جمع بندی پناهندگی در آمریکا و کانادا و تصمیم گیری نهایی

راههای کسب اقامت در کانادا و امریکا (پناهندگی، کار، ازدواج، سرمایه گزاری و...)
ارسال پست
Viva.Panahandegi

جمع بندی پناهندگی در آمریکا و کانادا و تصمیم گیری نهایی

پست توسط Viva.Panahandegi » پنج شنبه 6 آذر 1393, 2:36 pm

سلام...

چند وقتی هستش که دارم مطالب این سایت رو دنبال می کنم و گفتم بد نباشه بیام یه جمع بندی از راه های قانونی ایالات متحده و کانادا ارائه بدم.

پناهندگی به ایالات متحده

گرفتن ویزا:

1. دریافت دعوتنامه:

الف: از طریق آشنا:
هر کسی در امریکا میتواند برای شما دعوت نامه ارسال کند ولی سفارت امریکا به هنگام بررسی درخواست ویزا نیاز به دلیل قانع کننده دارد که چرا شما تصمیم دارید فرد دعوت کننده را در خاک امریکا ملاقات کنید؟ معمولا به دعوت نامه های مربوط به اقوام درجه اول جهت دیدار ترتیب اثر داده میشود.

ب: شرکت در یک سمینار یا نمایشگاه:
راه بهتر و ساده تر این است که در یک سمینار یا نمایشگاه در امریکا شرکت کنید و از آنها دعوت نامه دریافت کنید. دعوت نامه های سمینارها با سهولت بیشتری بررسی میشوند و احتمال موافقت با درخواست ویزا بیشتر است.

2. دریافت ویزا:

الف: تعیین وقت برای رفتن به سفارت آمریکا:
در بررسی درخواست ویزای شهروندان ایران Security Control صورت میگیرد که ممکن است چندین هفته طول بکشد. معمولا کل پروسه درخواست ویزا بین ۲ تا ۳ ماه طول میکشد.
یکی از دوستان که از سفارت امریکا در ترکیه ویزا گرفتند بدینگونه عمل کردند که درخواست خود را تحویل دادند و به ایران بازگشتند. پس از مدت حدود ۱/۵ ماه سفارت ایشان را خواست و جواب ویزا را دادند.

ب: ارائه مدارک کافی:
قسمت سخت کار اینجاست که باید دلایل و مدارک کافی برای بازگشت به کشور مبدا رو به سفارت اثابت کرد که می تونه شامل:
دارار بودن حساب بانکی قوی، ضمانت نامه بانکی، گواهی اشتغال بکار، سند ملکی و وضعیت تاهل و ... باشه.

نکته: آشنایی به زبان انگلیسی هم یکی از شرایط پذیرش دریافت ویزا هستش (گرچه تو همین فروم شنیدم کسایی هم بدون اون موفق به دریافت ویزا شدن)

ورود به ایالات متحده:
بعد از دریافت ویزا، بلیط هوایی کشور مقصد رو تهیه می کنیم و تو فرودگاه مقصد درخواست پناهندگی می دیم.

الف: شرایط پناهندگی:
آمریکا ظرف 6 ماه اول، دادگاه اولتو برقرار میکنه و اگه روسفید بیرون بیای که هیچ وگرنه باید تا چند سال سرگردون بشی و طی این مدت در هر یک از ایالتها که دوست داشته باشید میتوانید درخواست پناهندگی دهید. اما نکته مهم اینجاست که تا تایید قبولی به هیچ عنوان هیچ کمک مالی به شما تعلق نمی گیره و این مدت رو باید با شرایط مالی خودتون بگذرونین حتی در امریکا و کانادا چیزی به نام کمپ وجود نداره.

نکته: افرادی که از طریق UN به ایالات متحده فرستاده می شوند از حق دریافت سرپناه، حقوق ماهیانه، کار و food stamps (کمک غذایی) برخوردارند اما از طرفی هم پروسه UN طولانی مدته و ارسال پناهنده به آمریکا از طریق UN هم قطعی نیست و همه چیز بسته به انتخاب UN ه.

ب: شرایط کاری:
بعضی ها معتقدن که سیاست کشور آمریکا سرمایه داریه و بر اساس تلاش و تجاربی که کسب می کنی به همون مقدار پول بدست میاری و این قاعده برای پناهجویانی که از همون ابتدا وارد خاک این کشور میشن چه قانونی و چه غیر قانونی میسره اما بعضی های دیگه اعتقاد دارن که قبل از گرفتن تاییدیه و بدون داشتن Social Security Number تقریبا محاله که بتونی کاری پیدا کنی و باید با هزینه خودت 6 ماه دووم بیاری. روی هم رفته بعد قبولی حدود یک سال از طرف دولت حمایت میشی و اونطور که فهمیدم ماهیونه یه حقوق 400 دلاری و حق foot stamp بهت میدن.

پناهندگی به کانادا

تمام موارد اعم از دریافت دعتونامه و ویزا مثل خود ایات متحده هستش و تنها تفاوت در وضعیت پناهندگی و موقعیت کاریه. بعد از ورود به کانادا و معرفی خودتون به اداره مهاجرت به عنوان پناهنده، به شما برگه پناهندگی داده میشه و میتونید با اون برگه برای کار اقدام کنید و برعکس آمریکا که تو 6 ماه اول هیچ کمکی به پناهنده غیر UN نمی کنه ، کانادا تقریبا از همون ابتدا به پناهجو کمک مالی و کاری میکنه. اما به نظر میاد که هزینه های زندگی در کانادا نسبت به آمریکا بیشتره.

اگه تو توضیحات بالا اشتباهی صورت گرفته بگین تا اصلاح کنم.

Viva.Panahandegi

Re: جمع بندی پناهندگی در آمریکا و کانادا و تصمیم گیری نهایی

پست توسط Viva.Panahandegi » پنج شنبه 6 آذر 1393, 2:37 pm

با جمع بندی موارد بالا یه سری سوالا و ابهامایی هستش که واسه خودم پیش اومده.

1. یکی از آشنا های بابام تو آمریکاس و خودش اونجا شرکت داره. اگه ایشون موافقت کنن که تا اون 6 ماه رو پیششون کار کنم سوالم اینه که ایشون می تونه بدون SSN بهم کار بده ؟ مشکلی وجود نداره ؟

2. صرف نظر از پناهندگی، تا چند سال با دعوت نامه کاری از طرف کسی می تونی اقامت دائم آمریکا رو بگیری ؟

3. در صورت عدم موافقت آشنای بابام و اقدام به زندگی و کار به صورت فردی تا چه حد احتمال پیدا کردن کار قبل تاییدیه دادگاه رو میدین با توجه به اینکه همونطوری که تو پست اول گفتم تو این گزینه اختلاف نظر وجود داره. بعضیا می گن کار هست و فقط باید دنبالش بگردی و بعضی های دیگه هم می گن قبل گرفتن تاییدیه تقریبا محاله که بشه کاری پیدا کرد. اما در صورت مثبت بودن جواب و امکان کار از همون ابتدا، می خواستم بدونم که با این شرایطی می خوام بگم امکان دستیابی به کار وجود داره ؟

من رشته اصلیم زبانه و چند سالی هم تو موسسه تدریس کردم اما جدای اون یه سری مهارت های فردی دیگه هم بدست آوردم مثل:

الف: خوانندگی و آهنگسازی (10-12 سال)
ب: کارای تری دی و انیمیشن سازی (2 سال)
ج: کارای کامپیوتری و نرم افزاری مثل فوتوشاپ و وورد و میکس صوتی و تصویری و ... (حدود 10 سال)
د: مهارت های نجاری (تقریبا 1 سال)

من فقط سابقه کاری موسسه زبان مو می تونم بگیرم اما مابقیش تجارب فردیه و هیچ سابقه رسمی ازشون ندارم. گمون نکنم که بتونم رو رشته زبان مانور بدم و اگرم بشه گمونم باید به صورت دانشگاهی طی بشه و به درجات بالاتر برسی و ... الان مهمترین چیز برام تجارب شخصیمه... به نظر شما می تونم روشون حساب باز کنم ؟ مثلا از شغلایی که داخل خونه میشینی و کارتو انجام میدی خیلی خوشم میاد. دردسرش کمتره. کارایی از این دست پیدا میشه ؟ خیلی ممنون میشم که در مورد تک تک این تجارب قید شده توضیح کوتاهی بدین.

Viva.Panahandegi

پست توسط Viva.Panahandegi » جمعه 7 آذر 1393, 2:09 pm

متاسفانه قبل ارسال پست به تاریخ پست های قبلی انجمن توجه نکرده بودم. مثل اینکه 15 ژوئن 2014 آخرین فعالیت مرتبط با انجمن آمریکا و کانادا بوده و حدود 6 ماهی بوده که فعالتی صورت نگرفته.
شاید چیزی هستش که هوز نمی دونم. یعنی ملت بی خیال آمریکا و کانادا شدن ؟ یعنی بیشتر کسایی که فعال انجمن بودن رفتن اونور ؟ حیف شد کاشکی یکی می تونست به سوالام جواب بده. کلی وقت گذاشتم با شور و اشتیاق نشستم بیشتر تاپیکا رو مرور کردم. :(

نمایه کاربر
Shayann

پست توسط Shayann » جمعه 7 آذر 1393, 3:41 pm

داداش سوالات کلیه یه آدم اینکاره میخواد جوابتو بده. من شخصا اطلاعاتی در مورد اینها زیاد ندارم.
برو این سایت ها رو مطالعه کن شاید به دردت خورد.
http://persian.iran.usembassy.gov/usvisa.html
http://www.visatousa.com/fa/visa/%D9%88 ... -h1-b-visa
http://malekpour.ir/immig/web/country/5 ... A%A9%D8%A7
امیدوارم که به دردت بخوره. موفق باشی

Viva.Panahandegi

پست توسط Viva.Panahandegi » شنبه 8 آذر 1393, 2:44 am

مرسی شایان جان بابت لینکا. تا حدی کمک کرد.
راستش یه سایتی پیدا کردم و تقریبا میشه گفت که به بیشتر جوابام رسیدم. سعی می کنم خلاصه مطالبو اینجا بذارم تا کمکی بشه واسه بقیه.

dariush m

پست توسط dariush m » سه شنبه 11 آذر 1393, 3:03 pm

Viva.Panahandegi نوشته شده:مرسی شایان جان بابت لینکا. تا حدی کمک کرد.
راستش یه سایتی پیدا کردم و تقریبا میشه گفت که به بیشتر جوابام رسیدم. سعی می کنم خلاصه مطالبو اینجا بذارم تا کمکی بشه واسه بقیه.
سلام کسی این سایتو میشناسه؟؟؟
http://mohajerat-tazmini.blogsky.com/

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 84 مهمان