهندگان در ترکیه
در ترکیه کمپ پناهندگی وجود ندارد. هزینه‌های زندگی از اجاره و خوراک و رفت و آمد و دیگر هزینه‌های زندگی به عهده‌ی خود پناهنده است. همچنین در ترکیه هزینه‌های درمانی به عهده‌ی خود پناهنده است.
شماره شناسایی
به منظور دستیابی به خدمات پزشکی، تحصیلی و اجتماعی از شما درخواست میشود که شماره شناسایی(T.C Number) مخصوص خارجیان را ارائه دهید. شماره شناسایی به هر خارجی که دارای ۶ ماه اجازه اقامت باشد داده میشود. ممکن است در صورت احتیاج یا درخواست شما برای خدمات پزشکی و روانشناسی به درمانگاه فرستاده شوید. این خدمات از طرف کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به صورت رایگان می باشد.

دریافت بصورت پی دی اف: http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... %D8%B3.pdf

pagan

پست توسط pagan » سه شنبه 28 مرداد 1393, 7:12 pm

_________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________
-
-
گام چهارم: پیش مصاحبه

تاریخی که برای پیش‌مصاحبه تعیین می‌شود معمولن چند ماه پس از تاریخ ثبت‌نام است. این تاریخ برای پناهندگان دگرباش (همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، تراجنسی) جنسی می‌تواند تسریع بشود.
معمولا تاریخ پیش‌مصاحبه‌ی پناهندگان دگرباش جنسی برای حدود سه ماه بعد از معرفی به UNHCR تعیین می‌شود.
مهمترین مرحله در مصاحبه پناهندگی باUNHCR مرحله “پیش مصاحبه است. در این مرحله پناهجو”شرح مختصر در معرفی خودش و دلیل خروجش از ایران می نویسد. هر چه در این مرحله می نویسد، در مصاحبه اصلی منبع سوال در مورد دلایل خروج از ایران می شود. پناهجویان دگرباش تصور می کنند که می بایست داستانی مبنی برخطری که ۲ روز یا ۲ هفته قبل از خروجشان از ایران اتفاق افتاده را ذکر کنند. تا به عنوان پناهنده شناخته شوند. این تصور اشتباه است. دگرباشان جنسی نیاز به ساختن داستان یا کیس فرار ندارند. در واقع ساختن این داستانها تنها باعث می شود که پرونده پناهجو با شک و تردید بررسی شود. آنچه در مرحله پیش مصاحبه اهمیت دارد این است که بتوانید به ۲ سوال پاسخ دهید:

سوال اول : چرا از ایران خارج شده اید؟
سوال دوم : اگر برگردید چه خواهد شد؟

از این ۲ سوال سوال اول برای همجنسگراها سوال حساسی است و سوال دوم برای تراجنسی ها به این معنی که همجنسگرا اها چون هیچ نشانه بیرونی برای همجنسگرایی وجود ندارد، باید تلاش کنند که همجنسگرا بودن خود را اثبات کنند و تراجنسی ها چون در قانون مجازات ایران شامل اعدام نمی شوند باید تلاش کنند خطری را که باعث خروجشان شده را توضیح دهند. در پیش مصاحبه فقط توضیح مختصر کافی است مگر اینکه از شما بخواهند که منتظر شوید و در مورد آنچه نوشته اید، توضیحات بیشتری را به صورت سوال و جواب با مسوولی که برگه های شما را در این مرحله جمع آوری می کند، انجام دهید. اگر در این مرحله واقعیت را بنویسید در مصاحبه اصلی ناچار نخواهید بود یک داستان ساختگی را با تفصیل شاخ و برگ بدهد و اضطراب داشته باشید که اگر سوال پیچ شدید چه بگویید. هر شخص همجنسگرا و تراجنسی در ایران “واقعیت” ی از زندگی و تجربه های خودش دارد که قویترین و حساسترین دلایل پناهندگی هستند. این واقعیت را به یاد بیاورید و در برگه بنویسید.
پس از انجام پیش مصاحبه اگر درخواست پناهجویی شما پذیرفته شود UNHCR شما را به عنوان پناهجو شناسایی خواهد کرد و به شما یک برگه می‌دهد که شماره پناهدگی شما در آن نوشته شده و همچنین برگه دیگری دریافت می‌کنید که تاریخ مصاحبه‌ی اصلی روی آن نوشته شده است.

دریافت بصورت فایل پی دی اف: http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... %D9%87.pdf

pagan

پست توسط pagan » سه شنبه 28 مرداد 1393, 7:14 pm

________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
-
-
گام پنجم: مصاحبه اصلی

تاریخ مصاحبه‌ی اصلی معمولا حدود شش ماه بعد از پیش‌مصاحبه تعیین می‌شود. این تاریخ‌ها مطابق با قوانین UNHCR نیستند، بلکه از روی تجربه‌ای که در روند کار UNHCRدر یک سال گذشته داریم اینجا اعلام می‌شود. معمولن تعیین تاریخ‌ها با توجه به شمار مراجعین این سازمان و شمار کارکنان آن در هر مقطع زمانی انجام می‌شود. در بین کشورهای اروپایی و کشورهای ترانزیت، برای پناهندگان دگرباش جنسی، قطعی ترین راه برای دریافت پناهندگی، درخواست پناهندگی از طریق دفتر پناهندگی سازمان ملل است. کارکنان این اداره با شرایط دگرباشان جنسی در ایران از نزدیک آشنا هستند و با هر مساله تازه ای هم به سرعت آشنا می شوند و برخورد مناسب را پیش می گیرند. توضیح وضعیت زندگی یک دگرباش ایرانی در مقایسه با اداره مهاجرت کشورهای اروپایی در ترکیه خیلی آسان تر است. چرا که پیش زمینه این درک از طریق گزارش ها و مصاحبه های متعدد با خود پناهجوها فراهم شده است.

پناهجوی دگرباش باید در مصاحبه اصلی قادر باشد توضیح دهد که:
۱) دگرباش جنسی است
۲) در ایران “امنیت جانی و روانی” اش در معرض خطر است.

معمولا همانگونه که در بخش پیش مصاحبه هم ذکر شد، کسانی که همجنسگرا یا تراجنسی هستند به خوبی نمی دانند چطور باید خودشان را توضیح بدهند. این توضیح بزرگترین و بهترین مدرک پناهجو است. بیان این مساله برای تراجنسی هایی که عمل کرده اند یا مرحله ای از عمل را پشت سر گذاشته اند، ساده تر از همجنسگرایان است. چون ان وضعیت در فیزیک بدن آنان قابل مشاهده است. اما یک همجنسگرا معمولا و همیشه نشانه های بیرونی برای اثبات همجنسگرایی ندارد.
از سوی دیگر، یک پناهجوی همجنسگرا به دلیل اینکه در قانون مجازات ایران، در صورت دستگیری و احراز شرایط، با مجازات اعدام روبروست، به راحتی می تواند شرایط ناامنی روان و جانی را توضیح بدهد و درست به همین دلیل که تراجنسی ها طبق قانون مجازات به دلیل تراجنسی بودن مجازات نمی شوند، با دشواری بیشتری برای توضیح نا امنی روانی و جانی در ایران روبرو هستندو مشکل توضیه همجنسگرا بودن فرد، با مشکل ناامنی روان و جانی تراجنسی ها در ایران با بیان تجربه های شخصی و زیستی فرد، در ترکیه به آسانی قابل حل است چون کارکنان UNHCR آماده اند که به این توضیحات گوش بدهند و به دلیل آشنایی با زمینه های مشکل به خوبی درک می کنند. در حالی که در اروپا بسیاری از مشکلات قابل فهم دگرباشان ایرانی به علت اختلاف های فرهنگی بین ایران و اروپا، برای مهاجرت قابل فهم نیست.
مصاحبه اصلی ممکن است ۴-۳ ساعت به طول بیانجامد. در این مصاحبه برای شما مترجمی که به زبان شما تسلط کافی دارد در نظر گرفته می شود.
رای UNHCR در مورد قبولی یا ردی (مرحله‌ی اول ردی) پرونده تا حدود سه ماه پس از مصاحبه‌ی اصلی روی سایت و در صفحه‌ی ویژه‌ای که تنها خود پناهنده به آن دسترسی دارد اعلام می‌شود. این صفحه تنها با وارد کردن شماره پرونده و تاریخ تولد پناهنده اطلاعات مربوط را نشان می‌دهد، به همین خاطر توصیه می‌شود شماره‌ی پرونده و تاریخ تولد خود را در اختیار هیچ کس نگذارید تا اطلاعات پرونده‌ی شما محفوظ بماند، گرچه در این صفحه به جز اعلام نتایج مربوط به مصاحبه‌ با دفتر پناهندگی و سپس ارجاع به کشور اسکان‌ده، اطلاعات دیگری از پرونده حتی در اختیار خود پناهنده نیز قرار نمی‌گیرد.
پناهجویان دگرباش جنسی بسیار به ندرت در مصاحبه با دفتر پناهندگی سازمان ملل رد می‌شوند.
در صورتی که پرونده‌ای در مصاحبه‌ی اول پذیرفته نشود، به پناهنده با نامه‌ای که از سوی اداره‌ی آسام ASAM به دست پناهجو می‌رسد، تصمیم UNHCR مبنی عدم قبول پرونده در مرحله‌ی اول، اعلام می‌شود. از تاریخ دریافت نامه، تا سی روز پناهجو مهلت دارد که فرمی را پر کرده و اعتراض خود به نتیجه، و دلایل خود را برای درخواست یک مصاحبه‌ی دوم و یا مصاحبه‌ی تجدید نظر به UNHCR اعلام کند.
پس از بررسی دلایل پناهجو، وی برای یک مصاحبه‌ی دوم دعوت می‌شود. در مصاحبه‌ی دوم می‌بایست تمام دلایل خود برای درخواست پناهندگی را بیان کند. اگر موردی مربوط به خطر روانی و جانی که وی در کشور خود با آن مواجه بوده در مصاحبه‌ی اول عنوان نشده، یا اگر موردی در طول مدت خروج از کشور برای وی اتفاق افتاده که بازگشت او به کشور خود را با خطر همراه می‌سازد، و یا اگر در طول این مدت در کشور وی اتقاقی رخ داده که در وضعیت وی به عنوان پناهجو تاثیر می‌گذارد، می‌بایست با وکیلی که از سوی UNHCR با وی مصاحبه می‌کند در میان گذاشته شود و توضیح کامل و دقیق داده شود.
بسیار مهم است که هم به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و هم به مقامات ترکیه حقیقت را بگویید. فریب عمدی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در رابطه با حقایق پرونده شما تقلب محسوب میشود. اظهارات شما و مدارکی که ارائه می دهید محرمانه نگاه داشته می شود. هیچ مدرکی را امضاء نکنید مگر اینکه آن را خوانده، درک کرده و تایید نمایید.
معمولا به ندرت پیش می‌آید که پناهجویان دگرباش ناچار به ارائه‌ی درخواست خود برای بار سوم بشوند. تعداد بسیاری از پناهجویان دگرباش در مصاحبه ی اول، قبول می‌شوند. آن تعداد معدودی که در مصاحبه‌ی اول قبول نشده‌اند در مصاحبه‌ی دوم قبول می‌شوند.
اگر در مصاحبه‌ی دوم نیز پناهجو قادر نبود دلایل کافی برای دریافت موقعیت پناهندگی ارائه بدهد، بار سوم می‌بایست وکیل بگیرد و به همراه وکیل خود درخواست مصاحبه مجدد بکند.
برای انجام مصاحبه‌ها پناهجویان می‌بایست به آنکارا سفر کنند و برای هربار سفر به آنکارا پناهجو می‌بایست از پلیس برگه‌ی خروج از شهر بگیرد.

دریافت بصورت فایل پی دی اف: http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... %DB%8C.pdf

pagan

پست توسط pagan » سه شنبه 28 مرداد 1393, 7:16 pm

__________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________
-
-
گام ششم: مصاحبه کشوری

پس از دریافت قبولی پناهندگی، در فاصله یک تا دو هفته پناهنده برای مصاحبه کشوری دعوت می‌شود. این تاریخ، بسته به شمار پرونده‌ها در مقطع زمانی، ممکن دیرتر یا زودتر باشد.
پس از اعلام نتیجه‌ی مصاحبه با UNHCR، در صورت قبولی، و ارجاع پرونده به یکی از کشورهای پناهنده‌پذیر، از سوی سفارت آن کشور تاریخی برای مصاحبه به پناهنده اعلام می‌شود. این تاریخ، از سوی پلیس شهر، به پناهنده اعلام می‌شود. کشورهایی که از UNHCR ترکیه پناهنده می‌پذیرند، شامل سه کشور کانادا، امریکا، و استرالیا می‌شوند. از نقطه‌نظر پناهندگان، هر یک از این سه کشور نکات مثبت و نکات منفی دارند.
پناهنده حق انتخاب کشور ندارد. پناهندگانی که از طریق یو ان اچ سی آر بازاسکان می شوند طبق قرارداد یو ان با کشورهای پناهنده های پذیر، به سه کشور امریکا و کانادا و استرالیا فرستاده می شوند. هر کدام از این کشورها سهمیه ی پناهنده از یو ان اچ سی آر به نسبت توان/برنامه ریزی کشور مزبور، دریافت می کنند.
کشورهای اتحادیه اروپا هر دو سال یک بار تیمی به کشورهای ترانزیت می فرستند و تعداد محدودی پناهنده که یو ان اچ سی آر تایید کرده را برای بازاسکان در کشورشان انتخاب می کنند.
اما، علیرغم همه ی اینها، پناهنده های دگرباش به این دلیل که باید در شرایط خاصی زندگی کنند که در امنیت باشند «به طور غیررسمی» اجازه دارند به مامور یو ان اچ سی آر بگویند که در کشوری که برایشان تعیین شده یا احتمال دارد تعیین شود احساس امنیت نمی کنند و میخواهند در کشور دیگری ساکن شوند.

pagan

پست توسط pagan » سه شنبه 28 مرداد 1393, 7:21 pm

_______________________________________________________________________________________________
-
-
گام هفتم:مصاحبه سفارت و مراحل پس از آن (امریکا، کانادا، استرالیا، اروپا)

استرالیا
از زمانی که پناهنده‌ای که از سوی UNHCR به عنوان پناهنده تایید می شو و برای مصاحبه به سفارت استرالیا دعوت می‌شود تا زمانی که ترکیه را به مقصد استرالیا ترک می‌کند، حدود یکسال تا یک سال و نیم طول می‌کشد، و به این ترتیب مدت اقامت پناهنده‌ی دگرباش که معمولا بین یک‌سال تا یک‌‌سال و نیم به طول می‌انجامد، به سه سال نیز می‌رسد.
آمریکا
آی سی ام سی از سوی اداره‌ی مهاجرت ایالات متحده‌ی امریکا پرونده‌ی پناهندگانی (که از سوی UNHCR به عنوان پناهنده تایید شده‌اند) که مایل‌اند در امریکا اسکان مجدد داشته باشند را بررسی می‌کند و در طول دو مصاحبه، این پرونده‌ها را تایید یا رد می‌کند. در سال‌های پیش، مراحل این بررسی و اعلام نتیجه شش ماه بود، اما در دو سال گذشته به دلیل تحقیقات طولانی و دقیق امنیتی که دولت امریکا در رابطه با پناهندگان و مهاجرانی که به این کشور وارد می‌شوند انجام می‌دهد این بازه‌ی زمانی گاه از یک سال نیز طولانی‌تر می‌شود.
کانادا
سفارت کانادا در ترکیه که با پناهندگان ایرانی که از سوی UNHCR به عنوان پناهنده تایید شده‌اند برای اسکان مجدد در کانادا مصاحبه می‌کند، در بازه‌ی زمانی به‌نسبت کوتاه‌تری به کسانی که برای اقامت دائم در کانادا پذیرفته شده‌اند ویزای ورود به کشور می‌دهد. معمولن پناهنده‌هایی که از سوی سفارت کانادا پذیرفته می‌شوند، از زمان ارجاع به سفارت کانادا تا زمان خروج از ترکیه به سفارت کانادا و گذراندن مراحل مصاحبه و آزمایش‌های پزشکی، بین شش تا ده ماه طول می‌کشد. اطلاعات در مورد بازه‌ی زمانی از ارجاع پرونده‌ی اسکان تا زمان ورود به کشور سوم بر اساس اطلاعات داده شده از سوی این سفارتخانه‌ها نیست، بلکه با تجربه از روند دوساله‌ی اخیر در نظر گرفته شده است.

نکات مهم
در طی این مراحل شما باید:
در مصاحبه ها حضور داشته باشید.
حقیقت را گفته و در مصاحبه همکاری لازم را بعمل آورید.
مدارک لازم را در رابطه با مشکل خود به همراه داشته باشید.
در مدت اقامت در ترکیه قوانین و مقررات این کشور را رعایت کنید.
شهر محل اقامتتان را بدون اجازه بخش اتباع بیگانه ترک نکنید.
حقایق را بیان کرده همکاری نمایید.
اگر مدارکی در رابطه با پرونده خود به همراه دارید تسلیم نمایید.
اعضاء خانواده خود را که همراه شما هستند معرفی کنید. بزرگسالان بطور جداگانه مصاحبه خواهند شد.
صبور باشید. سلسله مراتب کار شما اعم از مصاحبه و گرفتن نتیجه آن، و در صورت شناخته شدن بعنوان پناهنده، مراحل جایگزینی شما ممکن است تا سه سال طول بکشد.بخاطر شرایط فردی پرونده، این مدت میتواند طولانی تر شود.

بازگشت داوطلبانه:
اگر می خواهید به طور داوطلبانه به کشور خود بازگردید، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در صورتی که بازگشت به کشورتان امکانپذیر باشد، در شرایط خاص کمکهایی را فراهم می کند.

توصیه می شود:
در طول اقامتتان در ترکیه بدنبال فرصتهایی به منظور یادگیری زبان ترکی باشید. یادگیری زبان ترکی به اندازه ای در زندگی روزمره به شما کمک کرده و امکان شرایط بهتری را برای شما فراهم میکند. بیاد داشته باشید که بر خلاف انتظارتان شما ممکن است در ترکیه بیش از انچه فکر می کنید بمانید. زبان ترکی را می توانید از طریق مراکز آموزش عمومی (هالک ایتیم مرکزی ) در شهر محل سکونتتان بیاموزید. این کلاسها رایگان می باشد و محدودیت سننی ندارد. می توانید از پلیس اتباع بیگانه در این مورد کسب اطلاع کنید.
در طول اقامتتان در ترکیه، همانند اتباع خارجی دیگر، باید به آداب و رسوم کشور میزبان احترام بگذارید.

فرم های سفارت کانادا به همراه ترجمه ی فارسی
پس از مصاحبه کشوری و تعیین کشور سوم از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)، از شما خواسته می‌شود که فرم‌هایی را تکمیل کنید.
در اینجا می‌توانید فرم‌هایی که برای ارائه به سفارت کانادا بایستی تکمیل شود را بیابید. همچنین راهنمای فارسی چگونگی تکمیل فرم‌ها نیز که توسط سازمان ایرکو تهیه شده، موجود است. دقت داشته باشید که این راهنما برای تمام کسانیست که از هر کشور دوم، پس از گرفتن قبولی از سوی UNHCR برای بازاسکان در کانادا درخواست می‌دهند، اما با تکیه بر شخصی تنظیم شده که از ترکیه برای بازاسکان در کانادا درخواست می‌دهد.
افرادی که از ترکیه برای بازاسکان در کانادا درخواست می‌دهند توجه داشته باشند که تنها یکی از فرم‌هایی که برای شما به پلیس شهر محل سکونتتان ارسال می‌شود (فرم ANKARA SUPPLEMENTARY INFORMATION FORM) بصورت کامپیوتری موجود نمی‌باشد و باید بصورت دستی تکمیل شود؛ امافرم‌های دیگر بصورت کامپیوتری از سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) و همچنین از همین صفحه قابل دسترس می‌باشند، پیشنهاد می‌شوداین فرم‌ها را بصورت کامپیوتری و فایل PDF تکمیل کنید و سپس پرینت بگیرید. بتازگی در فرم Schedule 2 که از طرف سفارت برای شما ارسال شده دو قسمت اضافه شده که در مورد موجود بر روی سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) چنین تغییری بوجود نیامده و همچنان فرم قبلی قابل دسترس است. دو قسمت اضافه شده به این فرم۱ در خصوص اینکه آیا شما از داخل کشور موطن خود درخواست پناهندگی داده‌اید یا نه از شما می‌پرسد که طبعا برای افرادی که در حال حاضر خارج از کشور موطن خود بسر می‌برند صدق نمی‌کند؛ بنابراین نبود این قسمت‌ها در فرم کامپیوتری خللی در پرونده شما ایجاد نمی‌کند و شما می‌توانید همچنان فرم کامپیوتری را تکمیل نموده و تحویل سفارت دهید. این تغییر تنها در همین فرم Schedule 2 بوجود آمده و باقی فرم‌های کامپیوتری همچنان عینا مشابه فرم‌هایی می‌باشد که از طرف سفارت برای شما ارسال گردیده است.
همچنین توجه داشته باشید که فرم “استفاده از یک نماینده” (USE OF A REPRESENTATIVE) از طرف سفارت کانادا در آنکارا برای شما ارسال نمی‌شود، اما اگر تمایل دارید سازمان دگرباشان جنسی ایران – ایرکو نمایندگی شما را در پروسه بازاسکان در کشور کانادا بر عهده بگیرید و توانایی راهنمایی و پیگیری پرونده شما در اداره مهاجرت کانادا را داشته باشد، بایستی این فرم را نیز تکمیل کنید.
۱- اگر فرم ارسالی از طرف سفارت را بصورت دستی تکمیل می‌کنید در جواب سوال ۲ فرم جدید، گزینه No را انتخاب کنید و نیازی به پاسخ دادن به باقی قسمت‌هایی که به این فرم به نسبت فرم پیشین اضافه شده نمی‌باشد.
مواردی که در روز مصاحبه سفارت کانادا باید همراه خود ببرید:
۸ عدد عکس برای هر نفر از اعضای خانواده. پشت عکس باید سفید باشد، نام و تاریخ تولد هر فرد پشت هر عکس نوشته شود.
اصل کارت های شناسایی همه اعضای خانواده، هر کدام موجود است: پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه، سند ازدواج یا طلاق، کارت پایان خدمت
دو تا فتوکپی از صفحه مشخصات پاسپورت تمام اعضای خانواده (اگر پاسپورت موجود است)
یک دور کپی از تمام صفحات پاسپورت تمام اعضای خانواده (اگر پاسپورت موجود است)
فتوکپی تمام کارت های شناسایی تمام اعضای خانواده در صورت موجود بودن: کارت ملی، شناسنامه، سند ازدواج یا طلاق، کارت پایان خدمت، کیملیک سفید، کیملیک آبی.
اگر این اولین پاسپورت شما نیست، باید اصل پاسپورت قبلی به همراه کپی از تمام صفحات آن را هم همراه داشته باشید.
تمام اعضای خانواده باید در مصاحبه حاضر باشند.

دانلود فرم ها به زبان انگلیسی: http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... Canada.zip
دانلود فرم ها با ترجمه ی فارسی: http://www.irqo.org/persian/wp-content/ ... -Farsi.zip

منبع: http://www.irqo.org

Kurdish

Re: راهنمای پناهندگی در ترکیه

پست توسط Kurdish » سه شنبه 28 مرداد 1393, 7:27 pm

ممنون از اطلاعات خوبتان. ولی کاش سازمانی رو معرفی میکردید که به غیر از دگرباشان به دیگر پناهجویان دیگر نیز کمک می کرد. مثل سازمان هلسینکی و ... .
تصویر

نمایه کاربر
pey.com

پست توسط pey.com » سه شنبه 28 مرداد 1393, 7:45 pm

بسیار عالی . . . .
ممنون از شما دوست عزیز
گاهی برای بودن باید رفت - رفتن همیشه رسیدن نیست اما برای رسیدن راهی جز رفتن نیست . . .

نمایه کاربر
Shayann

پست توسط Shayann » چهار شنبه 29 مرداد 1393, 7:44 pm

خیلی خوب بود. حالا سیاسی و مذهبی رو هم اگه گیر آوردی قرار بده اینجا. مرسی

سياوش ايرانى

پست توسط سياوش ايرانى » شنبه 1 شهریور 1393, 9:03 am

سلام دوستان من کيسه پناهندگيم قويه.ميخوام با همسرم برم يوان ترکيه کسى هم ندارم ساپورتم کنه از ايران چه کنم.ميشه دوام اورد.چون متاهلم نگرانم.وگرنه خودم بودم مشکلى نبود.ممنون اگه جواب بدين

meymah

پست توسط meymah » یک شنبه 13 مهر 1393, 11:41 am

سلام برادر . اول کیسه محکم داشته باش و بعد برو . اونجا بین 2 و 4 سال طول میکشه . کارهم زیاده اما اگه قرار باشه فقط خودت کار کنی و حرفه ایم بلد نباشی حقوقت 700 تا 900 لیره وکرایه خونه از 300 تا 400 بدونهوسیله و از 450 تا 650 تا باوسیلست . اونجا هم خودت هم خانمت باید کار کنید جاهای هست که بهش میگن تکستیل همون تولیدیه خودمون میتونی با خانمت اونجا مشغول بشی و زندگی کنی زندگیم خیلی راحته مراکز زبان ترکی هم هست واسه پناهجوا تقریبا هرهفته تور میزارن واسه انتالیا انالیا مارماریس و ..... که نفری150 لیره. زندگی خوبی خواهید داشت . زبان هم راحته و زود یاد میگیرید امنیت بالاست فقط اونجا به ایرانیا اعتماد نکنید. فقط باید مرد کار باشی چون کار نکنی لنگی تو کشور غریب و اگه کار کنی همه چی عالیه .....
چون متاهلی راهنماییت میکنم که شما رفتی آسام ( یوان ) در انکارا بگو من میخام برم شهر دنیزلی کار و سرمایه اونجا زیاده و 6 ساعت با انکارا فاصله داره ... نترس اگه کیست امادست بیا وگرنه اذیت میشی داداش.

meymah

پست توسط meymah » یک شنبه 13 مهر 1393, 11:43 am

در ضمن رو حرف هیشکی حساب باز نکن نه وکیل میخاد نه هزینه هواست باشه به ایرانی های خارج از کشور اصلا اعتماد نکنید ....بهترین ساپورتم برای هرکسی خداست نه کسه دیگه ای

سياوش ايرانى

پست توسط سياوش ايرانى » یک شنبه 13 مهر 1393, 2:51 pm

meymah نوشته شده:سلام برادر . اول کیسه محکم داشته باش و بعد برو . اونجا بین 2 و 4 سال طول میکشه . کارهم زیاده اما اگه قرار باشه فقط خودت کار کنی و حرفه ایم بلد نباشی حقوقت 700 تا 900 لیره وکرایه خونه از 300 تا 400 بدونهوسیله و از 450 تا 650 تا باوسیلست . اونجا هم خودت هم خانمت باید کار کنید جاهای هست که بهش میگن تکستیل همون تولیدیه خودمون میتونی با خانمت اونجا مشغول بشی و زندگی کنی زندگیم خیلی راحته مراکز زبان ترکی هم هست واسه پناهجوا تقریبا هرهفته تور میزارن واسه انتالیا انالیا مارماریس و ..... که نفری150 لیره. زندگی خوبی خواهید داشت . زبان هم راحته و زود یاد میگیرید امنیت بالاست فقط اونجا به ایرانیا اعتماد نکنید. فقط باید مرد کار باشی چون کار نکنی لنگی تو کشور غریب و اگه کار کنی همه چی عالیه .....
چون متاهلی راهنماییت میکنم که شما رفتی آسام ( یوان ) در انکارا بگو من میخام برم شهر دنیزلی کار و سرمایه اونجا زیاده و 6 ساعت با انکارا فاصله داره ... نترس اگه کیست امادست بیا وگرنه اذیت میشی داداش.
ممنون داداشه گلم خیلی ممنون

سياوش ايرانى

پست توسط سياوش ايرانى » یک شنبه 13 مهر 1393, 2:52 pm

meymah نوشته شده:در ضمن رو حرف هیشکی حساب باز نکن نه وکیل میخاد نه هزینه هواست باشه به ایرانی های خارج از کشور اصلا اعتماد نکنید ....بهترین ساپورتم برای هرکسی خداست نه کسه دیگه ای
خیلی ممنون داداش

thewriter

پست توسط thewriter » پنج شنبه 4 تیر 1394, 10:53 am

سلام،
من یک سوال خیلی مهم دارم راجع به پناهندگی همجسگراها در ترکیه.
من جاهایی خواندم که همجنسگرا ها مورد آزار و اذیت مردم قرار می گیرند. اما نفهمیدم مردم چگونه می فهمند شخص همجنسگراست. آیا مجبور خواهم شد بعد از رفتن به شهری که برایم انتخاب شده، به کسی اعلام کنم که همجنسگرا هستم؟ بقیه چگونه می فهمند که فلان پناهنده همجنسگراست؟
آیا در کارتی که آسام به من می دهد چیزی درج شده است؟

خیلی ممنونم.
منتظر پاسخ شما هستم.

thewriter

پست توسط thewriter » پنج شنبه 4 تیر 1394, 11:46 pm

help

thewriter

پست توسط thewriter » یک شنبه 7 تیر 1394, 1:11 am

کسی نیست جواب منو بده لطفا؟

s.k

پست توسط s.k » دو شنبه 8 تیر 1394, 10:21 am

توی ترکیه که بعید بدونم کسی همجنسگرا ها رو اذیت کنه اگر اخبار بی بی سیدرو دیروز نگاه کرده باشی حتما دیدی که مردم ترکیه درحمایت از همجنسگرا ها تظاهراتی رو به پا کرده بودنم
بعدم مطمئن نیستم ولی با عقل جور درنمیاد که سازمان ملل بخواد تو اون برگه شما کیس رو گفته باشه فقط مینویسه پناهنده ولی دیگه نمیاد علت رو هم بزنه چون کیس یه مسئله کاملاً خصوصی و محرمانه هست اگر هم کسی اونجا ازت پرسید کیست چیه خیلی محترمانه بگو کیس یه موضوع خصوصی هست و به کسی ربط نداره

thewriter

پست توسط thewriter » چهار شنبه 10 تیر 1394, 12:56 am

s.k نوشته شده:توی ترکیه که بعید بدونم کسی همجنسگرا ها رو اذیت کنه اگر اخبار بی بی سیدرو دیروز نگاه کرده باشی حتما دیدی که مردم ترکیه درحمایت از همجنسگرا ها تظاهراتی رو به پا کرده بودنم
بعدم مطمئن نیستم ولی با عقل جور درنمیاد که سازمان ملل بخواد تو اون برگه شما کیس رو گفته باشه فقط مینویسه پناهنده ولی دیگه نمیاد علت رو هم بزنه چون کیس یه مسئله کاملاً خصوصی و محرمانه هست اگر هم کسی اونجا ازت پرسید کیست چیه خیلی محترمانه بگو کیس یه موضوع خصوصی هست و به کسی ربط نداره
مرسی :)

microbit

پست توسط microbit » جمعه 12 تیر 1394, 3:29 pm

سوال خیلی مهم

بنده متأهلم. و 34 سال سن دارم و زبان ترکی هم تا حد قابل قبولی بلدم و میتونم صحبت کنم

بنا به نوع وضعیت جسمانی میتونم خودم رو بعنوان دوجنسه جا بزنم.
در صورت قبولی و گرفتن اقامت کشور مورد نظر وضعیت همسرم چی میشه؟ ایشون میتونه بعداً بدون هیچ مشکلی به من ملحق بشه؟ اگر بله به چه طریق؟
بعداً گیر نمیدن که شما گفتی من دو جنسه ام پس چرا زن داری؟
اگر ممکنه این مورد رو برام روشن کنید.
و حداقل هزینه تمام شده از شروع حرکت از ایران تا اقامت در کانادا یا امریکا رو بفرمایید ممنون میشم.

s.k

پست توسط s.k » شنبه 13 تیر 1394, 5:58 am

ما که نمیدونیم وضعیت جسمانی شما چطور ه ولی اره میتونید کیس دگرباشان رو ارائه بدین
هزینه هم بستگی به شرایط زندگی که بخواین تو ترکیه داشته باشین متفاوت هست اگر اونجا کارکنید و یه سویت یا خونه کوچیک اجاره کنید میتونید دوام ییارید
در رابطه با همسرم هم تو یوان ازتون میپرسن مجریدین یا متاهل و هرچی ثبت کنید اون میشه پروندتون و بعد به مشکل میخورین اگر بخواین به عنوان زیر کیس معرفیش کنید

نمایه کاربر
discoveryy

پست توسط discoveryy » جمعه 9 مرداد 1394, 9:34 pm

microbit نوشته شده:سوال خیلی مهم

بنده متأهلم. و 34 سال سن دارم و زبان ترکی هم تا حد قابل قبولی بلدم و میتونم صحبت کنم

بنا به نوع وضعیت جسمانی میتونم خودم رو بعنوان دوجنسه جا بزنم.
در صورت قبولی و گرفتن اقامت کشور مورد نظر وضعیت همسرم چی میشه؟ ایشون میتونه بعداً بدون هیچ مشکلی به من ملحق بشه؟ اگر بله به چه طریق؟
بعداً گیر نمیدن که شما گفتی من دو جنسه ام پس چرا زن داری؟
اگر ممکنه این مورد رو برام روشن کنید.
و حداقل هزینه تمام شده از شروع حرکت از ایران تا اقامت در کانادا یا امریکا رو بفرمایید ممنون میشم.
تامنظورتون ازدوجنسه بودن چی باشه؟!
اگردراین زمینه اطلاعات نداریداقدام نکنیدچون دوجنسه یه اصطلاح عامیانه ست که فقط توایران رواج داره واونجامعنیی نداره شمابایدمشخص کنیدکه ترنسکشوال یاترنسجندریادوجنسگرایا...هستیدومثلااگردوجنسگراباشیدمیتونیدازدواج کردنتون روراحت توجیح کنیددرکل توجیح کردن ازدواج اونم توایران که یه چیزه اجباریه اصلاسخت نیست موفق باشید

نمایه کاربر
discoveryy

پست توسط discoveryy » جمعه 9 مرداد 1394, 9:42 pm

دوستان بلدبودن زبان انگلیسی درترکیه دردی رودوامیکنه یانه بایدحتماترکی بلدباشی؟

نمایه کاربر
Shayann

پست توسط Shayann » سه شنبه 13 مرداد 1394, 9:12 pm

انگلیسی فقط تو استانبول به درد میخوره. ولی برای کار کردن تو بعضی جاها به دردتون میخوره

نمایه کاربر
amiraaaaaa

پست توسط amiraaaaaa » پنج شنبه 15 مرداد 1394, 4:36 am

سلام.بچه ها کلیسای خوب که زود غسل تعمید همراه با برگه بده و یوان هم اون کلیسارو قبول داشته باشه تو ترکیه کسی میشناسه؟

نمایه کاربر
Shayann

پست توسط Shayann » پنج شنبه 15 مرداد 1394, 11:08 am

تو دنیزلی یه کلیسا هست به اسم کلیسای کوروش که هر چند ماه یه بار میان قسل میگیرن
آدرس سایتش هم اینه www.cyruschurch.nl
البته خود کلیسا توی هلنده.
یه تماسی بگیر ببین کی تو دنیزلی هستند

نمایه کاربر
amiraaaaaa

پست توسط amiraaaaaa » جمعه 16 مرداد 1394, 1:29 am

Shayann نوشته شده:تو دنیزلی یه کلیسا هست به اسم کلیسای کوروش که هر چند ماه یه بار میان قسل میگیرن
آدرس سایتش هم اینه http://www.cyruschurch.nl
البته خود کلیسا توی هلنده.
یه تماسی بگیر ببین کی تو دنیزلی هستند
سلام
بله اینو میدونم.آخه تو سایت بی پناه (الانم که سایتش از کار افتاده) یه نفر گفت که یوان برگه غسل تعمید کلیسای کوروشو قبول نداره.البته اینطوری که ایشون میگفت.

mehran.mb

پست توسط mehran.mb » پنج شنبه 19 شهریور 1394, 10:51 pm

چندتا سوال داشتم
1. گفتید شماره اپراتور های ترکیه را بدهیم . ایا این اپراتورها (مثل ترکسل) بدون کیملیک سیم کارت میدهند؟با توجه به اینکه روز دوم ورود ما به ترکیه به un مراجعه میکنیم آیا امکان تهیه سیم کارت وجود داره؟
2.اگر پول خاک (85 دلار) و پولی که پلیس اتباع خارجه(198 لیر) را ندیم کیملیک نمیدن؟
3.ایا بدون کیملیک میشه حساب بانکی باز کرد؟
4.آیا اگر از ایران از طریق بانک کمک مالی دریافت کنیم un یا پلیس اتباع خارجه متوجه میشه؟
:?: :!:

mehran.mb

پست توسط mehran.mb » پنج شنبه 19 شهریور 1394, 11:07 pm

یک سوال خیلی مهم

در صورت پذیرش درخواست پناهندگی توسط un وارجاع پرونده من به کشور سوم مثلا استرالیا , ایا میتوانم اعتراض کنم ودرخواست تغییر کشور سوم مثلا درخواست انتقال به کانادا را بدهم؟

sarinagool

پست توسط sarinagool » جمعه 20 شهریور 1394, 2:59 pm

mehran.mb نوشته شده:چندتا سوال داشتم
1. گفتید شماره اپراتور های ترکیه را بدهیم . ایا این اپراتورها (مثل ترکسل) بدون کیملیک سیم کارت میدهند؟با توجه به اینکه روز دوم ورود ما به ترکیه به un مراجعه میکنیم آیا امکان تهیه سیم کارت وجود داره؟
2.اگر پول خاک (85 دلار) و پولی که پلیس اتباع خارجه(198 لیر) را ندیم کیملیک نمیدن؟
3.ایا بدون کیملیک میشه حساب بانکی باز کرد؟
4.آیا اگر از ایران از طریق بانک کمک مالی دریافت کنیم un یا پلیس اتباع خارجه متوجه میشه؟
:?: :!:

1- با پاسپورت سیم کارت اپراتورهای آ و آ وترکسل . ودافون همون روز اول میتونید بگیرید
2-اصلا پول خاک نمیگیرن هر کسی گفته شایعه کرده اون مال سالهای قبل بوده
3-بدون کیملیک نمیتونید حساب بانکی باز کنید
4- اصلا کاری به کمک های مالی ما ندارند و اکثر پناهجوها از ایران اینجا ساپورت میشن

mehran.mb

پست توسط mehran.mb » پنج شنبه 26 شهریور 1394, 11:55 am

:?: :arrow:
از زمانی که وارد ترکیه میشیم و درخواست پناهندگی میدیم تا زمانی که وارد کشور سوم میشیم باید پولی به دولت ترکیه بابت حضور در این کشور و یا خدماتی مثل کیملیک بدیم؟
در سال 2015 کمک مالی به پناهنده های ایرانی میکنن ؟

نمایه کاربر
amiraaaaaa

پست توسط amiraaaaaa » دو شنبه 27 مهر 1394, 10:01 am

سلام
میگن پول خاک دیگه نمیگیرن.ولی هیچ کمک مالی به پناهنده نمیشه.فکر کمک مالی اصلا نباشین.

omid20

پست توسط omid20 » دو شنبه 11 آبان 1394, 7:40 pm

thewriter نوشته شده:
s.k نوشته شده:توی ترکیه که بعید بدونم کسی همجنسگرا ها رو اذیت کنه اگر اخبار بی بی سیدرو دیروز نگاه کرده باشی حتما دیدی که مردم ترکیه درحمایت از همجنسگرا ها تظاهراتی رو به پا کرده بودنم
مرسی :)
دوست عزیز پناهجورو میفرستن شهر کوچیک با بافت سنتی صد درصد فشار روانی و روحی وجود داره ولی برای رسیدن به زندگی بهتر باید همه چیز رو تحمل کرد

abtin

پست توسط abtin » شنبه 14 آذر 1394, 6:51 pm

از ادمین محترم خواهش میکنم کسانی که با اسمهای مختلف میان وتبلیغ میکنن از گروه حذف کنه اینها قصدشون فقط وفقط کلاهبرداریه وبس حداقل اینو متوجه شدیم کسی که این کاره باشه انقدر مشتری داره که تمام وقتشو نیزاره تو نت برا تبلیغ همشون کلاه بردارن..دوستان به این اشخصاص اعتماد نکنید

saeed218

پست توسط saeed218 » جمعه 30 بهمن 1394, 8:04 pm

سلام ... معذرت میخوام یه سوالی دارم راجب یکی از دوستام که به تازگی وارد ترکیه و در یو ان ثبت نام کرده ... سوال ایشون این بود که در روز اول که برای ثبت مشخصات رفته بودن دفتر un و ظاهرا مسؤل ثبت نام سوالاتی هم راجب علت فرار ازشون پرسیدند که این بنده خدا میخواد بدونه که آیا این صحبتهای هرچند مختصرشون در پروندشون ثبت میشه ? (برای مصاحبه در آینده لحاظ خواهد شد) .... با تشکر فراوان

rasoul

پست توسط rasoul » شنبه 13 خرداد 1396, 6:32 am

سلام خسته نباشید

من پسری 21ساله هستم که درایران زندگی میکنم و بی هویت هستم یعنی شناسنامه،کارت ملی،پاسپورت و هرگونه مدرکی که نشون بده من ایرانی هستم رو ندارم درواقع مدارک مربوط به شهروندی هیچ کشوری رو ندارم.وقتی برای مشکلم به وزارت کشور میرم بهم میگن ایرانی نیستی و عراقی هستی اما وقتی هم به سفارت عراق مراجعه میکنم میگن که ایرانی هستی وهیچ مدرکی نیست که نشون بده تو عراقی هستی و زمانیکه بازم به وزارت کشور رفتم تابهشون بگم که کشور عراق هم منو به عنوان شهروند خودش قبول نداره مدیر بخشی که مربوط به اتباع بود بهم گفت کارتو اصلا امکان نداره درست بشه وبهتره به فکر هویت یه کشور دیگه باشی ،بخدا دیگه نمیتونم چیکار کنم 21ساله که بلاتکلیفم نه تونستم برم مدرسه و درس بخونم نه میتونم جایی قانونی کار کنم ،خوندن نوشتن رو مادرم توخونه بهم یاد داده و هرجایی هم کارگری میکنم حقمو میخرن و پولم رو بهم نمیدن چون میدونن کاری از دست برنمیاد وهربار هم در شهر یا جایی که نیروی انتظامی از مردم مدارک شناسایی میخواد و میدونن که من بی هویت هستم وشناسنامه ندارم بازداشتم میکنن و بی دلیل کتکم میزنن و چون هیچ مدرکی ندارم نمیتونم شکایت کنم تازه چندماه پیش چندتا زورگیر اومدن هرچی داشتم رو ازم گرفتن و وقتی رفتم کلانتری شکایت کنم ازم کارت شناسایی خواستن تا شکایتم رو ثبت کنم وزمانی که فهمیدن من مدارک شناسایی ندارم شکایتم رو ثبت نکردن وشاید باورتون نشه اما همونجا بازم دستگیر شدم به جرم بی هویتی ودر بازداشتگاه کتکم زدن ،یعنی درواقع من تا زمانی که تو ایران هستم هرکسی هر بلایی سرم بیاره من نمیتونم کاری کنم و به دولت پناه ببرم و شکایتم کنم و هیچ دولتی پشت من نیست،تو این 21سال نه تونستم درس بخونم نه مثل آدم کار کنم بخدا دیگه خسته شدم بارها خواستم خودکشی کنم.میخواستم بدونم اگه بیام یو ان ترکیه میتونن کار ی برام بکنن با این کیس و منو به کشور ثالث بفرستن؟؟؟ومن هیچ مدارک کتبی برای نشون دادن حرفام ندارم چون بی هویت بودم اصلا هیچ نوع برگه کتبی بهم نمیدادن و فقط میتونم به صورت شفاهی کیسم رو براشون توضیح بدم آیا مورد قبوله؟؟؟خواهش میکنم زود جوابم رو بدین خیلی وضعیتم بده

ممنون

افسانه

پست توسط افسانه » دو شنبه 2 مرداد 1396, 6:37 pm

salam bad az nazdik 3 sal panahandegi turkey ba khaste khod be iran bargashtam hala 7 mahe iranam ama ghasde safar b turkey daram migan ta 5 sal engar nemishe raft tukey kasi midone chetor man mitonam beram

Payam33

پست توسط Payam33 » سه شنبه 10 مرداد 1396, 2:15 pm

سلام
سوالي داشتم،
من مي تونم بعد از خروج از ايران برم شهر وان و اونجا درخواست پناهندگي بدم؟؟ يا بايد برم انكارا؟
يكي مي گفت اگه از وان اقدام كني تو رو ميدن شهرهاي نزديك وان ويا خود وان. درسته؟

111111

پست توسط 111111 » پنج شنبه 2 آذر 1396, 5:09 pm

سلام من ترکیه واقعا بهتره تا ایران کسی خواست همخونه شیم من هستم هجده سالمه@luxury7777

epaaeiz
تماس:

پست توسط epaaeiz » پنج شنبه 14 دی 1396, 3:18 pm

آیا خودِ کشورِ ترکیه پناهنده پذیر هست؟
یعنی بری اونجا زندگی کنی و به کشور سوم نری؟

نارین

پست توسط نارین » دو شنبه 16 بهمن 1396, 9:30 pm

سلام من در ترکیه هستم و کملیک گرفتم، میدونم که اگه برگردم دیگه تا ۵ سال نمیتونم اقدام کنم واسه پناهندگی در کشور ترکیه.
الان میخوام برگردم ایران سوالم اینه که میشه برم ایران و‌ دوباره واسه تفریح یعنی با پاسپورتم بیام ترکیه؟
یا کلا تا ۵ سال نمیتونم بیام ترکیه؟

Bardya

پست توسط Bardya » سه شنبه 14 فروردین 1397, 6:27 am

سلام.
حدود دو سال پیش من در ترکیه بودم و در آنجا قبولی unرو گرفتم .اما به خاطر برخی مشکلات مجبور به ترک ترکیه شدم .سوال من اینه که اگر به ترکیه برگردم آیا un منو قبول می کنه ؟و اگر قبول کنه شرایط پرونده من چی میشه با توجه به اینکه قبولی داشتم و اینکه من بعد از خروجم از ترکیه به ایران نرفتم و در یونان هستم.

Baran68

پست توسط Baran68 » چهار شنبه 7 شهریور 1397, 8:47 pm

هرکی خواست از صربستان بره یونان
از یونان به آلمان وسوئد و.... به صورت هوایی

آی دی کارت و پاسپورت برای رفتن به انگلیس و کانادا
با کمترین قیمت وبالاترین کیفیت

و حتی پست به ترکیه و کشورهای دیگر

انواع کیس برای پناهندگی

به تلگرامم پیام بدید

آی دی تلگرام saharrr2020

ایمیل chalesh.mohajerat2018@gmail.com