چند ماه اومدم ترکیه و از اعضای قدیمی این انجمن هستم

بحث متفرقه در ارتباط با پناهندگی، مهاجرت، خروج از کشور و...
ارسال پست
rezaranjbaran

چند ماه اومدم ترکیه و از اعضای قدیمی این انجمن هستم

پست توسط rezaranjbaran » پنج شنبه 15 بهمن 1394, 4:41 pm

درود.
منم عین شما روزای اول خیلی به این فکر میکردم که کدوم کشور واسه زندگی بهتره و نهایتا پاییز امسال (مهر ماه) با پاسپورت قانونی وارد کشور ترکیه شدم و در آنکارا تقاضای پناهندگی خودمو تسلیم دفتر کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان کردم.(و کشور مقصد پناهندگیمم همین ترکیه انتخاب کردم!! چون نمیخواستم از ترکیه برم کشور ثالث!)

الانم توی شهر آنتالیا زندگی میکنم و کارمم به این شکله که گردشگرای خارجی را از فرودگاه به شهر میارم اونم با ماشینی که مال خودم نیست و هفتگی اجارش کردم.
اون اوایل توی آنتالیا شده بودم agent یه شرکت گردشگری ایرانی در آنتالیا و توی شرکتشون هم به کارهای کامپیوتری و اینترنتی برای جذب گردشگر خارجی به آپارتمانهای اجاره شده توسط شرکت مشغول بودم و هم اینکه مسئول تشریفات استقبال و انتقال مسافرها از فرودگاه به شهر بودم.
بالاخره از اون شرکتم جدا شدم چون مثل بقیه شرکتهای ایرانی فقط به منافع خودشون فکر میکردن و پول درست حسابی به ما کارمندای شرکت پرداخت نمیکردن و حداکثر خسیسی را برای دادن پول به ما به خرج میدادن.(دقیقا همون سیستم گدابزی شرکتهای خصوصی داخل ایرانو پیاده کرده بودن پدر سوخته ها) این شد که بیرون اومدم و الان خودم مسافرکشی میکنم توی آنتالیا و خدارو شکر درآمدشم بد نیست. خرج در رفته حدود 5000 لیر در ماه پول در میارم اونم با 6 ساعت کار در روز. (که میشه حدودا 6 میلیون تومن به پول جمهوری اسلامی)
واسه اجاره خونه هم اینجا قبلا با 2 نفر شریک بودم که هر دوتاشون ایرانی بودن و از اعضای شرکت ولی الان خیلی وقته تنها زندگی میکنم و با یه دختر بلغار هم نامزد هستم که تا چند هفته دیگه واسه عید که خانوادم میان آنتالیا , میخوایم اونجا عروسی کنیم.
دیگه سرتونو درد نیارم....منم مثل شما قبلنا خیلی به رفتن به اروپا و امریکا فکر میکردم (حتی به هنگ کنگ و سنگاپور و تایلند) ولی بالاخره تصمیم گرفتم بیام ترکیه.چون بهترین گزینه بود.(چون میدونستم بالاخره سر از یه کار دستفروشی و پادویی درمیارم و کجا بهتر بود از کشور توریستی تریکه واسه اینکار)

با خودم فکر کردم من اگه همین الانم ویزای امریکا توی دستم بود چه غلطی میخواستم بکنم و چطوری توی کشور مقصد و کار دهن پرکن پیدا کنم و وقتی دیدم یکی از فامیلامون تحصیل کرده امریکاست و با فوق لیسانس دانشگاه امریکایی نتونسته توی امریکا کار پیدا کنه (چون نه تنها در امریکا بلکه در سراسر جهان فارغ التحصیل های رغیب زیاد هستن و دیگه سابقه کار مطرحه.نه معدل خوب و دانشگاه خوب) برگشته بود به ایران اونم با تحمل نزدیک 200 میلیون تومن خرج تحصیل و زندگی.
منم دیگه عبرت گرفتم و ترکیه را انتخاب کردم.چون از یه طرف سالیانه بالای 40 میلیون گردشگر خارجی واردش میشن (فقط آنتالیا 16 میلیون گردشگر خارجی واردش میشه سالیانه) و این یعنی اینکه میشه خیلی راحت از صنعت گردشگری پول درآورد.
آدم میشناسم اینجا توی شهر انتالیا یه دونه گاری داره و بستنی میفروشه و درآمدش 5 برابر منه.(حتی توی زمستون!!!)
شمام سعی کنین عاقل باشین و فکر امریکا و اروپا رو از سرتون بیرون بکنین و واقع نگر باشین.ویزای امریکا و اروپا رو به شما نمیدن عزیز جون.خیلیا جون میکنن برن اروپای غربی و همینکه رسیدن اونجا مواجه میشن با هزینه های وحشتناک زندگی و درآمدهای بسیار پایین تر از حداقل حقوق.تازه کمپ پناهندگی اروپای غربی هم یه بحث جداگانست که توی ترکیه واسه پناهجوهای تازه وارد وجود نداره و شما آزادین تا هر شهری که میخواین برین.
از سر دلسوزی بهتون میگم که از همین امروز شروع کنین به یادگیری زبان ترکی و فیلم و سرریالای ترکی را ببینین و کلاسای ترکی هم قطعا توی شهرتون وجود داره که میتونین اون کلاسارم برین و از قبل واسه زندگی توی ترکیه آماده بشین.
گول این قاچاقبرهای پدر سوخته را هم نخورین که با وعده وعید بخوان شما رو ببرن اروپای غربی چون هیچ چیزی توی اروپای غربی انتظار شما رو نمیکشه و نهایتا بعد از طی خطرات زیاد مسیرش , وارد یه جایی میشین و یه کشوری میشین که تفاوت چندانی با همون ترکیه خودمون نداره از لحاظ کار پیدا کردن.

دوستان لطفا به من پیغام خصوصی ندین چون من دیگه نمیام توی این سایت.
بدرود. :D

kiani

Re: چند ماه اومدم ترکیه و از اعضای قدیمی این انجمن هستم

پست توسط kiani » جمعه 16 بهمن 1394, 7:45 am

5000 لیر در ماه ئرامد خیلی خوبیه تو ترکیه و می شه یک زندگی خیلی خوب تو اونجا داشت. اونوقت شما با 6 ساعت کار اینقدر در می یاری؟!
فکر نمی کنم راست بگی ...

rezaranjbaran

پست توسط rezaranjbaran » جمعه 16 بهمن 1394, 11:44 am

kiani نوشته شده:5000 لیر در ماه ئرامد خیلی خوبیه تو ترکیه و می شه یک زندگی خیلی خوب تو اونجا داشت. اونوقت شما با 6 ساعت کار اینقدر در می یاری؟!
فکر نمی کنم راست بگی ...
مسافرای خارجی ای که از فرودگاه میارم به شهر , ازشون دلار و یورو میگیرم و وقتی این پولا رو چنج میکنم ارزشش در برابر لیر زیاده.البته بعضیام لیر میدن ولی خب از فرودگاه تا مرکز شهر حداقل از خارجیا دربست 50 لیر میگیرم ولی خب معمولا ازشون میپرسم که اگه یورو یا دلار دارن اول پول خودشونو بدن که حداقل 25 یورو ازشون میگیرم.درآمدم حداقل 100-150 یورو در روزه.
تازه این که چیزی نیست.بستنی فروش شهر آنتالیا توی ریزورت های کنار ساحل داره روزانه بالای 500 لیر بستنی میفروشه.

alireza_2007

پست توسط alireza_2007 » شنبه 17 بهمن 1394, 5:53 pm

به به اقا رضا پیدات شده بلاخره :D یه مدت اصلا پیدات نبود. حالا راست می گی رفتی ترکیه یا از اون حرفها زدی! می گفتی هروقت رسیدم خارج می خوام برم تو عروسکهای بزرگ و گدایی کنم الانم شدی راننده تاکسی. راستی این درامدت رو خراب حساب کردی اگه روزی 130یورو کار کنی تو 20روزش میشه5 میلیون وهمین حدودا :lol:

ukr visa

پست توسط ukr visa » سه شنبه 20 بهمن 1394, 8:22 am

na baba
taraf dare hamali mikone to istanbul baraye 30 lir

in taraf fekr mikonam khab dide

ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 191 مهمان